Jak na teakový zahradní nábytek

V posledních letech začíná na našich zahradách nahrazovat nevzhledné plastové stoly a židle nábytek tmavě medové barvy z tvrdého dřeva. Jde o dřevo teakové, které se v minulých dobách používalo pro svou odolnost a snadnou údržbu pro stavbu velkých lodí.

4
Průměr: 4 (3x)
Váš hlas: Není
Lehké
1 - 1000 Kč
30 minut a více

Co je potřeba

teakový zahradní nábytek

1

O teakovém dřevu

Teakové dřevo pochází ze stromu jménem Tectona grandis. Jeho původní domovinou je jižní a jihovýchodní Asie, ale dnes se cíleně pěstuje i v Africe. Jde o opadavý strom dorůstající až 40ti metrů!

2

Vlastnosti teakového dřeva

Teak patří mezi nejodolnější dřeviny světa. Pyšní se vysokým obsahem olejnatých pryskyřic, které ho činí odolným vůči hnilobě, plísním i hmyzu. V Indii se proto s oblibou používá na okenní rámy nebo nosné sloupy domů a chrámů.

Bez újmy vydrží i dlouhotrvající vlhká období a obsažené oleje dokonce ochrání před korozí i kovové spoje a hřebíky. Olej zároveň dřevo velmi účinně konzervuje, takže kmeny mohou po vytěžení ležet pod širým nebem celá desetiletí, aniž by došlo k jejich poškození.

Vlivem povětrnostních podmínek se mění jediné – jejich barva. Z původní medové na stříbrošedou patinu. Správnou údržbou teakového zahradního nábytku tomu ale lze předejít.

Jak na teakový zahradní nábytek

3

Teakový zahradní nábytek

Z teakového dřeva dnes seženete vše, od stolů a židlí, přes křesla až po lehátka. Vzhled teaku je nadčasový a hodí se do každé zahrady. Můžete ho bez obav umístit i do blízkosti zahradních bazénů nebo jiných vodních ploch.

Výrobky jsou obvykle na povrchu mořené nebo napuštěné teakovým olejem. Jejich další údržba je minimální. Dřevo je hladké a nepouští třísky.

4

Údržba teakového zahradního nábytku

Ihned po zakoupení doporučujeme nábytek natřít dvěma vrstvami teakového oleje. Olej aplikujte čistým plochým štětcem směrem odshora dolů. Teakový zahradní nábytek musí být suchý (min 48 hodin po dešti).

Další údržba je jen na vás. Pokud si přejete starožitně vypadající stříbrošedý nábytek, není už další ošetření nutné. Pro zachování tmavé medové barvy je zapotřebí ošetření olejem opakovat 2-3x ročně. Jedna vrstva postačí. Někdy je nutné předešlou vrstvu před samotným nátěrem lehce zbrousit, to když se na nábytek přichytí velká vrstva špíny.

5

Zimování teakového zahradního nábytku

Díky extrémní odolnosti takového dřeva můžete všechny teakové doplňky ponechat na zahradě po celý rok. Nevadí jim vysoká sněhová pokrývka ani třeskuté mrazy. Na podzim jen zkontrolujte dotažení spojů a šroubů,aby nedocházelo k popraskání dřeva rozpínajícím se ledem.

Jestliže přece jen potřebujete teakový zahradní nábytek přes zimu uschovat, nedávejte ho dovnitř, ale uskladněte ho v garáži nebo sklepě s volnou cirkulací vzduchu.

Komentáře

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak ušetřit peníze díky změně banky
Test časopisu dTest potvrdil, že mezi klienty bank je o možnosti změnit banku nízká informovanost. A i když jsou se...
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak na dýni v kuchyni | recepty
Recepty z dýně – dýně hokaido recepty. Dýně je na našich talířích velmi opomíjenou zeleninou. A je to škoda, protože...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.