Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naplánovat svatební obřad

12. Září 2011

Když už se člověk rozhoupe k svatbě, chce, aby byla dokonalá. Na tento den se totiž nezapomíná. Nachystat takovou svatbu není žádná legrace, pokud se chcete vyhnout komplikacím a problémům je záhodno začít s přípravami ve značném předstihu. Dříve se tradovalo, že přípravy trvaly jeden rok – do roka a do dne od zásnub. Dnes bývá ideální čas prý okolo 9 měsíců

Co je potřeba

dva, kteří se chtějí vzít
papír tužky a další propriety

1
Fáze 9 – 7 měsíců před svatbou Pokud se rozhodnete vzít se je důležité se s partnerem domluvit, kdy byste se chtěli vzít, kde, koho byste asi chtěli mít na svatbě a kolik byste chtěli do svatby investovat. Kromě místa svatby se domluvte i na místě hostiny. Pokud se chcete brát v nějaký atypický den – např. 22. 2. 2022 anebo chcete mít svatbu na nějakém zvláštním místě, bylo by dobré, kdybyste se o dostupnosti termínu ujistili již nyní. Některé místa jsou tak oblíbená, že se potřebují předběžně rezervovat již rok předem.
2
Doba 5 – 4 měsíce před svatbou Nejvyšší čas na rezervaci místa hostiny i zajištění svatebního obřadu. Pokud chcete mít svatbu v kostele je zapotřebí mít tak půl roku předem ohlášky. Jestli partner není křtěný, je také zapotřebí, aby absolvoval výuku náboženství. V úředním případě musíte počítat s tím, že k zajišťování obřadu budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy a případní i finanční hotovost, cena se liší podle dané lokality. Toto období je také ideální, abyste začali s výběrem šatů. Ujasněte si styl, zamyslete se nad oblečením družby, porozhlédněte se po svatebních salonech. Pokud budete chtít nějakou kapelu, je již nejvyšší čas porozhlédnout se a případně i nějakou zajistit. Ty nejlepší totiž mohou mít i půl roku dopředu plný diář. Váš seznam hostů by měl být již úplný a měli byste se zamyslet, kde je ubytujete. Pokud budete objednávat hotel, či penzion bylo by dobré, aby byl dobře dostupný. Vytvořte předběžnou rezervaci.
3
3 měsíce před sňatkem Oficiálně oslovte svědky. Již byste měla stoprocentně vědět, v čem půjdete na svatbu a to včetně spodního prádla. Šaty si rezervujte a prádlo si objednejte a kupte. V tomto období je nejvyšší čas na výběr snubních prstenů. Pokud chcete, aby byly vyrobené na míru je důležité, abyste s tím začali ještě dříve. V tomto období je i vhodný čas na objednání svatebních oznámení a pozvánek. Ubytování hostů objednejte na jisto. Zajistěte si i toho, kdo vám svatbě zajistí rozvoz hostů.
4
2 měsíce před svatbou Dva měsíce před svatbou je ideální doba na domluvení si dekorací, výzdoby a sestavení jídelního lístku. Ten lístek byste měli vytvořit podle toho, co byste chtěli, ale měl byste se o jeho naplnění dohodnout i tam, kde se bude hostina konat. V této době byste měli zajistit i upečení svatebního dortu, koláčů a cukroví. Pokud nemáte v rodině nějakého profesionálního kameramana anebo fotografa, je nejvyšší čas si jej zajistit. Nezapomeňte ani na kartičky, jmenovky, organizaci svatebního programu a také na to, co si přejete dostat jako svatební dar.
5
1 měsíc před svatbou Měsíc před svatbou se rozesílají pozvánky, domlouvá se zkouška make – upu i účesu. Vytváří se zasedací pořádek a zajišťuje se volno v zaměstnání.
6
3 týdny před svatbou V tomto období je zapotřebí, abyste vše zkontrolovali, jestli vše klape tak, jak má. Zajděte si na místo, kde se bude konat hostit. Zkontrolujte, zda je rezervace pro ubytování tak, jak má. Dolaďte poslední detaily s výzdobou, Domluvte si svatební kytici. Nakupte dostatečný počet stužek. Nezapomeňte na výzdobu auta nevěsty. Proveďte zkoušku obřadu, oblečení i prstýnků. Je poslední vhodný čas na provedení posledních úprav.
7
1 týden před svatbou Týden před svatbou je v heslu rozluček. Tu by ale měl správně organizovat svědek. V tomto týdnu se věnujte zkrášlovacím procesům jako – manikúra, pedikúra, masáže, úprava obočí, kosmetické procedury a tak dále. Pokud jste měli někde něco objednáno, je poslední možnost, kdy to před svatbou můžete vyzvednout. Projděte si časový harmonogram svatby a ujistěte se, že vše je tak, jak má. Nikde nesmí být dlouhá prodleva, vše by mělo být souvislé a navazující. V tomto týdnu dochází k poslednímu ujištění, kdo všechno přijde na svatbu.
8
Den D V den dé již probíhá již reálná příprava, oblékání, líčení, česání. Svědci se starají o snubní prstýnky. V tento den by se měla vyzvednout i svatební kytice a na klopy svatebčanů by měly být připevněny květy, stužky, či myrty. Nezapomeňte také na občanky, bez nich vás totiž neoddají.

Na svatbu je možné objednat si i profesionální firmu, s níž můžete ušetřit spoustu nervů a starostí. Ohlídá vám i váš rozpočet. Bohužel i ta však něco stojí a ne každý si ji proto může dovolit.

Autor: Adriana Dosedělová | Zobrazit autorská práva

Foto: Simona Balint, zdroj: sxc.hu

Hodnocení
Irina Komárková (neověřeno) | Po, 06/03/2019 - 22:29

Já už se své svatby nemůžu dočkat. Máme ji naplánovanou na polovinu srpna, takže už pomalu ale jistě také všechno plánujeme. Ráda bych, aby naše svatba byla pod širým nebem, už na to mám dokonce vybrané jedno moc pěkné místo. Doufám jen, že výjde počasí... Jak to tak ale vidím, tak si tam pro jistotu pronajmeme i nějaký party stan, aby se všichni měli kam schovat, kdyby náhodou počasí nevyšlo...

Myslím, že je na každém, aby si svatbu naplánoval, jak mu vyhovuje. Tyto seznamy, které radí, co a kdy udělat jsou užitečné, ale jak už je zmíněno v prvním komentáři: stačily by pouze orientační body.
A ještě k těm chybám: Jste si jistá, že se jedná o profi editora? Velmi často jsou v po sobě jdoucích větách opakována slova. A na překlep jsem tam taky narazila. :-( Ale jsme jenom lidi a stane se to každému, avšak myslím, že rozhodně by se nad sebou měl Váš editor zamyslet :-)

Děkuji za Váš názor. Samozřejmě si svatbu může naplánovat každý podle sebe. Já svatbu zvládla zorganizovat během deseti dnů a to se vším všudy. Tu je jak již bylo zmíněno, všeobecná pravidla, která se doporučují. Jasně, že pokud jste šikovnější zvládnete to sami rychleji
Ti více zaměstnaní, či lidé, pro které neradi tonou v rádcích a organizacích toto může být inspirací.
Máte jinou zkušenost? Sem s ní....Čtenáři určitě budou rádi, když se dozví jak jste plánovali svou svatbu Vy....
Děkuji za kritiku sloves a čárek.. můj profi editor, který se věnuje i editací knih bude potěšen ;-)

Mirka (neověřeno) | Po, 09/12/2011 - 21:23

Díky za článek, ale stačil by seznam bodů. Každý si chce svatební obřad naplánovat sám.
Článek si prosím zkontrolujte, máte v něm gramatické chyby (čárky, umístění slovesa...)

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Podle Českého statistického úřadu je nejfrekventovanějším dnem svatebních obřadů sobota, nejžádanějším měsícem pak červenec. Před svatbou snoubence če…
S černým, bílým nebo zeleným pepřem jste se už nejspíš v různých receptech nebo v regálech obchodů setkali. Jsou to tři nejčastěji užívané druhy. Odha…
Jak sbírat svatojánské byliny | rady a tipy. Noc z 23. na 24. června (neboli předvečer dne svatého Jána) patří mezi nejvhodnější čas pro sběr léčivých…
Jak využít ostružiník | rady a tipy. Z ostružiníku často používáme pouze tmavé chutné plody – ostružiny. Ostružiny jsou velmi zdravé a mají celou řadu…