Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kontaktní čočky | rady

Jak vybrat kontaktní čočky | rady

Jak vybrat kontaktní čočky | rady. Kontaktní čočky mají oproti brýlím řadu výhod. Kontaktní čočky nejsou na první pohled vidět, jsou pohodlné a nepřekáží při sportu. Zdravé a bezpečné nošení kontaktních čoček ale vyžaduje několik pravidel na úvod. Bez odborného vyšetření zraku kontaktní čočky nenosíme. Specialista na kontaktní čočky (optometrista či kontaktolog) vás má zacvičit při nasazování a péči o kontaktní čočky. A v neposlední řadě tady je samotný výběr kontaktních čoček. Na trhu jich jsou tisíce, které vybrat?

Co je potřeba

Návštěva specialisty na kontaktní čočky

1

Periodicita výměny kontaktních čoček

Kontaktní čočky je zapotřebí pravidelně čistit a měnit. Každodenním používáním se čočky opotřebovávají. Jsou v oku cizím tělesem, usazeninami nebo bakteriálními zárodky nám mohou nevratně zničit zrak. Nejhygieničtější jsou proto jednodenní kontaktní čočky, které jsou i nejméně náročné na údržbu. Jsou vhodné pro alergiky. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena, nemusíte ale kupovat pouzdro na kontaktní čočky ani roztok na kontaktní čočky. Ráno je nasadíte a večer vyhodíte do koše. Nejprodávanějšími kontaktními čočkami jsou 14-denní kontaktní čočky nebo 30-denní kontaktní čočky. V praxi to znamená, že jeden pár kontaktních čoček nosíte nejdéle 14 dní nebo měsíc, na noc sundáváte a necháte vyčistit v roztoku. Čtvrtletní a roční kontaktní čočky jsou dnes spíše už jen výjimkou.

2

Výrobci kontaktních čoček a rozdíly

Mezi 14-denní kvalitní kontaktní čočky lze doporučit Acuvue Advance Plus od výrobce Johnson&Johnson, které lépe odolávají usazování depozit. Z 30-denních doporučuji kontaktní čočky Biofinity. Díky technologii Aquaform mají kontaktní čočky Biofinity nadstandardně vysokou propustnost pro kyslík, což zaručuje bělejší a zdravější vzhled očí, a zároveň si zachovávají vysoký obsah vody pro větší pohodlí při nošení, s čímž mají některé silikon-hydrogely problémy.

3

Materiál kontaktních čoček

Vybrat kontaktní čočky vyrobené z hydrogelu nebo raději silikon-hydrogelové kontaktní čočky? Silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou modernější, umožňují větší propustnost kyslíku a jsou zdravější. Pamatujte na pravidlo, že čím je propustnost pro kyslík vyšší, tím lépe pak oko může přirozeně dýchat a vyživovat rohovku.

4

Kontaktní čočky na váš typ vady zraku

Není třeba asi popisovat, že pro různé vady oka je zapotřebí používat různé kontaktní čočky. Torické (astigmatické) kontaktní čočky mají různé dioptrie na malé ploše, jsou předepisovány astigmatikům. Sférické kontaktní čočky jsou nejběžnějšími kontaktními čočkami vhodné pro krátkozrakost i dalekozrakost. Asférické kontaktní čočky dokážou korigovat lehčí astigmatismus. Starší lidé často využívají bifokální či multifokální kontaktní čočky pro horší vidění na blízko.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej | rady a tipy. Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochrá…
Jak na křečové žíly | rady
Jak na křečové žíly | rady
Jak na křečové žíly | rady. Křečové žíly trápí v současné době nejen většinu žen, ale i mužů. Jedná se o civilizační chorobu, která trápí v 60 letech…
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod. Jestliže už máte dost komerční vlasové kosmetiky plné parabenů, silikonů a dalších nebezpečných látek, vyzkouš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.