Co je potřeba

vytvořit si plán focení
fotoaparát
náhradní příslušenství
externí blesk

1
Obrázek není k dispozici

První krok je snad nejdůležitější ze všech. Ujasněte si, zda máte dostatek zkušeností s focením a zda disponujete kvalitní technikou. Není dobré si naložit větší břemeno, než které můžete zvládnout. Pamatujte, že vámi vytvořené fotografie budou mít svatebčané po celý svůj život a budou chtít na svatbu vzpomínat. Proto nedoporučuji fotit svatbu začínajícím fotografům, kteří zatím nemají osahané všechny funkce fotoaparátu.

2
Obrázek není k dispozici

Je jasné, co se od vás očekává. Proto buďte připraveni a požádejte svatebčany, aby vás seznámili s harmonogramem svatby. Není špatné s párem zajet na místa, kde se svatba a svatební hostina uskuteční. Zjistěte si, jak vypadají rodiče a nejbližší svatebčanů, požádejte svatebčany o zhlédnutí jejich fotografií. Byla by škoda, kdyby pak na svatebních fotkách chyběli rodiče novomanželů jen proto, že jste nevěděli, že jste je nepoznali.

3
Obrázek není k dispozici

Připravte si spolehlivý fotoaparát, se kterým běžně fotíte a znáte jeho vlastnosti. K fotoaparátu budete potřebovat příslušenství jako je externí blesk. Na co začínající fotografové nejvíc zapomínají, je náhradní příslušenství, například náhradní baterie, náhradní paměťové karty, výměnné objektivy s různými ohniskovými vzdálenostmi, popřípadě zoomem. Focení svatby je neopakovatelná událost, na chyby není prostor. Připravte si rovněž nabíječku baterie do fotoaparátu, abyste vždy měli baterii k dispozici. Jaké vlastnosti by fotoaparát měl mít? Měl by být rychlý, mít schopnost vyvážit bílou a vysoké rozlišení. Před samotným focením svatby pamatujte na to, že fotografie si svatebčané budou určitě chtít vytisknout. Použijete-li nízké rozlišení, fotografie velikosti dva centimetry rozhodně zklamou.

4
Obrázek není k dispozici

Na svatbě jste nejen hostem, ale i fotografem, který musí připravit hezké a poutavé snímky. Hledejte proto vhodný úhel, neváhejte se postavit tam, kam jiní hosté by neměli přístup. Nefotíme záda svatebčanů, postavíme se tak, abychom je vždy fotili zepředu či zboku či jiných zajímavých úhlů. Hlavní je zdokumentovat svatbu, proto pro příliš velké experimenty není prostor. Klíčové jsou momenty předávání prstýnků, první manželský polibek. Pokud tyto podstatné okamžiky při focení svatby promeškáte, budete to vás i svatebčany mrzet.

5

Před svatební hostinou se s rodinou svatebčanů a svatebčany vypravte do nějakého pěkného zákoutí, do blízkého parčíku plné zeleně apod., kde vyfotíte první novomanželské fotografie na památku. Svatebčany v objetí, s otcem a matkou. Zde budete mít více prostoru pro zajímavé nápady, jak fotografie komponovat.

6

Svatební hostina je leckdy natolik bujará, že i sám fotograf zapomene na svůj úkol. V rodinném albu pak tyto fotografie mohou chybět, obzvlášť pokud se událo během hostiny nějaká zajímavá událost. Pozor na zvednuté sklenice při přípitku. Chybou fotografa je, pokud fotíte svatebčany se zvednutými sklenicemi, které jim zakrývají obličej.

7

Budete-li mít s sebou notebook, do kterého budete snímky průběžně přemisťovat, snažte se fotografie nikomu neukazovat. Zatím máte polotovar, jistě se objeví řada fotek, na kterých nebudou svatebčané či hosté vypadat dobře nebo se vám nepodařily (zrovna zavřeli oči, při jídle apod.) a vy byste je takhle zesměšnili. Druhá část vaší práce začíná u počítače, kde budete fotografie probírat, vybírat ty nejlepší, upravovat je tak, aby svatebčané byli skutečně spokojeni. Některé vtipné fotografie, které stojí zato, vyčleňte z balíku svatebních fotek, a svatebčanů je rovněž předejte, aby sami zvážili, co s nimi.

Tipy

Stativ s sebou neberte, popřípadě jej nechejte v kufru auta, kdybyste jej náhodou potřebovali. Je těžké si představit, že na svatbě pobíháte se stativem, nebudete mít k tomu čas.

Stydlivost a neprůbojnost se na svatbě fotografovi nevyplácí. Že jste nezachytili nějakou důležitou událost jen proto, že před vám clonili hosté s foťáky, nikoho pak zajímat nebude. Buďte stále svatebčanům nablízku.

Některé nevěsty i ženichové budou chtít zaznamenat také svou přípravu. Takové snímky rozhodně ozvláštní rodinné album a navíc budou zajímat i rodinné příslušníky a hosty.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.333335
Average: 4.3 (6 votes)