Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat dracenu

26. Září 2019

Věděli jste, že dracena není vůbec palma? Tato rostlina totiž ve skutečnosti pochází z čeledi agáve. Dracena do našich pokojů a interiérů dorazila z Afriky. Některé odrůdy draceny rostou jako strom, jiné zase jako keř. U nás je dracena pěstována jako pokojová rostlina, která může dorůst až do výšky 150 cm. Pěstovat v domácích podmínkách můžete hned několik různých druhů draceny, které se od sebe odlišují velikostí, vzhledem i zbarvením listů. Pěstování draceny v domácích podmínkách není vůbec náročné, takže se ho nemusíte vůbec bát.

1

Jestli chcete, aby se draceně u vás dařilo, umístěte ji tam, kde na ni nebude svítit přímé sluníčko (mírné slunce snese akorát v zimě). Ideální je, když ji umístíte do polostínu. Do stínu dracenu však nedávejte, bylo by jí tam chladno. Dracena je pokojová rostlina, a proto jí vyhovuje normální pokojová teplota. Pozor, nedávejte ji tam, kde bývá v průběhu dne chladno (tedy pod 15 stupňů Celsia) anebo naopak přílišné horko (nad 25 stupňů).

2

Dracenu si domů donesete v květináči a tedy není zapotřebí, abyste ji ihned přesazovali. Dracenu přesazujte pouze jednou za dva roky, vždy na počátku jara. Při přesazování zvolte o něco větší květináč (nízký a hodně široký), do kterého dejte směs drnovky a listovky v poměru 2:1, další díl by pak měl tvořit písek a nakonec přidejte zetlelý hnůj. Je důležité, abyste při přesazování draceny v květináči udělali velkou drenáž, protože dracena zakořeňuje v horní vrstvě půdy.

3

Dracenu hnojte jednou za dva týdny hnojivem pro pokojové květiny (hnojte od března do září). V zimě rostlinu však nehnojte, má klidové stádium.

4

Pro dracenu není až tak důležitá zálivka jako vlhkost vzduchu. Draceny s tužšími listy sice snesou krátkodobě i sucho, ale ostatní nikoliv. Rostlině nejvíce svědčí letní vzdušná vlhkost okolo 85 %, a proto ji v letních parnech aspoň jednou týdně roste. Roste i tu dracenu, která je v zimě umístěna v místnosti s ústředním topením.

5

Pozor na přemokření, dracena má sice ráda vodu i vlhko, ale nesnáší přemokření, i proto jí při přesazování vytvořte pořádnou drenáž. Jestli dracenu pěstujete při nízké teplotě, nezalévejte ji tolik. Proč? Inu, když to budete přehánět, uhnije vám.

6

Rádi byste si vypěstovali své vlastní draceny? Není to zas tak složité. Dracena se rozmnožuje pomocí kmínkových řízků (musí být minimálně 10 cm dlouhé). Ty v létě svisle zapíchejte do chudého substrátu. Množit můžete i s pomocí mateřské rostliny. V tom případě však musíte uříznout vrcholek draceny, který dáte do sklenice s vodou a trochou dřevěného uhlí. Přibližně za tři měsíce se vám pak objeví první kořeny. V jiných oblastech světa dracenu pěstují i ze semen. Dracena však u nás nekvete, tudíž nemá semena, a proto pokud ji chcete pěstovat ze semen, musíte si je koupit ve specializovaných obchodech s osivem.

Nezapomínejte z draceny obírat staré spodní listy, které přirozeně žloutnou a sesychají.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Na snímku je vyobrazena Dracaena marginata (dracena marginata), dracena marginata patří mezi nejobvyklejší pokojové rostliny i v ČR; autor: BotBln, licence: cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dracaena_marginata_IndoorPlant_0605k.jpg

Hodnocení
Veronika (neověřeno) | Pá, 11/08/2019 - 13:52

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám dracenu v polostínu a rostou i nové lístky, ale ty starší začínají od konců hnědnout. Zalívám jednou týdne a ne moc. Čím to může být?

Jana Cerna (neověřeno) | St, 10/26/2016 - 08:16

Jak často zalévat dracenu, už jednou mi uhnila, tak nechci zase udělat chybu, děkuji Černá

Leoš (neověřeno) | Čt, 10/13/2016 - 13:20

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je možné dosáhnout toho aby řízek, neobrazil jen z jednoho místa, ale třeba ze 3-4 jako je to u rostlin které se běžně prodávají.

marta vrbicova (neověřeno) | So, 02/13/2016 - 17:01

děkuji za dobré nápady a rady

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Vrisea a její pěstování. Vrisea, původem ze Střední a Jižní Ameriky, své pojmenování získala po holandském botanikovi de Vriesovi. Rostlinu tvoří růži…
Calathea a její pěstování. Calathea (kalatea) je pěstitelsky náročnější rostlina, ale výsledek se vyplatí. Je důležité calatheu se svými širokými list…
Návod na pěstování zamioculcasu. Exotická rostlina zamioculcas (též česky zamiokulkas nebo kulkas) svým atraktivním vzhledem a přizpůsobivostí různým…