Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit kovárnu | rady

Jak postavit kovárnu | rady

Jak postavit kovárnu | rady. Práce kovářů byla vždy obdivovaná, již odnepaměti se jednalo o vznešené řemeslo a platí to i v dnešní době. Služby kovářů jsou velmi vyhledávané a to především oblast uměleckého kování. K tomu, aby mohl kovář vykonávat svoji práci, tak potřebuje kovárnu. Vytvoření kovárny ovšem není nadlidský úkol, jak si může mnoho lidí myslet. Je důležité se držet základních bodů a kovárnu si může vytvořit každý.

1

Připravenost

Nejprve se rozhodněte, jestli budete v kovárně pracovat sami, jestli v ní budete budete pracovat pouze občas, nebo jestli se bude jednat o kovárnu využívanou celoročně.

2

Zajištění prostorů

Je třeba si zajistit prostory pro kovárnu, kovárnu si buď postavte nebo najděte vhodné prostory. Pro jednotlivce počítejte s minimálními rozměry 3x4 metry, pro více lidí je zapotřebí počítat s větším prostorem. Podmínkou by mělo být pevné zdění i podlaha a dále možnost snadného větrání.

3

Stavba komína

Základem je komín, který bude odvádět kouř. Postavte ho zděný nebo ocelový, doporučovaný průřez je 900 cm čtverečních a jeho výšku orientujte podle výšky ostatních komínů. Součástí komína bude i kryt na spaliny.

4

Výheň

Výheň je nezbytnou částí celé kovárny. Pro amatérské účely lze použít starší výheň poháněnou šlapáním, nebo lepší, moderní výheň, které má již elektrický ventilátor. K výhni si zajistěte přístup ze tří stran.

5

Špalek a kovadlina

Výběr kovadliny máte z různých velikostí. Čím je kovadlina větší, tím lépe se vám na ní bude pracovat. Ideální váha je od 100 kg. Pod kovadlinu musíte umístit také špalek. Jeho délku regulujte tak, aby byla ideální pro vaše kování. Špalek nesmí být vratký a musí sedět pevně na zemi. Kovadlinu k němu následně pevně připevněte skobami nebo čepy.

6

Buchar

Dnes již nezbytnost každého kováře. Buchary se liší podle velikosti. Vyberte si takový, který byste nejvíce využili. Jedná se pravděpodobně o největší investici z celé kovárny.

7

Pracovní prostor

Součástí pracovního prostoru musí být i pevný kovový stůl a také nástroje, které budete potřebovat k práci se železem. Na pomůcky si pořiďte stojan, který bude obsahovat drátěný kartáč, kleště, plechový kýbl na vodu aj. Pokud je větrání nedostatečné, tak pořiďte také ventilátor.

8

Elektrické nářadí

Ke své práci budete jistě potřebovat stojanovou vrtačku, páječku, svářečku a další. Návody jak je vybrat, čtěte v dále na JakTak.cz.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.