Co je potřeba

Pokud se rozhodnete pro pořízení jezevčíka, máte na výběr hladkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého. Na výchovu lepší a více kamarádský je jezevčík dlouhosrstý.

1
Obrázek není k dispozici

Jezevčík je lovecké a honácké plemeno, potřebuje hodně pohybu, což si mnozí majitelé s přihlédnutím na jeho vzrůst neuvědomují.

2
Obrázek není k dispozici

Jezevčík je obdarován obrovskou loveckou vášní. Roky byl šlechtěn pro to, aby měl co nejvyšší pracovní výkon a to mu zůstalo dodnes. Má obrovskou energii a temperament, na lov chodí nadšeně a důležitě. Jeho povaha je přímo hrdá na to, že jeho výkon byl pochválen a že byl užitečný. Proto pokud si pořídíte jezevčíka nehubujte ho za to, že vyhrabal na zahradě díru, ba naopak, pochvalte ho, aby věděl, že to umí dobře, přesně tak, jak byli jeho pradávní předci vychováváni.

3
Obrázek není k dispozici

Jezevčík má krátké končetiny, díky geneticky dané poruše růstu kostí. Proto tento, pro ně jedinečný znak, je typický a jednoduše poznáte i křížence jezevčíků. Pro jeho dlouhou páteř a krátké končetiny je nutné vyvarovat se chůzi do schodů.

4

Jezevčík má sklony k tloustnutí a díky jeho hendikepu, co se týče krátkých končetin a dlouhé páteře, je potřeba je nepřekrmovat a udržovat v dobré kondici.

5
Obrázek není k dispozici

Je dobře známo, že jezevčíci jsou hodně tvrdohlaví, nebudu vyvracet opak, spíš tento názor podpořím. Tvrdohlaví jsou, ale jejich povaha je ve srovnání s ostatními plemeny jedinečná. Ano, každá rasa má něco svého typického, ale jezevčík má na svoji velikost obrovskou psí duši. Dokáže rozpoznat vaši náladu a pokud jste smutní, dát vám konejšivě čumák do klína. Na druhou stranu je to oddaný a vždy ostražitý hrdina, který by svoji smečku chránil do posledního dechu. Může být někdy nevrlý a agresivní vůči jiným zvířatům, ale dá se tomu předejít správnou výchovou už v útlém věku. Jezevčíci si zarytě pamatují a milují svého pána, a to i přesto, že se o něj stará někdo jiný. Jsou neuvěřitelně svému vůdci oddaní a místo ve smečce vyloženě potřebují, takže je nutné jim ho razantně dát najevo. U jezevčíků, stejně tak i u jiných dominantních psů platí, že si sami vyberou nadřazenou osobu, která je ve smečce dominantní a tu poslouchají.

6

Jezevčíci jsou inteligentní a chápaví, ne vždy ale udělají to, co chcete vy. Je to spíše tak, že jezevčík moc dobře ví, co po něm chcete, ale napřed situaci sám zváží a podle toho, jestli mu to vyhovuje, povel splní. Možná to zní spíše tak, že jezevčík většinou neposlechne, ale tak to není, když se mu hodně věnujete je to bystrý žák a díky tomu, že vás, jakožto svého pána, bude bezmezně milovat, udělá pro vás hodně a i pro vaši radost splní povel.

7
Obrázek není k dispozici

Nezapomínejte, že do výchovy jezevčíka musíte vložit velké úsilí. Platí u něj pravidlo, že pokud se zásady vaší domácnosti naučí hned, bude je respektovat po celý život. Jezevčík je pes, který vyloženě potřebuje svůj harmonogram a vaši důslednost, pokud se tímto budete řídit, vyroste vám z něj velmi příjemný společník a ochránce.

8

Ať se to možná podle jeho vzhledu nezdá, jezevčík je vcelku agresivní plemeno a jako dospělý pes k sobě cizího člověka jen tak nepustí. Je vždy ostražitý a připraven svoji smečku bránit tělem i duší. Je proto důležité, abyste už malé štěně zvykaly na přítomnost lidí, dětí a ostatních psů, popřípadě ostatních zvířat ve vaší domácnosti. U jezevčíků se můžeme setkat s agresivitou vůči ostatním psům. Je to také z toho důvodu, že se stále snaží svého pána bezmezně bránit. Jezevčíci jsou v tomhle případu mnohdy tak tvrdohlaví, že se pustí i do dobrmana, vlčáka a podobně. Bohužel v porovnání s jejich velikostí nepatří mezi vítěze souboje. Proto štěně berte do společnosti co nejvíce, aby si na kontakt s ostatními zvyklo a v budoucnu jste neměli problémy.

9
Obrázek není k dispozici

S jezevčíkem se můžete těšit dlouhému společnému životu. Mezi psími rasami patří k těm, které se dožívají nejvyššího věku, až 18 let, mnohdy i více, samozřejmě záleží na individuální kondici psa a na jeho životním stylu.

10

Mějte na paměti, že díky jeho hendikepu je lepší jezevčíka krmit speciální stravou, která je přesně dělána pro ně a přizpůsobena tak jejich zdravotním požadavkům. s touto stravou se můžete těšit kvalitnějšímu společnému žití.

11

Nepočítejte s tím, že jezevčík vás bude bezmezně poslouchat na slovo, to ho nikdy nenaučíte, ale pokud se budete řídit danými zásadami, vyroste vám z něj oddaný parťák.

Tipy

Jezevčík je úžasné plemeno, a to především díky jeho povaze. Mnoho lidí jej odsuzuje, ale to ho pravděpodobně nikdy neměli. Jezevčík se dá vychovat a to dokonce i tak, že nebudete potřebovat vodítko, stačí důslednost a zkušenost majitele. Jak napsal profesor Václav Dyk: "Jezevčíci, filozofové v psí kůži, jsou zřejmě dlouhým soužitím s člověkem hodně daleko v chápání jeho zvyklostí a potřeb." I na tomto jeho prohlášení něco pravdy rozhodně bude.

Varování

U jezevčíků je důležitá důslednost majitele, společně s dalšími body, které jsme si uvedli. Pokud nebudete dostatečně rázní v jeho výchově, mohlo by se stát, že vám jezevčík "přeroste přes hlavu", byť je to malé plemeno. Proto si jezevčíka jako svého prvního psa nepořizujte, zvolte raději méně náročné plemeno.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.702705
Average: 4.7 (74 votes)