Jak správně psát mě a mně

Psaní "mě" a "mně" činí značné problémy mnoha lidem. Tvar "mně" píšeme ve třetím a šestém pádu. Tvar "mě" pak ve druhém a čtvrtém pádu. Jenže jak si to zapamatovat a nesplést se? Jednoduše si můžeme pomoci následujícím postupem.

3.8125
Průměr: 3.8 (16x)
Váš hlas: Není
Velmi lehké
Zdarma

1

Zkuste si zapamatovat tvary osobního zájmena "já" v různých pádech:

1. pád já
2. pád mě/mne
3. pád mi, mně
4. pád mě/mne
5. pád
6. pád mně
7. pád mnou

2

Jestliže si nevíme rady s tím, zda do textu napsat "mě" nebo "mně", pomůžeme si užitečnou fintou. Tam, kde jsme schopni říct "mne" a text dává logiku, pak píšeme "mě". Tam kde to nejsme schopni říci s logikou, píšeme "mně".

Příklad:

Ve větě "Povídali si o mně." napíšeme "mně", protože věta "Povídali si o mne." nedává smysl.
Větu "Najdeš to u mne v kanceláři." můžeme zapsat také "Najdeš to u mě v kanceláři." Stejně tak ve větě "Beze mě to nepůjde!" napíšeme tvar "mě", protože můžeme použít i "Beze mne to nepůjde".

Varování

Tvar "mne" se v rozhovoru příliš neužívá. Má knižní ráz.

Komentáře

Nejlepší je používat mě-tebe

Nejlepší je používat mě-tebe a mně-tobě. př. Beze mě nepůjde-bez TEBE nepůjde. Mně to nekoupil-TOBĚ to nekoupil. A nemusíte si pamatovat žádné pády ;o)

Pravidlo "mne=mě" mi vždy

4

Pravidlo "mne=mě" mi vždy pomohlo mnohem víc než "tobě/tebe". Ta druhá pomůcka mi vždycky přišla tak nějak polovičatá - stejně si musím pamatovat spojení, které nelze odvodit (tedy zda "mě" nahrazuje "tebe" nebo "tobě"). Ale jako záložní pomůcku jsem používal to, že je-li pád, o nějž jde, dělitelný dvěma, bude mít použité zájmeno dvě písmena. Pokud je dělitelný třemi, pak tři. Čili 2. a 4. pád "mě" a 3. a 6. pád "mně"...

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak pěstovat levandule
Pěstování levandule se vyplatí. Svými fialovými, modrými, růžovými nebo bílými květy krásně ozdobí a provoní naši...
 Jak ozdobit velikonoční vajíčka polepením provázky
Velikonoční vajíčka se dají polepit vším možným. Třeba i provázky. Má to hned tři výhody: je to jednoduché, je to levné...
 Jak upéct tvarohového beránka s citronovou polevou | recept
Beránek je synonymem jara, probouzející se přírody, svěžesti a nového života. A velikonoční beránek je spolu s...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.