Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat libeček

15. Červen 2023
Jak pěstovat libeček

Libeček a jeho pěstování. Libeček je oblíbená léčivá bylina, která k nám přišla z Afghánistánu či Íránu a dnes roste vesměs po celé Evropě a Severní Americe. Libeček je ne náročná trvalka, jež může dosáhnout výšky až 2,4 metru. Hojně se používá v kuchyni pro svou podobnou chuť celeru (přidává se do polévek, omáček, na pečené maso či do guláše). Libeček je močopudnou bylinou, která pomáhá nemocným s ledvinami, podporuje vykašlávání, pomáhá při pálení žáhy, problémy s trávením anebo nadýmáním. Přidáním libečku do koupele vám pak může pomoci s plísní a s hojením ran. Pěstování libečku není náročné.

Co je potřeba

• kvalitní semena libečku
• půdu
• konev s vodou
• slunce
• květináč
• nůžky
• vlastní ruce

1

Aby se libečku u vás dařilo, potřebujete slunné stanoviště anebo polostín. Půdu libeček potřebuje kyprou, humózní s bohatým obsahem živin.

2

Libeček můžete vysít anebo zasadit sazeničky. Při setí semen libečku je nutno počítat s tím, že libeček patří mezi rostliny miříkovité, a proto poroste velmi pomalu. Semena libečku se mohou sázet na podzim nejprve na pařeniště, kde vám do jara vyrostou malé rostlinky, které pak na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Semínka libečku je však možné v březnu vysévat i přímo na trvalé stanoviště. V takovém případě je však nutné rostlinky následně protřiďovat.

3

Pravidelně zavlažujte, jinak má libeček zvadlé okraje listů. Nepřelévejte však! Přihnojovat libeček není potřebné. Důležité ale je rostlinu pravidelně sestříhávat, zbrzdíte tak její kvetení i jeho růst.

4

Sezóna pro sklizeň libečku je od května do listopadu. U libečku sklízejte nať, listy, semena a dokonce i kořen. Listy libečku by se měly sklízet před skončením kvetení, protože po odkvetení listy hořknou. Libeček pěstovaný doma se obvykle pěstuje jako jednoletka. Velkou výhodou je možné sklízení libečku i přes zimu.

5

V zimě potřebuje mít rostlinka slunné stanoviště v nějaké chladné místnosti. Na zahradě vydrží libeček řadu let. V zimě nadzemní část libečku sice umrzá, ale hned na začátku jara rychle vyrůstají nové výhonky.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Tipy

Do květináče můžete zasadit hned tři rostlinky libečku vedle sebe. Na balkon je vhodnější zasadit libeček spíše do kyblíku než do truhlíku.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.