Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat řešetlákový rakytník

17. Duben 2020
Jak pěstovat řešetlákový rakytník

Rakytník řešetlákový – zásady pěstování. Rakytník řešetlákový je znám pro své velice chutné a zdravé plody. Rakytník se původně používal k přirozenému zpevnění břehů řek a ke zdobení půd, ve kterých už nic jiného nerostlo. Rakytník řešetlákový často naleznete i v městských parcích jako působivou ozdobu. Rakytník se používá v lidovém léčitelství, je označován jako "sibiřský zázrak", mimo jiné obsahuje vysoké množství vitaminu C, posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti bakteriím a virům. I když sběr bobulí je náročnější, pěstování řešetlákového rakytníku na vlastní zahradě má smysl.

Co je potřeba

sazenice řešetlákového rakytníku
vhodné hnojivo
zahradnické náčiní

1

Rakytník řešetlákový vysazujte na slunné stanoviště. Rakytník je nenáročný na pěstování, a proto se ho nebojte se zasadit klidně i na vlhčí slané stanoviště. S pěstováním řešetlákového rakytníku neváhejte ani tehdy, jestliže bydlíte v oblasti, kde bývají velké mrazy a nečisté ovzduší. Uvidíte, rakytník se ujme. Kromě toho že se řešetlákový rakytník používá v potravinářství (dřemy, kompoty) nebo medicíně (rakytníkový sirup, léčba kožních chorob, vředů apod.), pomáhá chránit půdu před erozí. Dusík poutající bakterie v jeho kořenech obohacují půdu dusíkem a podporují rakytník totiž v růstu i na nehostinných místech.

2

Aby se vám rakytník uchytil a plodil, je nutné, abyste na své zahradě měli minimálně rakytníky tři. Rakytník je totiž dvoudomá rostlina, a tak jsou zapotřebí keře samčí a samičí. Keříky rakytníku kupujte pouze u dobrých prodejců, protože rozeznat jejich pohlaví je velice náročné. Odborník vám poradí, který keř rakytníku řešetlákového je samčí a který samičí. Na jeden samčí keř pak připadají dva až šest samičích keřů. Ty pak sázejte tak, že opylovací keř rakytníku řešetlákového zasaďte z návětrné strany. Keře by od sebe měly být cca 3 metry. Pakliže je sázíte na svah, rozptyl může být pouze dvoumetrový. Dobou vhodnou k sázení rakytníku řešetlákového je podzim anebo jaro.

3

Rakytníku řešetlákovému dopřejte lehčí spíše písčitou půdu, která je dobře propustná a bohatá na vápník.

4

Pokud se rozhodnete rakytník řešetlákový pěstovat od semen, měli byste jej zasadit do předem odplevelené půdy, kterou jste důkladně prokypřili. Teplota při sázení rakytníku musí být nad 17 °C. Rostliny rakytníku po dobu dvou let nejprve pěstujte ve skleníku, teprve až pak můžete sazenice rakytníku přenést ven. Pěstování rakytníku řešetlákového je jednodušší z předpěstovaných rostlin.

5

Při sázení sazenic rakytníku řešetlákového nejprve do půdy zapracujte hnůj anebo kompost, dále do půdy pravidelně dodávejte fosfor a draslík.

6

Keř potřebuje středně vydatnou zálivku, věnujte proto zalévání patřičnou péči.

7

Rakytník řešetlákový vám začne plodit čtvrtý rok po zasazení. Plody pak sbírejte od druhé poloviny srpna do první poloviny září.

8

Množení rakytníku řešetlákového je možné prostřednictvím semen, řízky anebo odnožemi. Nejjednodušší množení je s pomocí zelených řízků, které v červenci zapíchněte do sterilního substrátu, ve kterém je necháte zakořenit.

Tipy

Vyrobte si z rakytníku rakytníkový sirup:

Rakytníkový sirup obsahuje až 20x více vitaminu C než pomeranče, dále provitamin A, vitaminy skupiny B, vitaminy D, F, K a P, železo a až 10 % oleje. Rakytníkový sirup lze použít při žaludečních potížích, chřipce, různých infekčních onemocněních nebo třeba proti jarní únavě. Bobule rakytníku properte studenou vodou, rozmixujte, přelejte do cedníku a třete, dokud nezbydou jen slupky a semínka. Slupky se mohou dále sušit pro přípravu rakytníkového oleje nebo rakytníkového čaje. Šťávu s dužninou zahřejte a smíchejte se stejným množstvím cukru. Sirup z rakytníku plňte do sterilních, tmavých sklenic.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat rakytník
Jak pěstovat rakytník
Pěstování rakytníku krok za krokem. Rakytník je keř, který je znám převážně pro své bobulovité plody. Rakytník obsahuje vysoké množství vitamínu C a s…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat gloxinie
Jak pěstovat gloxinie
Gloxínie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxínie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.