1

Jak se vykroutit z jízdy načerno

Na internetu existují snad stovky "zaručených" návodů, jak vyzrát nad revizorem: Můžete si hrát na turistu, který mluví jen španělsky, říct revizorovi, že jste se jízdenku snažili označit, ale že přístroj zřejmě nefungoval (když vás revizor požádá, ať mu to tedy ukážete, jízdenku si před jeho očima označíte), dělat, že spíte, prohlašovat, že v souladu s přepravním řádem se musíte po celou dobu jízdy držet (ve druhé ruce máte tašku), takže lístek nemůžete vytáhnout...

Pokud vás zajímají podobné tipy, asi nezbývá, než zabrousit na jiné stránky. Dobře si ale pamatujte, že podobné vykrucování by vás v budoucnu mohlo přijít pěkně draho.

Jízda bez jízdenky se totiž vyplácí jen někdy. Záleží ale jen na štěstí či na náhodě.

2

Pokutový bloček prostě roztrhám a je to

Asi nejhorší věc, která vás může napadnout, je již uloženou pokutu prostě ignorovat! Že se rok, dva nic neděje? Ale ono se "něco" děje, jen vy o tom nevíte.

Běžný postup je asi takový: Dopravní podnik čeká, jestli pokutu (a cenu jízdenky) uhradíte ve stanovené lhůtě. Pokud ne, stáváte se jeho dlužníkem. Dopravní podnik svou pohledávku pravděpodobně postoupí ("prodá") agentuře, která se specializuje na vymáhání pohledávek. Ta na vás prostřednictvím advokáta podá žalobu. Soud vám uloží zaplatit nejen dlužnou částku, ale i úroky z prodlení, soudní poplatek a odměnu advokáta. To se může stát i tehdy, pokud nebudete přijímat poštu (například se nezdržujete v místě svého trvalého bydliště). O soudním řízení se tak nemusíte vůbec dozvědět a jednoho dne u vás zazvoní exekutor, takže k tomu všemu musíte připočíst ještě jeho odměnu. Už teď vás to může stát několik desítek tisíc.

A teď si představte, že vás (vaše dítě) revizor nachytal bez jízdenky třeba 20x. Chtěli jste ušetřit několik desítek (stovek) korun, ale zadlužili jste se možná na celý život.

3

Revizor mě přeci nesmí zadržet. Nebo může?

Pokud revizorovi nepředložíte označenou jízdenku, může vás vyzvat, abyste se legitimovali. Nemůže ale zjišťovat vaši totožnost přes váš odpor.To může jen policie.

Co když ale odmítnete následovat revizora na policii nebo i jen setrvat na místě, než policie přijede? Právě tím, jaká jsou práva revizora, se zabýval ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud. Revizor vás skutečně MŮŽE (v rámci nutné obrany) zadržet, čímž chrání majetková práva provozovatele hromadné dopravy.

Pokud revizora dokonce napadnete, logicky musíte počítat s jeho možnou obrannou reakcí. Kdyby někdo napadl vás (třeba na ulici), taky byste se bránili.

Co revizor naopak nesmí, je vymáhat po vás násilím peníze. To už si musíte zvážit sami, jestli zaplatíte, nebo budete žít s tím, že vás možná (ale možná taky ne), čeká soud.

4

Závěr

Co si vlastně z našeho článku máte odnést? Jestli jezdíte, nebo nejezdíte bez lístku je vaše soukromá věc. Ale když už vás revizor přistihne a uloží vám pokutu, raději zaplaťte.

Tipy

Jestli vám náš článek připadá poněkud přehnaný (pro jednu jízdu bez jízdenky se přece nic nemůže stát...), můžete zabrousit na různá diskuzní fóra, kde prosí o radu lidé, kteří jeli načerno. Dávno už na to zapomněli, ale najednou jsou předvoláni k soudu a mají platit.

Varování

Článek má informativní charakter.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (2 votes)