Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postupovat při reklamaci obuvi

22. Únor 2013

Reklamace obuvi patří k nejčastějším reklamacím vůbec. Zákazníci se ale často mylně domnívají, že opotřebení obuvi je důvodem k reklamaci. Jak úspěšně reklamovat boty a jak správně v reklamaci postupovat? Za jakých okolností při reklamaci obuvi neuspějete?

1
Při nákupu obuvi uzavíráte s prodejcem kupní smlouvu. Smlouva je uzavřena tzv. konkludentně - zaplacením kupní ceny a převzetím věci, nemusí tedy mít písemnou formu. Co to znamená? Momentem, kdy boty zaplatíte, automaticky s prodejcem uzavíráte smlouvu.
2
V záruční době využíváte odpovědnosti prodejce obuvi za vady, které se vyskytly po prodeji. Nelze tedy reklamovat obuv, která byla nevhodně používána. Např. vycházkovou obuv nelze používat ke sportování. Je třeba se řídit přibalenými instrukcemi, jak o obuv vhodně pečovat. Životnost obuvi závisí na péči, kterou jí věnujete.
3
Mezi oprávněné reklamace způsobené vadou materiálu patří kupříkladu rozlepení svršku a spodku obuvi, popraskané šití na svršku obuvi, prasklé podešve, upadnutí podpatku, rozervaná stélka obuvi apod. Je třeba ale zhodnotit míru vlastního zavinění.
4
Pokud zjistíte nějaký problém, neprodleně se obraťte na prodejce. Pamatujte, že na vady způsobené běžným opotřebením se záruky nevztahuje.
5
O reklamaci obuvi rozhoduje prodejce. Prokažte prodejci, že jste obuv koupili právě u něj. Nemusí to ale nutně být účtenka (paragon). Pokud jste platili kartou, stačí potvrzení o této transakci. K reklamaci obuvi nepotřebujete dokonce ani krabici. Reklamovaná obuv ale musí být řádně očištěná, suchá a hygienicky nezávadná.
6
S prodejcem sepište protokol o reklamaci obuvi. Do protokolu zapište předmět reklamace. Prodejce reklamaci vyřizuje do 30 dní. Je-li reklamace uznána jako oprávněná, dostanete zpět obuv, na níž je vada odstraněna, popř. pokud nelze opravu učinit, vrácení peněz či výměnu zboží.

<div class="clear-block"><img src="http://jaktak.cz/sites/jaktak.cz/files/footshop2.jpg&quot; align="left" style="padding:0 10px 10px 0;" />Nakupujte jen kvalitní boty u solidních a osvědčených prodejců obuvi. Pokud uvažujete o nákupu <b><a href="http://www.footshop.cz/">skate bot</a></b>, doporučujeme e-shop Footshop.cz. Nabízí mimo jiné populární <b><a href="http://www.footshop.cz/cs/6_supra">boty Supra</a></b>, <b><a href="http://www.footshop.cz/cs/10_fallen">boty Fallen</a></b> a další obuv ryze skate značek. O své zákazníky pečuje a poskytuje jim servis, který si zaslouží.
</div>

30denní lhůtu reklamce nesmí prodejce prodloužit. Pokud ji nedodrží, máte právo požadovat výměnu obuvi za bezvadnou nebo odstoupit od smlouvy, a to bez ohledu na případný další výsledek reklamačního řízení.

Reklamaci nemusíte uplatňovat přímo v konkrétní prodejně, ale v kterékoli provozovně prodejce.

Pokud se vada obuvi objeví do 6 měsíců od koupi zboží, máte právo si vybrat způsob vyřízení reklamace: opravu, výměnu věci - a pokud by tato vaše volba nebyla možná, tak máte právo na odstoupení od smlouvy nebo přiměřenou slevu.

O tom, zda bylo opotřebení způsobeno běžným používáním nebo nízkou kvalitou bot, musí bohužel ve sporných případech rozhodovat soud, zpravidla na základě znaleckého posudku.

Protokol o reklamaci vždy sepište písemně, nikdy se nespokojte jen s ústní dohodou.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto: Mihai Tamasila, zroj: sxc.hu

Hodnocení
Christiane Dubovci (neověřeno) | Po, 10/31/2016 - 03:35

Prosim Vas viete mi poradit ci mam narok na vratenie penazi ak sa jedna o chybu vyrobcu o ktorej ma pri kupe drevak nikto neinformoval?Ide o to ze nove drevaky mi farbia ponozku a zaroven aj nohu cez ponozku.Ja mam vsak tazku alergiu na farbiva a tieto drevaky nemozem nosit.Podarilo sa mi ich mat na nohach 1 den.Tato skutocnost ma teda donutila kupit si nove prezuvky cize momentalne uz dalsie prezuvky nepotrebujem.Mam teda narok na vratenie penazi pokial sa tato vada opravit neda???
Drevaky stali 560,- kc a ja si myslim ze za 560,- kc by prezuvky mali byt kvalitne.

Diva (neověřeno) | Po, 09/26/2016 - 20:56

Koupit boty A3 sport nikomu nedoporučuji .reklamace zásadně zamítají a mi po pěti měsících vyhodili 1500kc . A k tomu sprosté jednání na reklamacnim oddělení. Tomotu obchodu se vyhnu obloukem. Prodávají nekvalitní obuv.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je ještě možné Vás požádat o pomoc. Špatné tvrzení soudního znalce mne rozzlobilo a chtěla bych se domoci pravdy.
Děkuji předem za odpověď JM

Jana Maškoá (neověřeno) | Út, 07/19/2016 - 19:18

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda se ještě dá obrátit na NEZÁVISLÉHo ODBORNÉHO PORADCE - POSUDEK ZDARMA. pan Tomáš Valta má zde článek o pomoci - bohužel není aktivní. V A3 sportu mě soudní znalec posoudil basketovou halovou obuv nesprávně.Napsal, že byla praná a to je lež. Nevím, jakou cestou se mohu domoci pravdy.
Děkuji JM.

jaroslava (neověřeno) | Ne, 04/17/2016 - 18:27

chci se zeptat,syn nosil asi 2 měsíce zimní boty,zjistila jsem,že se trhá svršek na obou botách,boty jsem reklamovala ihned,jak jsem to zjistila,reklamaci zamítli s tím,že jsme nepřišli ihned,po zjištění vady a že to není vada materiálu,požadovala jsem alespoň opravu,bylo mi řečeno,že je vada neopravitelná,s vyřízením reklamace jsem nesouhlasila a boty reklamovala znovuna co mám nárok,boty zakoupeny ve SPORTISIMU,děkuji

Další zajímavé články

Nabídka obuvi je v našich obchodech obrovská. Když si kupujeme boty, chceme, aby byly nejenom pohodlné, ale aby také dlouho sloužily. Zejména když byl…
Obrázek není k dispozici
Boty vždy tvořily velmi důležitou součást ženského šatníku, bohužel stále často podceňovanou. Boty přitom na nohou nosíme většinu dne. Ale je praktick…
Jak obléknout dítě do školky může být dilema mnoha rodičů. Je však potřeba vycházet z přirozených potřeb dítěte, jež si hraje, pohybuje se, skáče, cvi…
Nákup nových bot většinou provází skvělý pocit z krásného úlovku či z toho, že už to máme za sebou (pro ty z nás, kteří neskáčou radostí z nákupů). Ča…