Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat křen

09. Říjen 2018

Pěstování křenu. Křen je mohutnou rostlinou s velkými lesklými zelenými listy. Roste volně v přírodě, nejčastěji na okrajích polí a luk, na rumištích a podobných zákoutích. Křen je vyhledáván pro svůj kořen, který je skvělým doplňkem v kuchyni, neboť se používá v nastrouhaném stavu, pro svůj pálivý říz, k dochucování masitých jídel, uzenin i zeleninových salátů. Do pěstování křenu na zahradě se můžete směle pustit i vy. Čtěte jak na to.

1

Pěstovat křen můžete i na své zahradě. Vyžaduje to nalézt slunné místo, nebo polostín. Zemina by měla být vlhká a bohatá. Předem je vhodné půdu zrýt, odplevelit a pohnojit dobře vyzrálým zahradním kompostem, který před výsadbou zaryjeme do půdy.

2

Rozmnožování křenu se provádí řízkováním kořene. Květenství je třeba odstraňovat, jelikož jeho tvorba rostlinu zbytečně vysiluje. Pokud chceme mít kořen pravidelný bez postranních výrůstků, musíme tvorbě vedlejších kořínků zabránit.

3

Křen se zpravidla pěstuje dvěma způsoby, a to jednoletým a víceletým. Pro pěstování jednoletého křenu se nejlépe hodí odrůda „Krenox“, která má bujný růst, příjemnou chuť a po nastrouhání nehnědne jako jiné odrůdy. Pro pěstování křenu na stálém stanovišti se nejlépe v praxi osvědčila odrůda „Malén“.

4

Pro jednoleté pěstování se hodí kořeny silné asi jako tužka. Získáme je na podzim a na zimu uložíme do sklepa v bedýnce s pískem. Na jaře pak odtrhneme tenké kořínky a nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky, které sázíme šikmo do hloubky 15 cm. Koncem června kořeny odtrhneme, ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky a opět přihrneme. Sklízet můžeme na podzim co nejpozději. Silné kořeny se konzumují a tenké postranní se opět uschovají na jarní výsadbu.

5

Při pěstování víceletém nařežeme řízky křenu silné asi 2 cm o délce 10 cm. Sází se na podzim nebo brzy na jaře do hloubky 15 cm asi půl metru od sebe. Po objevení výhonů zeminu odhrneme až k zasazenému řízku a ponecháme jen dva výhony. Křen sklízíme na podzim po zhnědnutí listů, na jednom místě můžeme křen takto pěstovat i deset let.

Křen se v lidovém léčitelství užívá pro jeho léčivé účinky, zevně na obtížně hojitelné rány, omrzliny a k léčbě kloubů postižených revmatizmem. K obkladům lze používat buď čerstvé listy, nebo tzv. křenové placky. Vnitřně křen povzbuzuje chuť k jídlu a povzbuzuje činnost trávícího systému, usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má mírný močopudný účinek.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat šalvěj lékařskou
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je léčivá bylinka a koření, která se k nám do klášterních zahrad dostala v 9. století ze Středomoří Malé Asie. Ša…
Jak pěstovat kopr
Kopr si cenili už ve starověkém Egyptě. Aby ne! Vždyť má jako aromatické koření své nenahraditelné uplatnění v kuchyni a působí jako léčivá bylinka, n…
Jak zpracovat vlašské ořechy | tipy
Jak zpracovat vlašské ořechy | tipy. Vlašské ořechy jsou cenným zdrojem zdraví prospěšných látek. Pokud si nevíte rady s uskladněním či uchováním vlaš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.