Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Vysočinu

11. Březen 2013

Kdo nezná Vysočinu, návštěva nebo dovolená v této oblasti jej příjemně překvapí: dobře značené turistické a cyklistické cesty procházejí neponičenou přírodou. Městečka zvučných jmen mají bohatou historií a udržované památky. Na Vysočině je dostatek ubytovacích míst, dobře fungující informační centra i moderní služby. Turisté tu jsou vítáni a je o ně dobře postaráno. Jak poznat Vysočinu?

1
Kraj Vysočina (do roku 2011 pouze Vysočina) leží v jižní části středu republiky a tvoří rozmezí mezi Čechy a Moravou. Je to jediný kraj v republice, který ve svém oficiálním názvu nemá jméno metropole. Rozkládá se na území okresů Jihlava, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pehlřimov a Třebíč. Kraj Vysočina se každoročně představuje na veletrhu cestovního ruchu Regiotouru a z jejich moderní expozice je patrné, že jsou u nich turisté vítáni.
2
Vysočina je dostupná po dálnici D1 z Prahy do Brna. Vysočinou projíždíme při cestách do Rakouska (E59). Je třeba počítat s tím, že v zimních měsících se na silnicích Vysočiny mohou vyskytovat problémy způsobené sněhem. Pojedete-li autem, dejte pozor. „U Humpolce v příkrym kopci často bouraj politici,“ zpívala kapela Tři sestry a byl tím myšlen osudný dálniční úsek na Vysočině (Alexander Dubček). Vysočinou prochází železniční trať, po níž jezdí rychlíky z Prahy do Brna (přes Čáslav a Havlíčkův Brod). Vlakem jsou dostupná všechna větší města Vysočiny. Při cestování vlakem ze severní Moravy je možno zvolit trasu přes Pardubice nebo přes Brno.
3
Havlíčkobrodsko. Havlíčkův Brod se sice do roku 1945 jmenoval Německý Brod, ale jeho historie je ryze česká – dokonce královská. K regionu kromě Karla Havlíčka (narozen ve zdejší Borové) patří i Jan Žižka: v roce zemřel 1424 u dnešní obce Žižkovo Pole. Směrem k Přibyslavi (muzeum hasičství a „rodiště“ pribináčku) najdeme Žižkovu mohylu postavenou z kamenů z celých Čech. V regionu stojí za prohlídku Chotěboř (kouzelná cesta do ní vede z Bílku údolím Doubravy). Vděčná je túra podél řeky ze Světlé do Ledče nad Sázavou (přírodní rezervace Stvořidla), návštěva „Haškovy“ Lipnice nebo prohlídka vodního díla Želivka (voda pro Prahu), odkud je už jen skok na Pelhřimovsko.
4
Pelhřimovsko. Nejezděte do „Pejru“ podívat se na krematorium (Vesničko má, středisková). Není tam a nikdy nebylo. Čím je ovšem Pelhřimov známý, to je městská památková rezervace. Je to město, které skutečně dokáže využít svého potenciálu v oblasti turismu. Pelhřimov bývá někdy přezdíván městem českých kuriozit – sídlí zde agentura Dobrý den, Muzeum rekordů a kuriozit, Muzeum strašidel, muzeum věnované herecké rodině Lipských. Natáčel se tu seriál Návštěvníci. Za návštěvu rovněž stojí desetitisícový Humpolec, rodiště antropologa Aleše Hrdličky (muzeum).
5
Ždársko. Moderní Žďár nad Sázavou je dobrým výchozím bodem k putování regionem. Zajímavé je městečko Bystřice nad Pernštýnem (pozor, nikoliv „pod“ Pernštýnem), lesní hrady Zubštejn, Pyšolec, Aueršperk, Vírská přehrada, kopec Borovec (naleziště drahých rud a minerálů). V regionu se také nachází „nejpohádkovější“ ze všech hradů – Pernštejn (viz titulní foto). Z ticha lesů můžete zajet do centra zábavy - westernového městečka Šiklův Mlýn nebo se jet vykoupat k veleznámému rybníku Velké Dářko. Region mají v oblibě běžkaři, sníh se zde dlouho drží a tratě jsou dobře upravovány.
6
Třebíčsko. Město, kde ve vilové čtvrti stojí zděný větrný mlýn, dominuje mu románsko-gotická basilika, najdete v něm pravoslavný chrám, moderní evangelický kostel, secesní a kubistické stavby, ale i židovskou čtvrť tak autentickou, že byla zapsána na seznam památek UNESCO. (Více v našem článku Jak poznat Třebíčsko.) Jestli se vypravíte do Moravských Budějovic, nezapomeňte se cestou zastavit na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou (jedna z nejmonumentálnějších staveb baroka na našem území. Světoznámé hudební festivaly.). Renesanční městečko Telč přezdívané „jezerní růže“, je rovněž na seznamu UNESCO. Kdybyste jezdili po Třebíčsku na kole, můžete se příjemnou cestou podél řeky dostat až do metropole kraje – do Jihlavy.
7
Jihlava. Krajské město Jihlava s je zajímavé pro milovníky historie. Ve středověku se zde těžilo stříbro. Ve městě je množství udržovaných stavebních a církevních památek, proto je vhodné nejprve navštívit jihlavské informační centrum, kde návštěvník získá přehled o všech zajímavostech. Rodiny s menšími dětmi mohou navštívit jihlavskou zoo (v docházkové vzdálenosti od centra města), je otevřena po celý rok. Dospělé zajímá pivovar Ježek (možná prohlídka a návštěva pivovarské restaurace). Asi 15 kilometrů od Jihlavy leží městečko Polná (městská památková rezervace). Druhou neděli v září se v Polné koná „mrkvancová pouť“, patří k největším poutím na Vysočině. Polná má i židovskou tradici.
Autor: jezzina | Zobrazit autorská práva

Foto: (jez)

Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Při návštěvě Rychnova nad Kněžnou je výletník spokojen. Okresní město nabízí úplnou "všehochuť“ turistických lákadel: historii, umění, literární odkaz…
Krnov je tak krásné a zajímavé město, že kdo je poprvé navštíví, skoro nevychází z údivu. Tak jako David Vávra v roli „okouzleného turisty“ v televizn…
Obrázek není k dispozici
Do Mariánských Lázní nepřijíždějí jen nemocní lidé. Ve světoznámých západočeských lázní lze strávit i velmi příjemnou a aktivní dovolenou. A když se r…
Obrázek není k dispozici
Pardubice nejsou městem, které by ohromovalo svou výstavností nebo přírodními krásami okolní krajiny. Přesto do Pardubic ročně přijíždějí tisícovky ná…
Obrázek není k dispozici
Prachaticko, mnohdy okřídleně zvané „vstupní branou na Šumavu“, se rozkládá v Jihočeském kraji. Jižní částí sousedí s Rakouskem a s Německem. Krajina…