Co je potřeba

seznam rostlin
nářadí na výsadbu
konev na zálivku

1

Čí srdce by nezaplesalo při pohledu na krásného motýla!? Většina motýlů jsou pilní opylovači, ale existují i běláskové zelní, kteří jsou pro zeleninovou zahradu naprostou pohromou. Většina motýlů klade vajíčka na plevele, jako jsou bodláky nebo kopřivy, které následně představují potravu pro housenky.

2

Housenky denních motýlů způsobují škody jen minimální. Většinou mají rády šťavnaté listy a 25 druhů všech klade vajíčka na kopřivu dvoudomou.
Na nich se živí především housenky různých druhů baboček, ale i jiných druhů motýlů. Na rostlinách jako jsou mrkev, kopr, petržel, kmín se zase živí housenky otakárka fenyklového. Nádherné modrásky nalákáme na jetel. Určité rostliny s květy bohatými na nektar opravdu na motýly fungují jako magnet.

3

I zeleninová zahrada může motýly přilákat, když třeba vyženou do květu ředkvičky a nebo je tam přiláká vůně kopru nebo fenyklu. Vyberte záhon na chráněném slunném místě - motýli se totiž po ránu rádi nahřívají na sluníčku.

4

Hned na jaře přilákáte motýly na květy šeříku, hlohu, trnky, kaliny nebo ptačího zobu, zimolezu, ibišku syrského. Z keřů určitě nezapomeňte na komule davidovy - tzv. letní šeříky. Ty jsou pro okřídlené krasavce největším lákadlem. Dnes je u nás seženete v růžové, fialové a nebo bílé variantě. Tyto keře vyžadují po odkvětu každoroční hluboký sestřih, aby se pak na jaře zaplnily homolemi květů. Mezi trvalky u motýlů oblíbené patří: bělotrny, hvozdíky, plaménky, omany, řebříčky, hvězdnice a rozrazily, pupalky a třapatky, mochny.
Také některé letničky jako jsou jiřinky, afrikány, lantany, šalvěje, hrachory a okrasné tabáky nebo petúnie v truhlících si k sobě dokáží přilákat mlsné krasavce.

Tipy

Zimní období přečkává mnoho motýlů v podobě kukel. Vhodným úkrytem jsou pro ně hromádky listí a chvojí v klidném koutě zahrady, starý pařez, trsy okrasných trav či nerušený záhon s ponechanými stvoly uschlých trvalek. .

Varování

Proto takové hromady rostlinného odpadu ze zahrady nepalte! Poslouží nejen jako úkryt pro kukly motýlů ale i přezimujícíh ježků.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.545455
Average: 4.5 (11 votes)