Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat sněhové řetězy

09. Leden 2014

Sněhové řetězy patří do nezbytné výbavy každého zodpovědného řidiče. Nejen, že dokáží výrazně zlepšit jízdní vlastnosti vozu, ale dokáží také zachránit život nebo umožní cestovat místy, kterými byste se bez řetězů dostali jen těžko. Není nutné je mít ve výbavě, ale měli by na vás čekat uskladněné, abyste je vždy v zimním období mohli dát do kufru auta pro možnost okamžitého využití, v případě potřeby. Jak sněhové řetězy používat?

1
Výběr sněhových řetězů Klíčový je výběr, vždy si vyberte tolik řetězů, kolik máte hnacích kol. Vybírejte řetězy podle upnutí a také podle celkové velikosti kol. Řetězy musí sedět na kole přesně proto vybírejte řetězy jen podle příslušných rozměrů.
2
jak nasadit sněhové řetězy Řetězy nasazujte pouze na hnací kola. Pouze u aut, které mají náhon na všechna kola, tak nasazujeme řetěz pro každé kolo. Řetěz nasaďte tak, že ho rozložíte před pneumatikami a opatrně na něj najedete. Následně ho pouze upněte po celém obvodu kola. Na trhu jsou dostupné modely, na které není nutné najíždět. Návod je uveden vždy i na samotných řetězech.
3
Použití sněhových řetězů Řetězy používejte pouze v případě zledovatělé a zasněžené vozovky. Pokud jste majitelé terénních nebo SUV vozů, tak můžete řetězy využít i při jízdě na nezpevněných cestách a mimo cesty.
4
Tma? Řetězy nasazujte za světla Pokud se stmívá, tak řetězy nasaďte vždy ještě za světla. Nasazování ve tmě se nemusí správně povést nebo dokonce se nemusí povést vůbec.
5
Uložení Vybírejte si nejlépe vždy sněhové řetězy v plastovém kufříku, ten nabízí nejlepší možnost uložení.
6
Cena a výrobce sněhových řetězů Při sezónním nebo výjimečném používání si vyberte základní řetězy v cenové relaci kolem 1000 Kč. Pokud žijete v oblasti, kde využíváte řetězy pravidelně celé zimní období, tak si vyberte kvalitní modely začínající na ceně od 5000 Kč.

Špatné použití
Nepoužívejte jiné rozměry řetězů ani řetězy nepoužívejte, pokud to není nutné. Ničíte tím pak nejen své auto, ale také vozovku.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto k návodu Jak používat sněhové řetězy: C_Hickson, ID: 1289621, zdroj: sxc.hu

Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Dodržení správného tlaku v pneumatikách je nezbytně důležité. Mnoho mladých řidičů dělá chybu v tom, že tlak pneumatik nekontrolují pravidelně. V tako…
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu | rady a tipy. Dlouhé cesty, zejména v letních měsících, kdy míříme na dovolenou, bývají úmorné. Zejména když cestujem…
Jak a kdy sklízet zahradní bylinky | rady a tipy. Bylinky na zahradě nejčastěji pěstujeme, abychom je mohli v čerstvém stavu využít v kuchyni k dochuc…