Jak se bránit před klíštětem

Drobné, ale krvelačné klíště je pro člověka v přírodě stálým a velkým nepřítelem. Nejvíc „při chuti“ je od koncem jara do podzimu. Vyskytuje se zejména v nižších zeměpisných polohách s listnatými a smíšenými lesy i kolem vodních toků. Klíšťata mohou být infikována lidský život ohrožujícími nemocemi – viry způsobujícími zánět mozkových blan nebo bakteriemi, které vyvolají lymskou boreliózu. Prevence spočívá především v důsledné osobní ochraně před klíšťaty.

4.42857
Průměr: 4.4 (7x)
Váš hlas: Není
Velmi lehké

Co je potřeba

Repelent
Pinzeta, kleštičky nebo karta na klíště
Dezinfekční prostředek

1

Největší výskyt klíšťat je za dlouhotrvajícího sucha. Odborníci doporučují za takového počasí neopouštět cesty, nevydávat se zbytečně do travního porostu nebo mlází.

2

Vždy po procházce travnatým porostem u řeky nebo v lese bychom se měli důkladně prohlédnout nebo otřít ručníkem, abychom zjistili, zda se náhodou klíště nezachytilo na těle. Nepřisaje se okamžitě, ale až po několika hodinách. Klíště má ráno oblast třísel, podpaží a stehen.

3

Je vhodné nosit do přírody oblečení světlé barvy a hladkého povrchu a tkaniny o velké hustotě.

4

Rovněž je účinné nosit vysoké ponožky, dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek nebo do bot, pevné boty, košile s dlouhým rukávem.

5

Doporučuje se napouštět kůži nebo šatstvo repelentem. Proti klíšťatům se dá chránit například přípravkem Diffusil repelent spray, který se aplikuje na kůži před cestou do přírody.

6

Když klíště objevíme, šetrně je odstraňujeme pomocí pinzety nebo speciálních kleští nebo kartiček na klíšťata. Někdy pomůže předchozí desetiminutové pomazání místa tukem.

7

Použijeme přímého tahu, točení jedním směrem nebo vyviklání. Klíště nesmíme přetrhnout ani rozmačkat. Po odstranění ranku dezinfikujeme a několik dalších dnů sledujeme.

8

Jestliže za několik dní po uchycení klíštěte na kůži uvidíme v místě, kde klíště bylo, červenou skvrnu, která se zvětšuje a uvnitř bledne či se začne dokonce stěhovat na jiné místo, jde o lymskou borreliózu. Je třeba okamžitě jít k lékaři. Nemoc se vyléčí vcelku bezpečně antibiotiky. Pokud se ale zanedbá, může napadnout různé orgány, například klouby, ledviny i mozek.

9

V případě virového zánětu mozku asi za 14 dní po uchycení klíštěte postižený onemocní jakoby chřipkou. To už je špatné, protože jde o zánět mozku. Pak se dostaví bolesti hlavy a strnutí šíje.

10

Nejvíce lidí klíšťata každoročně nakazí v letních měsících. Encefalitida, kterou přenášejí klíšťata, je sezónní nemoc a většinou její větší výskyt začíná v červenci, vrcholí v srpnu a doznívá v září. Proti klíšťové encefalitidě je možné se chránit včasným očkováním. Očkuje s určitým předstihem.

11

Jinou člověku nebezpečnou nemocí přenášenou klíštětem je lymská borelióza. Jedná se o nervové a kožní onemocnění, doprovázené kloubními příznaky,. Přenos nákazy se uskutečňuje slinami přisátých klíšťat. Borelie se nacházejí ve střevech klíšťat a teprve během sání se stěhují do slinných žláz, takže přenos nákazy začíná nejdříve za 24 hodin po přisátí.

Komentáře

Někteří odbornící tvrdí, že

Někteří odbornící tvrdí, že tuk na klíště není dobrý, protože klíště se sice udusí a po čase odpadne, ale stihne do rány vyzvrátit infikovaný obsah vnitřností, vč. infikovaných slin. Četla jsem radu, že spolehlivé je potřít klíště mýdlem, tekutým, nebo navhčeným a že se klíště brzy pustí. také se nemá pinzetou točit, ale jen viklat. Vyzkoušela jsem mýdlo několikrát a výborně to fungovalo. Klíště se pustilo během pár minut, i když ještě žilo a muselo být ještě usmrceno. Rozhodně je dobré mít po ruce dobrou pinzetu.

Také se domnívám, že potírání

Také se domnívám, že potírání klíštěte tukem je v dnešní době již "překonané".
Názory a rady odborníka lze nalézt zde:
http://hobby.idnes.cz/ing-miroslava-buryskova-phd-diagnostika-infekcnosti-klistat-ptl-/odpovedi.aspx?t=O140522_180629_241_mce

Do přírody chodíme oblečeni

Do přírody chodíme oblečeni tzv. nalehko. V oblečení se jeden potí a svou vůní láká klíšťata, rozlezou se po oblečení a doma při prohlížení si je můžeme nepozorovaně sklepnout na zem a ona si nás později najdou.. V letním oblečení cítíme šimrání, když po nás něco leze. Vidíme na ostatních, co jdou s námi a my na nich, že nám cestuje po těle nějaký černý brouček. Ono se opravdu nezakousne hned, není třeba panikařit. Doma je vhodné jít do vany, sprchy, nebo ještě po cestě skočit do rybníka, poněvadž klíšťata neumí plavat a jsou utopená do 4min.-postřeh, když chytám kočkám klíšťata a házím je do misky s vodou. Používám k tomu pinzetu koupenou v lékárně a určenou speciálně na klíšťata-stojí pár korun a vydrží roky. Tahám klíšťata vytáčením proti směru hod. ručiček POMALINKU, stačí otočit jednou a samo se pustí, nikdo si nedá rvát zuby z pusy, tak ani ti broučci. Stejným způsobem tahám klíšťata i dětem. Desinfikuji tinkturou, speciálně pro klíšťata, nebo naloženým hřebíčkem v Alpě, to se dá použít před cestou, jako repelent. Stačí také si k vnitřním kotníkům přivázat snítky VRATIČE a tím, jak jdete třete kytky o sebe, ty vydávají vůni, kterou klíšťata nesnášejí a je to - zadarmo:-).

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak na dýni v kuchyni | recepty
Recepty z dýně – dýně hokaido recepty. Dýně je na našich talířích velmi opomíjenou zeleninou. A je to škoda, protože...
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak a kdy správně řezat hortenzie
Řez hortenzií je tak trochu věda, jelikož existuje několik druhů a v podstatě každá odrůda vyžaduje svůj specifický...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.