Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpracovat starý chleba | recepty

01. Leden 2023
Jak zpracovat starý chleba | recepty

Jak zpracovat starý chleba | recepty. Návody a recepty na zpracování starého chleba. Chleba není tak levný, abychom nesnědené kousky házeli do odpadu. A to ani tehdy, když je chleba ztvrdlý „na kámen“. Jedinou podmínkou dalšího zpracování je, aby starý chleba nebyl plesnivý. Šikovná hospodyňka si nejen se starým chlebem umí poradit, ale má ho i v zásobě. Jak zpracovat starý chleba? Přinášíme několik tipů a orientačních receptů.

Co je potřeba

  • Starý dobře usušený a skladovaný chleba
  • Suroviny podle receptů
  • Kuchyňské vybavení a zařízení
1

I při sebelepším hospodaření se nám stává, že zbyde chléb. Je-li správně uskladněn, měla by jediná jeho závada být tvrdost. Chléb, který jsme neměli uskladněný správně, chytne plíseň. Takový chléb je zdravotně závadný, k nepotřebě. Když nám zbývá skýva, o níž už není žádný zájem, rozkrájíme chléb na kousky a necháme dobře vyschnout. Uložen do papírového nebo plátěného sáčku bude připraven k dalšímu kuchyňskému zpracování.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
2

Jestliže máme strojek na mletí strouhanky, umeleme ji z tvrdého chleba (struhadlem to jde těžko). Strouhanku z chleba necháme ještě znovu proschnout a pak uskladníme do sáčku nebo uzavíratelných sklenic. Chlebová strouhanka poslouží právě tak, jako strouhanka z bílého pečiva. Je známou klasikou zahušťovat chlebovou strouhankou guláše. Ale právě tak můžeme zahustit šťávu jakéhokoliv dušené masa. Chlebová strouhanka je zdravější než bílá mouka a omáčce dodá pikantní „břink“.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
3

Polévková zavářka: Z chlebové strouhanky můžeme dělat chuťově zajímavé polévkové zavářky, a to zejména do zeleninových vývarů. Nejjednodušší a nejrychlejší je promíchat chlebovou strouhanku s vejcem v tuhé těstíčko a do vroucí polévky lžicí zavářet nočky. Nebo můžeme těstíčko dochutit majoránkou, česnekem a trochou pepře – vzniknou jakési vegetariánské „játrové“ knedlíčky. Těstíčko z chlebové strouhanky a vejce můžeme dochut i karí kořením. Přídavek sekané petrželky jim jenom prospěje.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
4

Chlebová polévka: Někde se jí také říkalo polévka žebráčková, a patřila k nepříliš oblíbeným a úplně obyčejným, nejlevnějším jídlům. Dnes nám mnohdy přijde k chuti. Na lžíci tuku osmažíme dočervena menší cibulku. Zalijeme vodou, přidáme kmín a několik kusů tvrdého chleba. Když je chleba rozvařený, propasírujeme obsah hrnce přes ostré síto nebo chleba ručním mixerem rozmixujeme. Doplníme vodu na příjemnou krémovitou hustotu. Dochutíme solí a pepřem. Na závěr do polévky rozklepneme jedno vejce, rozšleháme je a necháme provařit. Kdo se nebrání masoxu, může klidně cibulový základ vynechat a chleba rozvařit s polévkovou kostkou. Polévku podáváme velmi horkou. Je sytá a příjemně chutná po chlebu a kmínu. Ideální do studentské nebo „pánské“ kuchyně.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
5

Namočená chlebová strouhanka nám poslouží jako základ různých smažených placiček. Jednak jimi můžeme zahušťovat masové nebo zeleninové karbanátky. Nebo namočenou a z tekutiny vymačkanou strouhanku můžeme použít jako základ nového pokrmu. Jestliže nemáme strouhanku, ale suché kusy chleba, namočíme je, vymačkáme a pomeleme na masovém strojku.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
6

Chlebové smaženky: Strouhanku zvlhčíme a vymačkáme (nebo pomeleme namočené vymačkané kousky tvrdého chleba). Do směsi přidáme vejce, koření podle chuti, případně můžeme pomlet i jiné neupotřebitelné zbytky z ledničky (kousek sýru, uzeniny, zbytek vařené zeleniny). Konzistence by měla být asi jako na karbanátky. Vytvarujeme placičky, které smažíme v horkém tuku. Podáváme jako chuťovku nebo k dušené zelenině (či k masu).

Jak zpracovat starý chleba | recepty
7

Chlebový chlebíček: Ze strouhanky nebo pomletého chleba a vajec (podle možností) vytvoříme základní hmotu. Můžeme ji chuťově ozvláštnit česnekem, škvarky, na tuku rozpuštěným a vysmaženým droždím, pomletou zeleninou (špenát, kapusta, kadeřávek), osmaženou cibulkou. Tukem vymažeme formu. Naplníme ji směsí a zvolna upečeme jako nákyp. Krájíme na řezy a jíme buď samotné se salátem nebo jako přílohu k dušené zelenině. Dobře chutná i studené.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
8

Chlebové placky: Strouhanku zvlhčíme nebo namočený chleba pomeleme. Ochutíme kmínem, rozetřeným nebo sušeným česnekem. Trochu zahustíme hladkou pšeničnou nebo žitnou moukou. Když máme, vmícháme do těsta hrst škvarků. Plech vytřeme sádlem. Na plech rozetřeme tenké placičky z chlebového těsta. Prudce upečeme při 250 stupních. Podáváme jako chuťovku.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
9

Z ještě ne zcela tvrdého chleba připravujeme krutony nebo topinky. Krutony jsou vložka do polévky. Krutony opékáme na pánvi jen tukem vytřené, aby nebyly mastné. Představovat topinky asi není třeba. Protože se však v současné době nejčastěji pojídají topinky obložené nebo potřené nějakou pikantní pomazánkou (masovou směsí), je třeba připomenout si, že samotná topinka opečená na dobrém sádle, potřená česnekem a podávaná s šípkovým či citronových čajem je svou prostou chutí skutečnou pochoutkou. I bez oblohy je báječnou zimní večeří, navíc nesmírně levnou.

Jak zpracovat starý chleba | recepty
Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně skladovat pečivo
Jak správně skladovat pečivo
Ačkoliv pečivo kupujeme neustále, většina lidí ho skladuje špatně. V první řadě je potřeba upozornit na to, že je potřeba kupovat pečivo vždy čerstvé.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.