Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit kašel přírodní cestou | rady a tipy

Jak léčit kašel přírodní cestou | rady a tipy

Jak léčit kašel přírodní cestou | rady a tipy. Kašel mívá mnoho příčin. Někdy je žádoucí, to je tehdy, pokud se lidské tělo potřebuje zbavit nežádoucích částic (např. prachu). Jindy je kašel nepříjemným průvodním znakem chřipky či nachlazení s onemocněním horních cest dýchacích. Jestliže preferujete čistě přírodní léčbu, poradíme Vám, jaké bylinky nebo jiné ingredience, které jistě naleznete doma, pro léčbu kašle využít. Následující článek obsahuje mnoho tipů, jak léčit kašel přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Zpočátku nám většinou působí potíže suchý a dráždivý kašel, při kterém je třeba zejména hodně větrat, zvhlčovat vzduch v místnosti (např. umístěním mokrého ručníku na topení) a dodržovat pitný režim (vhodné jsou různé bylinkové čaje). Suchý kašel tlumíme a podporujeme tvorbu hlenu. Následně se kašel změní na vlhký s produkcí hlenu, při němž je vhodné užívat bylinné čaje na ředění hlenu, které nám pomohou s vykašláváním a zbavit se kašle nadobro. V lékárně Vám většinou pro každý typ kašle nabídnou jiný druh přípravku. U bylinek se však léčivé účinky často překrývají a působí na oba typy kašle. Níže naleznete bylinky vhodné pro léčbu obou typů kašle zároveň.

2
  • Sléz – Sléz se používá k ochraně sliznic, bojuje se záněty horních cest dýchacích, podporuje tvorbu hlenu a vykašlávání. Čaj se připravuje nejlépe z čerstvé byliny zastudena kvůli zachování účinných slizovitých látek, kdy 1 – 2 lžičky bylinky přelijeme 250 ml studené vody a necháme minimálně hodinu (ale nejlépe přes noc) louhovat, poté jen trochu zahřejeme a pijeme 2 – 3x denně po dobu týdne. Pak uděláme týdenní pauzu. Celý cyklus opakujeme 2 – 3x.
3
  • Divizna velkokvětá – Divizna brání vysychání sliznic a zmírňuje podráždění, což snižuje nucení ke kašlání při suchém kašli. Zároveň pomáhá ředit hlen a podporuje vykašlávání. Divizna také čistí průdušky a léčí záněty průdušek a hrtanu. Čaj z divizny připravujeme zalitím 1 lžičky bylinky 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat a přecedíme nejlépe přes plátýnko či papírový filtr. Čaj pijeme 3x denně.
4
  • Mateřídouška obecná – Mateřídouška má tišící účinek při suchém kašli a zároveň působí na rozpouštění hlenu a podporuje jeho vykašlávání. Čaj připravíte přelitím 1 lžičky sušené bylinky 250 ml vroucí vody, nechte jej pod pokličkou 10 minut louhovat a poté sceďte. Čaj užívejte 3x denně. Mateřídouška je vhodná i pro děti.
5
  • Jitrocel – Jitrocel zmírňuje podráždění sliznice horních cest dýchacích a zároveň pomáhá zlepšovat viskozitu hlenu a napomáhá tak odkašlávání. Jitrocel užíváme ve formě čaje či sirupu. Čaj se připravuje přelitím 1 – 2 lžiček bylinky 250 ml vroucí vody a jejím následným vyluhováním po dobu 5 – 10 minut. Čaj pijeme teplý 3x denně. Jitrocel je vhodný i pro děti.
6
  • Plicník lékařský – Plicník lékařský se již podlé svého názvu používá pro onemocnění plic a celých horních cest dýchacích. Plicník pomáhá čistit dýchací cesty a regenerovat jejich sliznice, mírní dráždění ke kašli a zároveň podporuje vykašlávání hlenu. Čaj se připravuje ze 2 lžiček sušené byliny, které zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 15 minut pod pokličkou louhovat. Pijte jej 3x denně.
7
  • Violka vonná – Violka pomáhá tišit suchý dráždivý kašel, uklidňovat dýchací orgány a zároveň rozpouští hleny a usnadňuje tak odkašlávání. Čaj se pije 2x denně a připravuje se zalitím 1 lžičky sušené bylinky 250 ml vroucí vody.
8

A jaké přírodní ingredience ze spíže se dají použít pro léčbu kašle?

  • Ořechové skořápky – Čaj z ořechových skořápek pomáhá na suchý i vlhký kašel. Připravíme jej tak, že 10 skořápek z vlašských ořechů zalijeme 1/2 litrem studené vody, necháme je přes noc vylouhovat a druhý den vše přivedeme k varu. Následně skořápky vaříme na mírném ohni zhruba půl hodiny. Poté čaj přecedíme přes plátýnko a můžeme jej osladit medem. Čaj z ořechových skořápek pijeme 3x denně po dobu několika dnů. Již po 2 dnech bychom měli začít odkašlávat.
9
10

A jaké éterické oleje jsou vhodné k léčbě kašle?

Éterické oleje účinné v boji proti kašli jsou např. borovice, jedle, eukalyptus, kafr, mateřídouška, yzop a mnoho dalších. Další informace o použití aromaterapie při nachlazení naleznete na tomto odkazu: Jak bojovat s nachlazením pomocí aromaterapie | tipy.

Varování

  • Jitrocel neužívejte v době těhotenství a kojení.
  • Violku vonnou užívejte v rozumném množství, při předávkování se může objevit nevolnost.
  • Plicník neužívejte dlouhodobě. Nesmí se používat pro děti do 5 let, těhotné a kojící ženy. Také zvyšuje srážlivost krve.
  • Éterické oleje yzop a kafr nesmějí používat lidé trpící vysokým krevním tlakem, horečkou či epilepsií, dále také těhotné ženy a děti do 30 měsíců.
  • Éterický olej eukalyptus nepoužívejte pro děti do 30 měsíců.
  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak, pokud užíváte nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.