Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat kvalitní tužku

30. Prosinec 2012

Při koupi kvalitní tužky je velmi důležité dbát na to, aby byla opravdu kvalitní. Ale na co se zaměřit, jak poznat její nedostatky a další chyby, které by znepříjemňovaly vaše kreslení? Odhalit nedostatky vybrané tužky je snadné, jen musíte být pozorní a zeměřit se na určité detaily.

1
Kvalitní grafitové tužky se označují tzv. gradací. Nejkvalitnější tužky jsou označené H-tvrdá, HB-střední, B-měkká (gradací je celkově okolo 20, k písmenům se přidávají čísla). Mezi méně kvalitní tužky se řadí 1-měkká, 2-střední, 3-tvrdá (tady správná gradace není zaručena).
2
Kvalitní tužku poznáte za prvé podle celkového vzhledu. Její leštění (nabarvení) by mělo být hladké bez viditelných vad (fleky, nerovnosti).
3
Všimněte si, zda je tužka zatavena do fólie. Kvalitní tužka by neměla být zatavena ve fólii. Zdobení kvalitní tužky je lepší než u méně jakostní, má také propracovanější ražbu, ozdoby a nápisy...
4
Koukněte se také na dřevo okolo hrotu tuhy. To by nemělo být šupinaté a vylámané. Mělo by být hladké. Důkladně také zhlédněte tuhu, ta musí být uprostřed, neměla by tzv. šilhat.
5
Pozor na to, aby vás výrobci neošidili tím, že tuha nebude v celé tužce. Tuto lest výrobce poznáte tak, že tuha na druhém konci tužky není vidět (pokud tam není pochopitelně zabarvení či guma). Kvalitu tuhy poznáte také podle jejího průměru, ne podle celkového průměru tužky.
6
Bude-li to možné, před nákupem si tužku vyzkoušejte hned v obchodě. Při psaní si všímejte, jestli se tužka neláme a nedrolí. U pastelek signalizuje nízkou kvalitu výrobku nedostatek pigmentu při kreslení.

Nejkvalitnější tužky jsou z californského cedru.

Autor: prochjanka
Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zá…
Jídlo pijte, tekutiny kousejte. Tak zní zlaté pravidlo zpracování potravy v ústech. Správné kousání totiž nastartuje trávicí proces, připraví žaludek…
Příspěvek na bydlení je dávka ze státní sociální podpory, která pomáhá lidem s nižšími příjmy s jejich náklady na bydlení. Myslíte si, že s vašimi pří…