Co je potřeba

počítač
připojení k Internetu

1

Hledejte na správných místech
Hledejte jak přímo na webových stránkách, tak i ve vyhledávačích. Za zmínku stojí určitě Google a Morfeo, specializující se na hledání v češtině. Než však s hledáním začněte, seznamte se s možnostmi vyhledávače a vyzkoušejte si způsoby jeho vyhledávaní, zejména pracuje-li s uvozovkami, pomlčkou a příkazy upřesňujícími oblast hledání.

2

Buďte světoví
Hledejte ve více jazycích (zejména v angličtině). Jazyk nemusíte ovládat, vhod Vám přijde třeba překladač Google Translate, který Vám přeloží jak část textu, tak i celý web, a to hned z několika desítek světových jazyků. Především hledáte-li fotografie či videa, je hledání v jazycích užívaných velkým počtem lidí velké plus.

3

Slov raději více, než méně
Obecně se udává, že se má vyhledávat stručným způsobem – volit co nejméně slov, které ale budou výstižně popisovat objekt zájmu. Pro hledání konkrétních informací však raději vepište slov více než při běžném hledání. Možností je i zadat celé slovní spojení. Postupným procházením definujte další a další upřesňující slova. Využijte možností vyhledávače, jak filtrovat nežádoucí výsledky (u Google se jedná o spojovník, za kterým bude bez mezery stát nežádoucí slovo – například „-letectví“). Tím si ušetříte čas.

4

Vyzkoušejte linkovací služby
Pokud ještě nejste jejich uživateli, zkuste linkovací služby. Jejich princip je jednoduchý. Uživatel, který nalezne na Internetu zajímavý článek, jej přidá do databáze služby, čímž na něj upozorní další uživatele. Ti mu po jeho zhlédnutí mohou dát hlas, či u některých systémů hlas odebrat. Podle počtu bodů tvoří články žebříčky, které můžete procházet či v nich vyhledávat. Vyzkoušejte například české Linkuj.cz a Topčlánky.cz, slovenský Vybrali.sme.sk nebo anglický Del.icio.us.

5
Obrázek není k dispozici

Twitter
Twitter je obdoba sociální sítě Facebook. Jeho předností je možnost globálního vyhledávání mezi tzv. tweety, což jsou veřejné příspěvky uživatelů této sítě. Ti rádi sdílejí odkazy, protože jsou omezeni 140 znaky pro napsání jednoho příspěvku. Otevřete si stránku www.twitter.com. Registrace není potřeba. V záhlaví stránky je umístěno pole pro vyhledávání, kam zadejte, co hledáte. Za okamžik se Vám zobrazí nejnovější příspěvky obsahující hledaný výraz. Klikáním na tlačítko „more“ pod příspěvky se dostáváte dále do minulosti. Kvůli povaze Twitteru volte hledaný výraz stručně a výstižně, aktuálně například „Moscow fire“.

6

Na výsledky nezapomínejte
Nezavírejte stránku ihned po skočení hledání. Máte-li RSS čtečku, odeberte příslušní kanál, popřípadě si přidejte web do záložek, zajímá-li vás hledaná tématika obecně. Je velmi pravděpodobné, že se na stránce objeví další zajímavé věci.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
1.333335
Average: 1.3 (3 votes)