Co je potřeba

Dobré pevné boty
Stan nebo celta pro bivak
Spací pytel, karimatka
Turistická výstroj

1

Putování po Beskydech je příhodné začít například ve Valašském Meziříčí. Jednak to je tak nějak symbolické, jednak tam stavějí rychlíky z Čech. Městečko stojí za prohlídku. Turisté budou asi pokračovat po červené značce, a tak je na konci města překvapí soukromá zoologická zahrada. Kdo má rád zvířata, ať raději nevstupuje, musel by si položit mnoho otázek. Je lepší pokračovat přes kopec k přehradě Bystřičce.

2

Přehrada Bystřička je malá, ale pěkná. Byla zbudována v pseudohistorickém stylu (podobně jako přehrady na Labi). Lze tam postavit stan, najíst se, vykoupat.

3

Cesta přes Velkou Lhotu zavede do Rožnova. Skanzen není nudný, naopak, turista se tam většinou zdrží déle, než předpokládal. Moderní zábavní centrum (nelze je minout cestou na Radhošť) pěší turisty obvykle nezajímá, ale rodinky s dětmi ho možná rády navštíví.

4

Radhošť patří k české historii: kromě populárního Radegasta tam stojí kaple a soušosí Cyrila a Metoděje.

5

Příjemná hřebenovka dovede na Pustevny. Komplex Jurkovičových staveb na člověka působí skoro jako zjevení. Jen soudobé komerční boudy kazí dojem. Tak rychle na Kněhyni, z ní dolů do Čeladné. Tam nabrat sílu na výstup na Smrk a na prudký sestup do Ostravice. Při té příležitosti je vhodné vnímat překonávanou nadmořskou výšku a spočítat si nastoupané a sestoupené metry. Převod na patra domů a schody je děsivý, výpočet ale zmírní kruté chvilky, které se někdy mohou dostavit. Beskydské kopce mají tu specialitu, že začínají "úplně dole".

6

Z Ostravice vede nejčastější cesta na Lysou horu. Je třeba počítat s deštěm nebo alespoň se sychravou mlhou na vrcholu. Z Lysé hory vede příjemná cesta do Visalají a dále na Bílý Kříž, kde se turista napojuje na česko – slovenskou hranici, kterou červená turistická značka lemuje.Cesta po státní hranici je příjemná, někdy ale náhle prudce stoupá, zřídka kdy klesá. Dovede do česko-slovenské vesnice Konečná. Zkušenosti s občerstvovacím servisem zde jsou tristní, ale pivo mají v místní hospodě pitné (české). Přes Velký Bobek dovede červená značka k chatě Kmínek. Od ní to je už kousek na Bumbálku. Motorest žije jen ze zašlé staré slávy.

7

Červená značka dál pokračuje po hranici k Makovskému průsmyku (až mysticky úděsný válečný monument zůstal naštěstí zachován). Tady Beskydy končí. Je možno buď cestu opustit a nechat se autobusem svézt do civilizace (do Makova na Slovensku nebo do Velkých Karlovic na Moravě) nebo po červené hraniční cestě pokračovat po hřebenech Javorníků, které jsou k turistům vlídnější – z vrcholů kopců se sestupuje jen do sedel, takže nastoupané výškové metry nejsou tak děsivé.

8

Cestou po Beskydech turista často potkává malé hospůdky, kde je vždy dobré pivo (nebo limo) a většinou výtečné klobásy nebo jelení guláš. Kraj oplývá zvěří...

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.923075
Average: 4.9 (13 votes)