Jak si změnit jméno nebo příjmení

Změnu jména nebo příjmení povolují občanům úřady zejména v případech, kdy je jméno nebo příjmení hanlivé, směšné nebo je-li pro změnu vážný důvod. O změnu lze zažádat na základě písemné žádosti na matričním úřadě v místě trvalého bydliště.

4.6
Průměr: 4.6 (5x)
Váš hlas: Není
Lehké
1 - 1000 Kč
30 minut a více

Co je potřeba

rodný nebo oddací list a průkaz totožnosti

1

Žadatel vypíše písemnou žádost. Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, datum a místo narození, popřípadě také datum a místo uzavření manželství žadatele. Připojí rodné číslo, místo trvalého pobytu, jméno či příjmení, na které si žadatel chce změnit, údaj o státním občanství a hlavně důvod, proč žádá o změnu.

2

Žadatel uhradí administrativní poplatek ve výši 100 Kč. Ovšem jen v případě při povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného nebo cizojazyčného. Dále pak v případech, kdy žadatel žádá o změny příjmení na dřívější příjmení nebo při povolení změny příjmení dítěte svěřeného do náhradní rodinné péče na příjmení poručníka nebo pěstouna, na společné příjmení poručníků nebo pěstounů anebo příjmení dohodnuté pro jejich vlastní děti, pokud poručníky nebo pěstouny jsou prarodiče nebo sourozenci rodičů nezletilých dětí. 1000 Kč platí žadatelé při jiném odůvodnění.

3

Do 30 dní žadatel obdrží vyrozumění. Poté je nezbytné požádat o nový občanský průkaz, cestovní doklad, průkaz povolení k pobytu apod.

Tipy

Matričními úřady jsou obecní úřady, městské úřady, v hlavním městě Praze úřady městských částí, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí.

Komentáře

chtěla bych se zeptat, jak je

chtěla bych se zeptat, jak je to s tím, když mi ještě nebylo 18, ba ani dokonce 15 a chtěla bych si změnit křestní jméno i příjmení. křestní pouze z důvodu, že ho od malička nenávidím, a příjmení proto, že je po otci, který s námi nežije a má další, vlastní rodinu. Příjmení bych chtěla po babičce,tedy jak se jmenovala máma za mlada, akorát v jiném jazyce. jmenuje se tak i moje sestra, Noire-francouzsky Černá. Máma s tím souhlasí,ale říká, že k tomu, aby to bylo možné, je potřeba podpis obou rodičů. Platí to,ikdyž s námi otec nežije-jsou rozvedení..?

Žádost o změnu jména a

Žádost o změnu jména a příjemní může podat občan České republiky, popřípadě zákonní zástupci nezletilého občana České republiky. Zákonným zástupcem je Vaše matka, stačí její souhlas. Počítekte s poplatkem 1.000 Kč, jestliže požadujete změnu jména a příjmení, které není hanlivé či vulgární (jinak je poplatek 100 Kč).

Dobrý den, prosím o odpověď

Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz:
Podnikatel změnil křestní jméno. Jakým způsobem oznámí tuto změnu úřadům.
Na "Změnovém listě", který se zasílá všem náležitým úřadům najednou není pro tuto změnu kolonka.
Je k tomuto úkonu jíný formulář? Či jak změnu nahlásit?
Děkuji M. Ettelová

Dobry denje fajn ze u nas jde

Dobry denje fajn ze u nas jde zmenit kresny jmeno moje jmeno se mi nelibi protoze lidi na moje jmeno vymisleli presdivku suzuki cos se mi neliby chtela bych se jmenovat Kristina a sem us plnoleta tak to budu platit jenom ten poplatek 100kc dekuji za odpovet

Dobrý den, chtěla bych se

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, že bych si jméno jen trochu obměnila (ráda bych si na konec přidala písmeno "t"). Platí stejná pravidla? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Chtěl bych si

5

Dobrý den. Chtěl bych si změnit jméno na Viktor bude mi dvacet a to jméno se mi nelíbí takže když to jméno není hanlivé ani vulgární tak budu platit 1000 Kč ? A dá se to vybavit elektronicky přes pc ? Díky moc za připadne odpovědi :)

Dobry den,chtela bych si

Dobry den,chtela bych si zmenit jmeno a prijmeni z ceskeho na makedonske-otec je makedonec,takze misto Kvetoslava bych chtela Cveta,jak mne bezne v Makedonii oslovuji.A prijmeni divci jen prelozeno do makedonstiny.Tak se ostatne jmenuje cela otcova rodina.Co pro to musim udelat ?Dekuji za odpoved Burianova Kveta (Angelovska Cveta)

Dobrý den, je možné změnit

Dobrý den, je možné změnit křestní jméno půlročnímu synovi nyní již bez vědomí otce, pokud již jednou stvrdil svůj souhlas s ním na marice vlastním podpisem? Pro vysvětlení - odsouhlasili jsme si jména, když se malý narodil, dala jsem mu po dvou dnech na přání rodiny jméno jiné (asi lakační psychóza), což manžel také podepsal, ale dodnes jsem si na toto jméno nezvykla a chtěla bych to vrátit na původní jméno, jak se syn dva dny jmenoval... ale jako překvapení, bez manželova vědomí.. Díky za odpověď, je to pro mě velmi důležité.

dobrý den,žila jsem s

dobrý den,žila jsem s přítelem se kterým se mi narodil syn.Syn má po narození jeho příjmení.Místo svatby ale došlo k rozchodu,s čímž jsem opravdu nepočítala.Ted je jisté,že otec mého dítěte už žádný návrat neplánuje a ke změně příjmení syna souhlas nedá.Jde změnit moje příjmení na příjmení otce i meho syna abych se jmenovala jako on?????

Dobré brzké ráno, mám

Dobré brzké ráno,
mám dotaz.Jde o změnu jména i příjmení.Zajímalo by mě zda mi povolí změnu mého jména a příjmení z důvodu,že jméno se mi nikdy nelíbilo a příjmení ?no po pravdě to je složitá a zapeklitá věc.Jelikož absolutně nekomunikuji se svou biologickou rodinou,otec mi zemřel a je to příjmení po něm a opravdu nechci mít s mou rodinou už nikdy nic společného.Velice mi moje matka a sestra ublížili a nemají rovněž zájem se někdy v budoucnu usmiřovat jako já s němi také ne.Strašně by jsem chtěla proto své příjmení změnit a tím vymazat minulost i se svou celou rodinou a začít znova.Jaký je prosím váš názor?děkuji moc za odpověď.S pozdravem Žaneta

Dobrý den,chtěla jsem se vas

Dobrý den,chtěla jsem se vas zeptat jak jste dopadla??Já si chci taky změnit jmeno a přijmeni...dneska jsem byla na matrice a pani byla velice nepřijemna a řekla mi že nevidí duvod proč bych to měla dělat ale to je snad moje rozhodnuti a platit si to budu taky sama...Já chci přijmení po mém otci který je cizinec ale bohužel ho nemám v RL a bylo mi řečeno že to nemusí být ravda a oni o tom patrat nebudou....Děkuji za odověd Žaneta

dobry den prosim vas muzete

dobry den prosim vas muzete me poradit jsem slovacka a mam syna ktery se tam take narodil a mam trvalej pobit v cr mohu zadat tady o zmenu prijmeni i jmena sveho syna dekuju

Moje devítiletá vnučka má

Moje devítiletá vnučka má příjmení po svém otci, který o ní nejeví zájem a placení výživného také neprobíhá tak, jak je určeno. Její matka a syn z prvního manželství mají shodná příjmení , s prosbou o změnu příjmení přišla samotná vnučka s tím, že se nechce jmenovat po svém otci a to z výše uvedeného důvodu.Jaká je výše poplatku z tohoto důvodu a bude i nadále trvat placení výživného ze strany otce?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, chtěl bych se

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné změnit jméno a příjmení z cizího jazyka. Děkuji.

Upřesnění z českého na

Upřesnění z českého na zahraniční.

Dobrý den, se svým jménem sem

Dobrý den, se svým jménem sem si užila dost šikany co se týče školky, základní školy ba dokonce i střední, kde by děti měly být už trochu rozumné. Vlastně se stýkám se slovní šikanou i teď a to už je mi poměrně víc let. Chtěla bych se zeptat, zda by mi bylo povoleno změnit jméno Tereza na jeho obdobu a to Tess, hodně mi na tom záleží a mé psychice by se ulevilo. Děkuji

Dobrý den Vám přeji. Jsem

Dobrý den Vám přeji.
Jsem vdaná 5,5 roku. Při Svatebním obřadu jsem přijala jmeno manžela.Od začátku jsem si na jmeno nezvykla. Prostě jsem jej nepřijala. Chtěla by jsem se vrátit k původnímu jmenu. Nejsem rozvedená, Přesto chci své původní jmeno. necítím se s jmenem,které teď nosím. Děkuji za odpověď. J.Č

Dobry den chci se zeptat

Dobry den
chci se zeptat jestli je mozne si zmenit jmeno vubec se mi nelibi, budu muset uvadet nejaky duvot proc to chci zmenit?a kolik se za to plati? dekuji

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak a kdy správně řezat hortenzie
Řez hortenzií je tak trochu věda, jelikož existuje několik druhů a v podstatě každá odrůda vyžaduje svůj specifický...
 Jak na dýni v kuchyni | recepty
Recepty z dýně – dýně hokaido recepty. Dýně je na našich talířích velmi opomíjenou zeleninou. A je to škoda, protože...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.