Jak pěstovat kosatce

Je známo více než 230 druhů kosatců, celkový počet kultivarů a hybridů převyšuje jeden tisíc. Kosatce mají na jedné lodyze několik velkých, barevných květů, přičemž každý se skládá z šesti okvětních lístků. Na pěstování kosatce si může troufnout i začátečník. Kosatce jsou totiž na pěstování nenáročné.

2.333335
Průměr: 2.3 (3x)
Váš hlas: Není

1

Vhodné stanoviště pro pěstování kosatců
Kosatce pěstujeme v propustné půdě, která netrpí nedostatkem vláhy a má dostatek živin. Ideálním stanovištěm pro kosatce jsou slunná až polostinná a teplá místa na zahradě. Kosatce pěstujeme na stanovištích chráněných před silným větrem. Kosatce nesnášejí čerstvý hnůj a přemokřené půdy.

2

Pěstování kosatce
Kosatce vysazujeme od července do konce srpna, v příznivých klimatických podmínkách až do půlky září. Například cibule kosatce
bílého vysazujeme ale už na jaře. Kosatce dosahující vysokého vzrůstu sadíme do vzdálenosti 50 cm od sebe, nižší kosatce sadíme do vzdálenosti zhruba 25 až 30 cm. Kořeny kosatců se snažíme rozprostřít do stran.

3

Vybrané druhy kosatců a jejich kultivary

Kosatec žlutý (Iris pseudacorus), původní druh, který roste v močálech, bažinách na březích rybníků a řek. Žlutý květ vykvétá v květnu až červnu, rostlina dosahuje výšky 80–100 cm.

Kosatec nízký (Iris pumila), tento druh kosatce patří k těm náročnějším, pěstují se spíše kříženci tohoto druhu. Kosatci nízkému se daří na suchých, slunných svazích, převážně na vápenci. Má modrofialové, žluté a bílé květy.

Kosatec sibiřský (Iris siribica), potřebuje kyselejší půdy, kvete v červnu a červenci, najdeme jej zejména ve Východní Evropě až po sibiřskou oblast. Jedná se o silně ohrožený druh, v ČR je tento druh kosatce chráněný.

Kosatec německý (Iris germanica), dosahuje výšky 80 cm, květenství v květnu a červnu, tradiční v Evropě.

Iris kamepferi (syn. Iris eastata), původem z Japonska, Mandžuska a Koreje, kvete v červenci až srpnu.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Komentáře

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak postupovat při koupi bytu
Pořízení bytu se od dob řádkové inzerce v novinách značně zjednodušilo. Přesto jde o zásadní událost v našich životech...
 Jak připravit švestkové knedlíky z tvarohového těsta | recept
Recept na švestkové knedlíky z tvarohového těsta krok za krokem. Tvarohové těsto je pro přípravu švestkových knedlíků...
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.