Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se léčit bylinkami a kořením

30. Květen 2017
Jak se léčit bylinkami a kořením

Trávicí potíže, nadýmání, pocit plnosti, zácpa, nachlazení, zvýšená teplota. To jsou drobné neduhy, s nimiž obvykle hned neběžíme k lékaři, zvlášť jsme-li jinak celkově zdraví. Někdy k domácí léčbě či ozdravení nepotřebujeme ani žádné medikamenty, postačí bylinky. Pro některé ani nemusíme do lékárny – stačí prohledat skříňku se zásobami kuchyňského koření. Jaké bylinky použít k domácí léčbě? A které koření nám může pomoci? Nabízíme několik tipů.

Co je potřeba

  • Bylinky
  • Vroucí voda
  • Nádoba na spaření nebo vaření
  • Sítko
1

Zimní nemoci z nachlazení prověří, jak jsme byli v předcházejícím roce prozíraví a kolik léčivého koření jsme nasbírali. Když nic, koupíme sušené bylinky v lékárně nebo v nějakém obchodě se zdravou výživou. Máme-li možnost, volíme bylinky tak zvaně sypané, nikoliv nálevových sáčcích. Vidíme, co v balíčku skutečně je.

2

K domácí léčbě některých běžných onemocnění, a nebo pro okamžitou úlevu v případě nějaké dietní chyby, můžeme použít zásoby kuchyňského koření. Je zajímavé, že u mnoha koření známe jeho zdravotní účinky při použití v pokrmech, ale mnohdy nás ani nenapadne, že si můžeme i z koření připravit léčivý nebo „zdravotní“ nápoj.

3

Fenykl a anýz: Rostliny jsou příbuzné (z čeledi miříkovitých), podobně vypadají, obdobně voní a mají rovněž podobné léčebné účinky. Především pomáhají proti nadýmání (maminky kojenců anýz dobře znají). Odvar fenyklu či anýzu také pomůže na „vytrávení“ po konzumaci těžkých jídel (zvýší sekreci žaludečních šťáv). Semena obou rostlin ale také pomáhají při suchém kašli a bolestech na průduškách. Dvě polévkové lžíce zalijeme 0,5 litru vody a deset minut povaříme (odvar je účinnější než jen louhovaný nálev).

4

Bazalka: Sušená bazalka, kterou dáváme jinak do jídel, poslouží jako první pomoc při zažívacích těžkostech (způsobených například vánočním přejídáním). Zlepší trávení, zbaví pocitu „plného břicha“. Uvolní křeče způsobené nadýmáním, a rovněž křečovité stahy průdušek při chronickém zánětu průdušek. Někomu bazalkový čaj pomáhá proti nespavosti a proti bolesti hlavy. Dvě lžičky bazalky zalijeme hrnkem vřelé vody a necháme louhovat pět až osm. Pak přecedíme.

5

Tužebník jilmový: Když jsme si ho sami nenasušili, můžeme nať koupit v lékárně (i v internetových lékárnách). Někdy se mu říká „přírodní aspirin“, ale je to naopak. Aspirin byl nazván po tužebníku. Původní název tužebníku byl totiž Spiraea ulmaria. Tužebník obsahuje přírodní salicyláty-spireiny, z nichž se v těle vytváří kyselina salicylová – aspirin. Nedráždí sliznici žaludku. Účinky jsou stejné jako u aspirinu: zmírňuje bolest, vyvolává pocení, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení, zastavuje průjem. Dvě lžičky drogy zalijeme šálkem vroucí vody a pět minut louhujeme.

6

Třezalka tečkovaná: Nemáme-li vlastní, lze řezanou nať koupit v lékárnách. Třezalku můžeme použít jako první pomoc při „zkaženém žaludku“ z nevhodné skladby jídla. Napomůže trávení a „vyčistí“ náš zažívací trakt. Třezalkový čaj pomůže i při nepříjemných „pocitech na zvracení“. Čaj z třezalky pomáhá při žaludeční neuróze. S vědomím lékaře se užívá při vředových nemocech žaludku a dvanáctníku. Nálev se připravuje ze dvou čajových lžiček sušené třezalky spařených šálkem vroucí vody, 15 minut louhujeme, pijeme vlažné).

7

Vrbovka úzkolistá (nebo malokvětá): V domácí medicíně se vrbovka používá k uklidnění žaludku a střev. Má protizánětlivé a mírně močopudné účinky, a tak nám vrbovka může pomoci „zažehnat“ záněty močových cest nebo ledvin. Vrbovka byla zpopularizována jako lék při onemocněních prostaty, ale pánové s potížemi by ji měli užívat až odborné prohlídce a po domluvě s lékařem.

8

Květ bezu černého: Když je doma v zásobách sušený bez, je napůl vyhráno. Že odvar ze sušených květů černého bezu pomáhá při nemocech z nachlazení, je potopudný, močopudný, snižuje teplotu, rozpouští hlen a zklidňuje kašel, to je známo. Tak jen ještě připomenutí, že černý bez pomůže i zklidnit zažívací trakt a uvolní zácpu.

9

Jetel luční, květ: Sušené paličky jetele lučního nebývají doma běžně (jestliže právě nepatříme mezi „babky kořenářky“ nebo netrpíme specifickými chorobami). Čaj z jetelového květu ale dobře pomáhá při střevních katarech, střevní kolice, tlumí pocity na zvracení, zastavuje průjmy. Působí dezinfekčně a je vhodný jako nápoj při dietě naordinované pro léčbu zažívacích potíží. Jetel „čistí krev“ a používá k detoxikačním kúrám.

Tipy

  • Tužebník velmi příjemně voní a lze jím ovonět a měně kvalitní víno nebo mléko (louhování zastudena).
  • Všechny uvedené byliny lze běžně koupit v lékárně, a to jak v kamenné, tak internetové.

Varování

  • Domácí léčba bylinkami není bez konzultace a výslovném schválení gynekologem vhodná pro těhotné ženy
  • Lidé trpící chronickými nemocemi a lidé dlouhodobě užívající léky by měli rovněž bylinkové kúry konzultovat s lékařem (stačí se preventivně předem udělat seznam vhodných bylin, není třeba kvůli schválení bylinného čaje chodit k lékaři).

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.