Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat antikoncepci | tipy

Jak si vybrat antikoncepci | tipy

Jak si vybrat antikoncepci | tipy. Plánované rodičovství je obzvlášť v této době dozajista důležitou záležitostí. Ženy by si měly při výběru dávat pořádný pozor, aby si vybraly pro sebe tu nejideálnější antikoncepci, která jim bude vyhovovat. Na trhu jich dneska je totiž velké množství. Každému však vyhovuje něco jiného. Jiná antikoncepce je vhodná pro mladé dívky, jiná pro ženy po porodu, jiná pro kojící a jiná pro ženy po císařích, či s nějakými zdravotními potíži. Nad tím vším byste se měly zamyslet, než se rozhodnete pro nějaké řešení.

Co je potřeba

dobrého gynekologa
odpovídající věk

1

Kondom patří mezi základní antikoncepci, která je nejlépe dostupná, nejlevnější a s 99% zárukou bezpečnosti. Zákazník si může vybrat z různých designů, barev, velikostí. Jako jediná antikoncepce nezabraňuje pouze početí, ale chrání i před pohlavními chorobami. Jedná se o univerzální antikoncepci.

2

Pesar je další možnou antikoncepcí, která je nejvíce oblíbená asi v USA. U nás ji však neseženete. Pro nezájem byl zastaven její dovoz.

3

Hormonální antikoncepce - obsahuje vždy nějakou hormonální složku anebo několik jejich kombinací. První antikoncepce vznikla v minulém století, na počátku šedesátých let. Dnes si můžete vybrat z několika možností - pilulky, injekce, náplasti, nitroděložní tělísko a vaginální kroužek.

4

Pilulky

Antikoncepční tabletky jsou monofazické, bifazické anebo třífázové. Dělí se podle obsahu hormonů. Mají nejvyšší procentuální bezpečnost před početím. U výběru je potřeba gynekologického vyšetření. Jiná antikoncepce je vhodná pro mladou patnáctiletou dívku a jiná pro zralou ženu. Z praktického hlediska, při možném plánování svých dovolených, je nejvýhodnější ta monofazická. Existují zde i antikoncepce s extrémně nízkou hladinou hormonů, které jsou ideální pro mladé dívky a pro ty, jež trpí PMS. Ideální by bylo, aby před výběrem vhodné antikoncepce byla ženě odebrána krev, která by podle hladin hormonů pomohla vybrat tu pravou. Kontraindikace: hluboká žilní trombóza, křečové žíly, cukrovka, jaterní potíže.

5

Injekce

Patří již k zastaralým prostředkům, od nichž gynekologové pomalu upouští. Přesto je ženy vyžadují, protože se injekce aplikuje jednou za měsíc do svalu. Její velkou nevýhodou je nevyzpytatelné nepravidelné krvácení a bolesti hlavy.

6

Implantáty

Implantování podkožních tyčinek patří k velice oblíbeným, avšak nedoporučuje se alergikům a ženám po císařských řezech. Životnost je 3 - 5 let. Za tuto dobu je možno ušetřit velkou finanční částku v porovnání s pilulkami. Její nevýhodou je to, že skutečnost, zda tuto antikoncepci snášíte, či nikoliv, poznáte až po aplikaci do podkoží. Při dřívějším vynětí je tyčinka již nepoužitelná a navíc, nikdo vám již zpět peníze nevrátí.

7

Náplast

Antikoncepční náplasti se lepí na vámi zvolené místo. V jednom balení jsou tři náplasti. Mění se vždy po týdnu. Čtvrtý týden učiníte pauzu. Jsou velice oblíbené mezi mladými ženami. Nemusíte se bát sprchování, ani koupání, jsou vodě odolné. Pozor by měli dávat alergici na náplasti.

8

Nitroděložní tělísko je vhodné pouze pro ty ženy, které již alespoň jednou porodily. Z důvodu jistých rizik infekcí. Jejich životnost je 3 až 5 let, pak se musí vyměnit. Nitroděložní tělíska jsou absolutně nevhodná pro všechny ženy, které absolvovaly dva císařské řezy.

9

Pěny, želé, krémy a různé globule jsou velice nespolehlivé. Mají hubit spermie, ale spíše se užívají jaké přídavky jiných antikoncepcí.

10

Počítání dnů a bazální teploty jsou metodami hodných muzeálního záznamu. Jejich spolehlivost je sporadická. Jsou spíše jistotou, že skutečně otěhotníte, než pravý opak.

11

Sterilizace

Rozmyslete si tento krok velice dobře, dřív, než jej učiníte. Je to totiž nevratný zákrok. Ochrana před početím je 100%, před možností nákazy však nikoliv.

12

Post koitální antikoncepce

Záchranná pilulka po styku. Je potřeba, abyste ji stihli užít nejpozději do 48 hodin po styku. Nutno říci, že to však není klasická antikoncepce a není příliš dobré se na ni spoléhat. Tuto berličku navíc můžete využít pouze dvakrát do měsíce.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady. Vánoční svátky mají své neopakovatelné kouzlo a každá generace je prožívá jinak. Dříve se na Vánoce držel půst a poté…
Jak pečovat o nehty | rady
Jak pečovat o nehty | rady
Jak pečovat o nehty | rady. Nehty jsou vizitkou našich rukou. Měli bychom je nosit čisté, upravené a také jim dávat potřebnou výživu. Většina lidí vla…
Jak správně používat ústní vodu
Jak správně používat ústní vodu
Ústní voda přispívá k prevenci před zubními kazy, usazování plaku, udržuje zdravé dásně a osvěžuje dech. Mezi spotřebiteli jsou však o používání ústní…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.