Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat zlatý déšť | rady

Jak pěstovat zlatý déšť | rady

Zlatý déšť je zlidovělým, avšak nesprávným pojmenováním okrasného keře, jehož botanický název je latinsky Forsythia, česky zlatice. Na jaře je jednou z prvních kvetoucích dřevin a jeho jasně žluté květy zdobí rostlinu ještě před olistěním. Využívá se jako okrasný keř na zahradách, často bývá součástí živých plotů a také se vysazuje na svazích v okolí dálnic. Rady, kde zlatici pěstovat a jak o ni pečovat jsme shrnuli do následujícího článku.

Zlatice nebo zlatý déšť? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zlatice čili Forsythia patří do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Je to opadavý keř dorůstající až do výšky čtyř metrů. Začíná kvést již v březnu zářivě žlutými květy se čtyřmi okvětními lístky. Květy se na rostlině objevují ještě před vyrašením listů a holé větve jsou jimi zcela obaleny. Po odkvětu keř obroste ostře pilovitými, středně až tmavě zelenými vejčitými listy, jež mohou na podzim získat nádech vínové barvy.

zlatice forsythia

Zlatý déšť, neboli štědřenec odvislý lat. Laburnum anagyroides, je z čeledi bobovitých (Fabaceae). Je příbuzným trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia) ze stejné čeledi. Začíná kvést až v květnu (kdy již zlatice odkvetla) převislým hroznovitým květenstvím složeným ze žlutých květů. Dřevina je květy doslova obalena a odtud pramení její pojmenování, květenství opravdu připomíná zlatý déšť. Štědřenec je ve všech částech prudce jedovatý pro lidi i zvířata. Otrava je velmi nebezpečná a může být i smrtelná. Dítě si způsobí těžkou otravu již po vysátí sladké šťávy z 5 květů. I malé množství šťávy podráždí pokožku citlivým jedincům.

laburnum, štědřenec, zlatý déšť

Jak pěstovat a jakou péči keř zlatice („zlatého deště“) potřebuje?

Zlatice se snadno pěstuje. Nejlépe se jí daří na plném slunci či v polostínu v dobře odvodněné půdě. Ideální je úrodná propustná půda, lehce kyselá až slabě zásaditá (pH 6,8–7,7). Nesnáší podmáčené a přemokřené půdy. Snáší velmi dobře i znečištěné ovzduší, proto bývá vysazována okolo silnic a dálnic. Zalévání není nutné, „zlatý déšť“ dobře snáší sucho, ovšem pravidelná zálivka jednou až dvakrát týdně během suchého a horkého počasí rostlině prospěje. Čerstvě vysazené exempláře se musejí zalévat do doby, než se „uchytí“. Přemokření zlatici škodí, může být příčinou hniloby kořenů a způsobit náchylnost keře k chorobám.

Zlatici není potřeba hnojit, občasné přihnojení kompostem nebo jiným pomalu se uvolňujícím hnojivem pro stromy a keře ovšem neuškodí. 

Abyste potlačili růst plevelů a zabránili přílišnému odparu vody, pod keř nastelte zhruba pěticentimetrovou vrstvu mulče.  

Jak pečovat o zlatici po odkvětu, kdy „zlatý déšť“ stříhat

Zlatice by se měla stříhat ihned po odkvětu, pokud to uděláte později, připravíte se o květy v příštím roce. Ihned po odkvětu zkracujte výhonky s odkvetlými květy. Zlatice na starším dřevě nekvete nebo jen velmi málo. Nejbohatěji kvete na loňských výhonech.

Jednou za 3–4 roky keř zlatice zmlaďte. Odstraňte nejstarší větve zhruba 15 cm nad zemí. Počítejte s tím, že po tomto zásahu narostou bujné výhony, které pokvetou až příští rok.

Množení a přesazování zlatice

Zlatice („zlatý déšť“) se snadno množí hřížením – dlouhý výhon ohneme a přichytíme k zemi (kamenem, sponou). Místo přichycení zasypeme zeminou. Po zakořenění výhon odstříhneme a zasadíme na vhodné stanoviště. Hřížení provádějte na jaře.

Další možnost je nechat zakořenit odstřižené mladé, již olistěné výhony po odkvětu. Výhony nastříhejte 10 až 25 cm dlouhé. Zasaďte je do navlhčené směsi rašeliny, perlitu a písku, kořínky se vytvoří během 3–4 týdnů. Zakořeněné řízky přesaďte do květináče a nechte je v něm růst 1–2 roky, teprve pak rostliny umístěte na vybrané stanoviště.

Nejjednodušší způsob je nákup keře ve specializované prodejně. Zlatici vysazujte na jaře nebo na podzim, lépe se ujme. Vykopejte jamku dvakrát širší, než je kořenový bal a hlubokou tak, aby vrcholek balu byl těsně nad nebo zároveň s okolním povrchem. Nesmíte sázet příliš hluboko. Zasypejte zeminou, udusejte ji a keřík zalijte.

Nemoci a škůdci

Zlatice je odolný keř a nemocemi a škůdci většinou netrpí. Výjimečně se může vyskytnout antraknóza (houbové onemocnění) a skvrnitost nebo žloutnutí listů. Mezi škůdce patří zejména mšice, nosatec japonský a haďátka

Jak se s problémem vypořádat se poraďte s odborníky v zahradnictví. Jak zatočit s mšicemi si můžete přečíst v tomto článku.

Je zlatice („zlatý déšť“) jedovatý?

Zlatice je netoxická (ale pozor, některé prameny uvádějí mírnou toxicitu) pro lidi i zvířata. Všechny její části se vyznačují hořkou chutí, která děti i zvířata od ochutnávání odradí. Vážnější potíže může způsobit citlivějším jedincům jen konzumace velkého množství rostlinných částí, což je nepravděpodobné, většina hospodářských zvířat keř ignoruje. Zlatice převislá ( Forsythia suspensa) se využívá v tradiční čínské medicíně na zmírnění zánětů, nachlazení a infekcí dýchacích cest. Rostlina má i antivirové účinky a je testována na onemocnění s pandemickým potenciálem např. koronaviry (zdroj).

 

Tipy

Jak donutit „zlatý déšť“ vykvést – vánoční tip – barborky

  1. Na svátek Barbory odřízněte větvičky s pupeny dlouhé zhruba 30 cm. Řez veďte nejlépe pod úhlem 45°, aby řezná plocha byla co největší a stonky mohly lépe přijímat vodu.
  2. Spodní pupeny a boční větévky, které by byly pod vodou, odstraňte.
  3. Větvičky vložte do nádoby s vodou a postavte na světlé místo blízko okna.  
  4. Vodu občas vyměňte, abyste zabránili tvorbě bakterií (kažení vody, hniloba).
  5. Nejpozději za 4 týdny se dočkáte květů.
Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a stříhat zlatici | rady
Jak pěstovat a stříhat zlatici | rady
Jak pěstovat a stříhat zlatici | rady. Zahajuje svým nápadným kvetením nástup vegetačního období. Patří k nejoblíbenějším záhy na jaře kvetoucím…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.