Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat tuřín | rady

Jak pěstovat tuřín | rady

Jak pěstovat tuřín | rady. Tuřín, nebo také botanicky Brukev řepka tuřín, je velice aromatická kořenová zelenina, která se u nás na zahrádkách příliš nepěstuje, a když už, tak na zemědělských plochách. Jedná se totiž o krmnou plodinu, velmi blízkou příbuznou vodnice. Zajímá vás, jak se pěstuje?

Co je potřeba

semena - osiva tuřínu
půda
voda
zahradní nářadí
hnojivo
postřik

1

Tuřín není příliš náročnou rostlinou na pěstování. Nejčastěji se pěstují žlutomasé odrůdy (Dalibor), protože ty jsou nejchutnější.

2

Semena tuřínu klíčí již při teplotě 2 až 3 stupně Celsia, takže se může vysévat celkem záhy na jaře.

3

Semena tuřínu se vysévají na slunné místo nejlépe v březnu anebo dubnu, přičemž úrody se dočkáte v září až listopadu. Semena tuřínu se vysazují na záhon ve vzdálenosti 35 x 40 cm od sebe, do hloubky cca 15 mm.

4

Když má rostlinka 3 – 5 listů, protrhávejte ji na vzdálenost 25 – 30 cm.

5

Tuřín má rád slunce a půdu s pH okolo 6,5, vyžaduje pravidelné hnojení i obdělávání a střední zálivku.

6

Důležitou součástí péče o tuřín, je i pravidelné odplevelování.

7

Pozor na škůdce. Před škůdci můžete tuřín chránit různými postřiky. Je však nutné s takovými přípravky zacházet obezřetně a přesně podle návodu na etiketě a podle příručky na ochranu rostlin a přírody (jedná se např. o postřik Cymbush 10EC, Karate 5 EC, Nurelle 200 EC a další). Dřepčíci dělají na listech drobné dírky. Krytonosec čtyřzubý, řepkový a zelný vyžírají dřeň ze stonku, a pak rostlina zakrní. Předivka polní klade vajíčka do listů a její housenky pak vyžírají v jejich parenchymu chodbičky. Rostlina pak hyne. Květilka klade vajíčka ke kořenovému krčku, její larvy ohlodávají mladé kořínky, až se nakonec pustí i do hlavního kořene, kde po ní zůstanou husté chodbičky. Celá rostlina je absolutně znehodnocena. Housenky běláska zelného okusují spodní stranu listů. Mšice vytváří početné kolonie na spodní straně listů či květenství. Sají z listů šťávu, ty pak žloutnou a usychají. Ve finále to nedopadne moc dobře ani s rostlinou.

8

Ke sklizni je rostlina připravená cca 145 – 160 dnů od výsevu (to je cca 20 – 22 týdnů).

9

Tuřín je velice odolná rostlina, která vydrží mráz až mínus 10 stupňů Celsia. Sklízet jej proto můžete zcela bez obav od konce října do konce listopadu.

10

Na zimu se listy tuřínu uřezávají stejně jako u řípy salátové, tedy cca 2 až 3 cm nad zemí.

11

Skladujte zdravé a nepoškozené bulvy při teplotě 1 – 2 stupně Celsia při 85 – 90% vzdušné vlhkosti.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit molice | rady
Jak se zbavit molice | rady
Jak se zbavit molice | rady. Molice a ochrana proti nim: pěstování rostlin je taková menší válka se všemi možnými škůdci. Pojďme se zamyslet nad jední…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod. Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných po…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.