Jak odstranit zubní kámen

Zubní kámen není pouze nevzhledný, ale stojí i za celou řadou dalších problémů. Podporuje vznik paradentózy, stojí za zápachem z úst, vznikají kazy zubů a dalších onemocnění. Zubní kámen vzniká z usazování a tvrdnutí plaku na zubech. Plak je lepkavá substance baktérií, které se neustále tvoří na zubech a v okolí dásní. Baktérie se živí cukry a útočí formou kyselin na zubní sklovinu. Baktérie také produkují toxiny, které způsobují zánět dásní a vedou k paradentóze. Pokud chcete zamezit vzniku zubního kamene, musíte se zajímat především o prevenci a tou je důkladné čištění zubů.

4.333335
Průměr: 4.3 (9x)
Váš hlas: Není
Mírný
1 - 1000 Kč
10 až 30 minut

Co je potřeba

znalosti
dentální nit
zubní kartáček
mezizubní kartáček
správná zubní pasta
zubní hygienistka
soda

1

Zubní kámen se tvoří podél dásní a představuje nevzhledný žlutý anebo hnědý zahuštěný povrch na zubech. Pokud si nečistíte pravidelně zuby, tak původně měkký plak zatvrdne a již ho s pomocí zubní pasty a kartáčku nevyčistíte. Samotný zubní kámen nebolí, ale stojí za komplikacemi, které již bolí.

2

Nejúčinnější obranou je prevence, tedy pravidelná a pečlivá hygiena dutiny ústní. To znamená, používat správný kartáček, dentální nit či mezizubní kartáček. Dobře vyčištěné zuby jsou lesklé a hladké bez zubního povlaku.

3

Někdo má pro tvorbu zubního kamene sklon, například ten, kdo má nepravidelné postavení zubů, hlavně tedy stěsnané zuby, kde se zuby i překrývají a je zde velice obtížné provést dokonalou očistu. Vliv má i skladba slin a také případně i užívání některých léků.

4

Zubní kámen není problém pouze dospělých, hojně se tvoří i v dětském věku. Zde je důležité dítě naučit správnému čištění zubů.

5

Odstranění zubního kamene bohužel není již jen tak. Existuje sice krém, který obsahuje hydrogenuhličitan draselný anebo vinan draselný, ale stále nejvíce účinná léčba je ta odborná. Hydrogenhličitan draselný je vlastně soda, má silné bělící účinky, ale je zde nebezpečí poškození skloviny. Sodu běžně koupíte v potravinách anebo v lékárně. Vinan draselný je znám také pod E336, je to neškodný antioxidant, který se přidává například i do vína, kde reguluje kyselost. Jedná se také o tzv. cream of tartar , který se v zahraničí používá k pečení dortů. Koupit jej u nás můžete běžně v drogérii. Jistý pozitivní vliv má i zubní pasta whittening Paradontax, která je sice určena hlavně k prevenci, avšak na již stávající zubní kámen, má také pozitivní účinek.

6

Výzkumy prokázaly, že jistý vliv na zubní kámen má i konzumace citrusového ovoce, nicméně ani toto ovoce nemá až tak silný vliv, aby kámen zcela zlikvidovaly. Pozitivní vliv má na eliminaci zubného kamene extrakt z baobabu, jenže ten u nás naleznete jen stěží. Citrusové ovoce naleznete běžně v potravinách a baobab je k mání ve zdravé výživě, či na internetu po zadání do vyhledávače extrakt baobab vám vyskočí celkem dostatek odkazů na prodejní místa.

7

Nejvíce efektivní je, když se zubní kámen odstraňuje profesionálně. Zubní kámen si můžete nechat odstranit s pomocí ultrazvuku. Někdy ale stále ještě specialista sáhne k ručním nástrojům, což je ale celkem nepříjemné. Přesto jeho pozitivum je v dokonalém odstranění a je to šetrné k zubům. Odstranit zubní kámen lze i laserem.

8

Zbytky plaku můžete odstranit pomocí speciálních past a rotačního kartáčku na vrtačce, či ještě modernějšímu způsobu, kterému se říká airpolishing, čili opískování. Při této metodě se na zuby stříká směs vody, vzduchu a speciálního prášku. Při tomto čištění se zbavíte nejen zubního kamene, ale všech nerovností a skvrn (káva, víno, tabák). Naprosté vyleštění zpomalí jeho další tvorbu.

9

Někdy se při odstraňování zubního kamene neobejdete bez anestézie, to tehdy, když zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

10

A jsme tedy zase na začátku u prevence.Ta se dotýká nejen pečlivého čištění zubů, ale také vyvarování se konzumace určitých jídel, které podporují slinnou sekreci. Pozitivní je konzumace jablek, hrušek, celeru, mrkve, kedluben a okurek. Existují již i pasty, které mají silný preventivní účinek vzniků kamene. Vyzkoušet můžete také bioinformační pastu, která má pozitivní vliv na harmonizaci prostředí v dutině ústní, čímž eliminuje rizika vzniku zubního kamene a dalších onemocnění. Bioinformační pastu zakoupíte v lékárně anebo ve speciálních prodejnách, které se zaměřují na prodej zubních a čistících potřeb.

Varování

I přes to, že zubní kámen způsobuje celou řadu vážných problémů a nemocí, je pojišťovnami a legislativou stále chápan jako estetická záležitost, a proto si odstranění zubního kamene hradíte sami. Cena odstranění zubního kamene se pohybuje v relacích od 500 do 1000 Kč podle rozsahu.

Komentáře

:- )

:- )

Kámen se zcela ztratí a

Kámen se zcela ztratí a přestane se vytvářet pokud se obnoví rovnováha celého organismu a překyselení.Bohatě pak stačí zuby 2x denně čistit běžným kartáčkem a obyčejným mýdlem.Sice to není zrovna příjemná chuť ale je to účinnější jak velmi drahé pasty.Také je vhodné denně zkonzumovat dvě česká jablka ale ne ty hezoučké atrapy z marketů.Kouřím,piji kávu a zuby mám bílé a bez kamene a plaku.v 61 letech mám všech 32 zubů a dvě malé plomby.

Dobry den, vazeny pane s

Dobry den, vazeny pane s krasnym chrupem

Nebylo by laskavejsi poradit lidem JAKYM zpusobem si vyrovnat prekyseleni a vyrovani si organismu -
dle Vas jedineho zpusobu jak si zachovat krasny chrup ?
Verim, ze jste nadsen svym chrupem, ale kdyby jste vedel, co se dava do mydla,
urcite by jste radeji vydal penize za kvalitni stomatologickou pastu

Krasne usmevy

Vitti

dobrý den, trpím už léta na

dobrý den,
trpím už léta na zubní kámen a potřebovala bychporadit jak na něj vyrát. chci se obejít bez pomoci zubaře
tak rady sem prosím
předem moc děkuji

Dobrý den, Michaelo. Se

Dobrý den, Michaelo. Se zubním kamenem mám také problém y, zejména na zubech v dolní čelisti, které nejsou příliš rovné. Zubní kámen se tvoří usazováním zubního plaku. Začal jsem používat kromě zubní pasty také ústní vodu, ale co mne překvapilo nejvíce, že zabírá, je zubní niť. Stojí pár korun (třeba 30-40 Kč) a po vyčištění zubů použiji večer před spaním zubní niť. Jsem překvapen, kolik zubního plaku lze odstranit, i když se zdá, že jsou zuby zcela vyčištěné. A nakonec použijí ústní vodu.

Netvrdím, že se mi zubní kámen netvoří, ale rozhodně ne už v takové míře, řekl bych, že tak o 90 % méně.

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak na dýni v kuchyni | recepty
Recepty z dýně – dýně hokaido recepty. Dýně je na našich talířích velmi opomíjenou zeleninou. A je to škoda, protože...
 Jak ušetřit peníze díky změně banky
Test časopisu dTest potvrdil, že mezi klienty bank je o možnosti změnit banku nízká informovanost. A i když jsou se...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.