1

Technika
K focení portrétu samozřejmě budete potřebovat svůj fotoaparát. Používáte-li několik přístrojů, neváhejte je připravit. Důležitý je výběr objektivů, se kterými budete pracovat. Jistě přijde vhod stativ, popřípadě blesk či světla, pokud nebudete využívat venkovní světlo a hodláte focení uskutečnit v místnosti. Při nasvěcování dáváme pozor, abychom neměli ostré světlo, které by tvořilo nepříjemné ostré stíny.

2

Model
Osloví-li vás někdo známý, nemusíte tuto otázku řešit. V případě, že jste ale začátečníci a rádi byste si focení portrétu vyzkoušeli, neváhejte si říct kamarádovi, který vám bude stát modelem.

3

Prostředí
Focení portrétu je především o přípravě a k ní samozřejmě patří zajištění vhodného prostředí. Může to být pokoj či příroda. Hlavní je, abyste místnost vyklidili od všech rušivých elementů, které na fotografii nemají co dělat.

4

Čas focení
Dohodněte se na konkrétním termínu. Pracujte s tím, že čas focení během dne je pro vás klíčové zejména kvůli světelným podmínkám, to se týká zejména případu, kdy portréty budete pořizovat ve venkovním prostředí.

5

Podmínky
Před samotnou akcí se s modelem dohodněte na podmínkách, tzn. pokud hodláte fotit akty, musí s tím vás model předem souhlasit. Začínající fotografové často zapomínají na jednu důležitou věc – a to jsou podmínky užití pořízených snímků, popřípadě kinofilmu, pokud nefotíte digitálním fotoaparátem. Velice často se pak stane, že model po vás požaduje všechny tyto materiály. Problém také nastane, pokud snímky začnete ukazovat svým přátelům či někde vystavovat, aniž byste měli souhlas modelu. Doporučuji proto uzavřít písemnou smlouvu, ve které tato práva a povinnosti obou stran budou popsány. S tím vám pomůže web JakTak.cz, který vzory takových smluv disponuje a nabízí je zdarma.

6

Kulisy, dekorace, rekvizity
Uvažujete-li o zapojení různých rekvizit, pak si je pečlivě připravte předem ještě před samotným focením. Při fotografování utíká čas jako voda, touto aktivitou můžete strávit i hodiny. Zbytečně model nenuďte tím, že budete hledat vhodnou rekvizitu po bytě.

7

Nákresy
Nejhorší je, když začnete fotit, a pak zjistíte při úpravě fotografií v počítači, že všechny pořízené fotografie vypadají stejně. Nemusíte dokonale kreslit. Stačí si udělat náčrtky, které vám pomůžou pracovat s modelem. Není špatné se před focením se o takové náčrtky s portrétovanou osobou podělit a nabídnout ji, aby přišla i se svými nápady, jak fotografie a v jakém duchu zpracovat.

8

Příprava modelu
Často opomíjeným krokem je samotná příprava modelu. Svůj model informujte předem, co všechno by si na focení měl vzít s sebou a co naopak nechat doma. Ať už se to týká oblečení, barev ošacení, náramků, hodinek. Mějte u sebe připravený make-up a prostor, kde se bude model převlékat a upravovat.

9

Atmosféra
Pokud není váš model či modelka z řad profesionálů, může se stát, že se bude stydět nebo bude mít problém se uvolnit. Proto na portrétovanou osobu netlačte, snažte se navodit příjemnou atmosféru, nejprve si povídejte, dejte si kafe. Potřebujete, aby portrétovaný se choval přirozeně, cítil se sám sebou.

10

Zaměřujeme se na oči
Při samotném fotografování portrétu se zaměřujeme především na oči modelu. Ty by měly být vždy ostré. Pamatujte na toto pravidlo. Začínajícím fotografům se mnohdy stane, kupříkladu u focení aktů, že začne věnovat pozornost jiným detailům.

11

Práce s modelem
Velkým nešvarem je ztuhlost modelu. Neváhejte proto při focení s modelem bavit, říkat mu, jak a co má udělat, jak se má usmívat, jakou rekvizitu použít. Vaším úkolem není jen postávání u fotoaparátu, ale získat takové snímky, které potřebujete. Proto s modelem pracujte a neváhejte fotoaparát odložit a ukázat, co si přesně představujete.

12

Zachycujeme náladu, výraz tváře, říkáme svému modelu, zda se má dívat do objektivu či mimo něj, jaký pohled a kam má směřovat.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (7 votes)