Přejít k hlavnímu obsahu

Jak najít zajímavé věci na Internetu | tipy

Jak najít zajímavé věci na Internetu | tipy

Jak najít zajímavé věci na Internetu | tipy. Internet je plný, ne-li přeplněný textem, obrázky, videi, aplikacemi a mnoho dalším. A každým dnem se rozšiřuje. Avšak ne všechen obsah je zajímavý a užitečný, proto je tu návod, jak se právě k takovému obsahu co nejvíce přiblížit.

Co je potřeba

počítač
připojení k Internetu

1

Hledejte na správných místech

Hledejte jak přímo na webových stránkách, tak i ve vyhledávačích. Za zmínku stojí určitě Google a Morfeo, specializující se na hledání v češtině. Než však s hledáním začněte, seznamte se s možnostmi vyhledávače a vyzkoušejte si způsoby jeho vyhledávaní, zejména pracuje-li s uvozovkami, pomlčkou a příkazy upřesňujícími oblast hledání.

2

Buďte světoví

Hledejte ve více jazycích (zejména v angličtině). Jazyk nemusíte ovládat, vhod Vám přijde třeba překladač Google Translator, který Vám přeloží jak část textu, tak i celý web, a to hned z několika desítek světových jazyků. Především hledáte-li fotografie či videa, je hledání v jazycích užívaných velkým počtem lidí velké plus.

3

Slov raději více, než méně

Obecně se udává, že se má vyhledávat stručným způsobem – volit co nejméně slov, které ale budou výstižně popisovat objekt zájmu. Pro hledání konkrétních informací však raději vepište slov více než při běžném hledání. Možností je i zadat celé slovní spojení. Postupným procházením definujte další a další upřesňující slova. Využijte možností vyhledávače, jak filtrovat nežádoucí výsledky (u Google se jedná o spojovník, za kterým bude bez mezery stát nežádoucí slovo – například „-letectví“). Tím si ušetříte čas.

4

Vyzkoušejte linkovací služby

Pokud ještě nejste jejich uživateli, zkuste linkovací služby. Jejich princip je jednoduchý. Uživatel, který nalezne na Internetu zajímavý článek, jej přidá do databáze služby, čímž na něj upozorní další uživatele. Ti mu po jeho zhlédnutí mohou dát hlas, či u některých systémů hlas odebrat. Podle počtu bodů tvoří články žebříčky, které můžete procházet či v nich vyhledávat. Vyzkoušejte například české Linkuj.cz a Topčlánky.cz, slovenský Vybrali.sme.sk nebo anglický Del.icio.us.

5

Twitter

Twitter je obdoba sociální sítě Facebook. Jeho předností je možnost globálního vyhledávání mezi tzv. tweety, což jsou veřejné příspěvky uživatelů této sítě. Ti rádi sdílejí odkazy, protože jsou omezeni 140 znaky pro napsání jednoho příspěvku. Otevřete si stránku www.twitter.com. Registrace není potřeba. V záhlaví stránky je umístěno pole pro vyhledávání, kam zadejte, co hledáte. Za okamžik se Vám zobrazí nejnovější příspěvky obsahující hledaný výraz. Klikáním na tlačítko „more“ pod příspěvky se dostáváte dále do minulosti. Kvůli povaze Twitteru volte hledaný výraz stručně a výstižně, aktuálně například „Moscow fire“.

6

Na výsledky nezapomínejte

Nezavírejte stránku ihned po skočení hledání. Máte-li RSS čtečku, odeberte příslušní kanál, popřípadě si přidejte web do záložek, zajímá-li vás hledaná tématika obecně. Je velmi pravděpodobné, že se na stránce objeví další zajímavé věci.

Autor: jarospoks
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nastavit domovskou stránku | rady
Jak nastavit domovskou stránku | rady
Jak nastavit domovskou stránku | rady. Většina lidí využívá některý z internetových prohlížečů a díky nim si prochází obsah internetu. Téměř každý rov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.