Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat mučenku

17. Duben 2020
Jak pěstovat mučenku

Mučenka pěstování. Mučenka je jihoamerická liána, kterou známe spíše jako maracuju, což je velice chutné ovoce, které se hojně užívá v potravinářském průmyslu. Kromě toho je však mučenka pěstována i jako okrasná rostlina. V pokojových podmínkách mají její výhony okolo 1 m a je nezbytné je seřezávat. Pěstování mučenky není ale náročné a v mnohém vás konečný výsledek vašeho pěstitelského úsilí mile překvapí.

Co je potřeba

semena anebo sazenice mučenky
vhodný substrát
vodu
tekuté kombinované hnojivo
zálivku
nůžky

1

Semena mučenky kupte ve specializovaném obchodě. Před zasazením do substrátu dejte semena nejprve na 48 hodin do teplé vody, kde semena mírně nabobtnají. Po dvou dnech ve vodě je pak sázejte 0,5 cm hluboko do výsevní zeminy. Nezapomeňte na dobrou drenáž. Semena nechte klíčit při teplotě 22–24°C po dobu 4 až 6 týdnů.

2

Mučenku sázejte do mírně kyselé půdy s pH 6, která je určena pro pokojové rostliny anebo ještě lépe do těžké jílovité půdy.

3

V létě rostlinu umístěte na přímé slunce, zcela bez obav ji vyložte na balkon anebo terasu, kde se bude pěkně vyjímat v závěsných květináčích. Na zimu liánu zazimujte do prostor, kde se teplota pohybuje mezi 7 až 15 stupni.

4

Mučenku při pěstování zalévejte do misky, a to v období růstu mocně, a dále mírně, ale pravidelně. V průběhu zimy zalévejte rostlinu minimálně, zemina však nesmí nikdy vyschnout. Pozor na přelévání, protože by mučence mohly uhnít kořeny.

5

V létě mučenku roste.

6

Mučenku hnojte v průběhu kvetení 1x týdně tekutým kombinovaným hnojivem, pak stačí v době vegetace 1x 14 dní. Pokud se dá liána do bujarého růstu, uberte hnojení, protože by vám nekvetla.

7

Až mučenka doroste velikosti 2 až 3 metrů, seřízněte ji na 1m, aby se mohla rozvětvit.

8

Mladou rostlinu přesazujte každý rok, ty starší pak stačí přesadit jednou za 2 až 3 roky.

9

Mučenku rozmnožujte řízky, na nichž musí být alespoň 4 listy. Tyto řízky na jaře píchněte do zeminy a vytvořte si pařeniště, kde je ponecháte po dobu 4–6 týdnů při teplotě 25°C zakořenit.

Tipy

Rostlinu lze pěstovat i ve skleníku, kde ji zajistíme dostatek místa, vlhko a teplo, stejně jako v její domovině v tropech.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) se pěstuje kvůli bobulím (marakuja) hlavně v Karibské oblasti a v Jižní Africe, a to ve žluté a tmavé variantě.

Varování

Mučenka má ráda pokud možno co nejvíce slunné stanoviště. Nedostatek světla způsobuje, že rostlina nekvete.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

lilie nilská kalokvět
Jak pěstovat kalokvět | rady
Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, o…
Jak pěstovat pepřinec | rady
Jak pěstovat pepřinec | rady
Pepřinec – Peperomia z čeledi Piperaceae, čili pepřovníkovité je oblíbenou pokojovou rostlinou, která může mít mnoho podob, protože existuje asi šest…
Jak pěstovat kurkumu | rady
Jak pěstovat kurkumu | rady
Jak pěstovat kurkumu | rady. Asi bude pro mnohé z vás překvapením, že kurkuma je vlastně zázvor. Pověstné jsou léčivé účinky…
Jak pěstovat vrieseu | rady
Jak pěstovat vrieseu | rady
Jak pěstovat vrieseu | rady. Vrisea a její pěstování. Vrisea, původem ze Střední a Jižní Ameriky, své pojmenování získala po holandském botanikov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.