1

Pěstování ostružiníku - vhodné stanoviště
Ostružiníku se dobře daří v humózní, dobře propustné, nepřemokřené a na živiny bohaté půdě. Ostružiníku se daří prakticky na kterékoli zahradě se středně těžkou půdou. Ostružiník pěstujeme na slunném stanovišti.

2

Pěstování ostružiníku ze semen
semena ostružiníku nejdříve namočíme na dva dny do vody, aby změkla. Poté jsou semena ostružiníku připravena na výsev. Semena ostružiníku zasadíme do substrátu pro ovocné stromy, klíčení urychlíme igelitem.

3

Příprava půdy na pěstování ostružiníku
Půdu před samotným vysazováním zkypříme a hnojíme chlévskou mrvou, odstraníme plevele. Ostružiník vysazujeme na podzim, půdu připravíme už v srpnu nebo září.

4

Výsadba ostružiníku na zahradu
Na zahradě vysazujeme jednoleté výhony ostružiníku se dvěma až třemi adventivními pupeny, umístěnými na podzemní části oddenku. Ostružiník vysazujeme zhruba na vzdálenost 50 cm od sebe, v řádcích alespoň 2 metry od sebe.

5

Řez ostružiníku
Řez ostružiníku je podstatný pro dobré plození. Pruty, které odplodily, musíme odstraňovat. U odrůd remontantních, které rodí na podzim a v červnu, postupujeme tak, že po odplození podzimních plodů, které jsou umístěny na vrcholku, prut uřízneme tam, kde jsme měli plody. Další rok se v tomto místě pruty rozvětví.

6

Výběr známějších druhů

ostružiník maliník (Rubus idaeus)
ostružiník ojíněný (Rubus occidentalis)
ostružiník křovitý (Rubus fruticosus agg.)
ostružiník moruška (Rubus chamaemorus)
ostružiník ježiník - ostružiník sivý (Rubus caesius)
ostružiník arktický (Rubus arcticus)
ostružiník vonný (Rubus odoratus)
ostružiník skalní (Rubus saxatilis)
ostružiník jilmolistý (Rubus ulmifolius)
ostružiník japonský (Rubus phoenicolasius)

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.
Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.2
Average: 3.2 (5 votes)