Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zúčastnit soudního jednání | rady

Jak se zúčastnit soudního jednání | rady

Jak se zúčastnit soudního jednání | rady. Pokud byste se rádi na vlastní oči přesvědčili, jak vypadá soudní jednání v praxi, prostě se jednoho nebo více takových jednání osobně zúčastněte. Nemusíte přitom být právník ani účastník řízení, jednání před soudem je zásadně veřejné, takže přítomni v soudní síni můžete být i vy.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Ano, je pravda, že studium práv je velice teoretické, ale jako studentka práv mohu říct, že není pravda, že se na soudní jednání ani nepodíváme a už vůbec není pravda, že se o jeho průběhu neučíme. Každý semestr máme slespoň jeden předmět, kde po nás vyžadují, abychom šli na nějaký soud, sepsali si poznámky o průběhu daného řízení a poté odevzdali zápis. Dále máme dvousemestrální předmět "Občanské právo procesní", ve kterém se učíme co? Ano, civilní proces. To stejné v rámci trestního práva a správního práva. Dále existují povinně volitelné předměty, které se zabývají nějakou problematikou konkrétněji a v jejich rámci provádíme např. "moot court" (fingované soudní řízení) třeba i před skutečným soudcem, který nám pak dá pětnou vazbu. A mohla bych pokračovat.

Takže to jen tak pro upřesnění, nelíbilo by se mi takto mystifikovat veřejnost, a pokud někdo touží být např. advokátem, soudcem nebo státním zástupcem, tak je pro něj určitě užitečné se na soudní jednání jít podívat a sledovat, jaká jeho role u soudu je, alespoň se to dozví nezkresleně, narozdíl od amerických filmů. Studium práv doporučuji těm, kteří opravdu věří, že je bude daná profese naplňovat. Jedná se o hodiny a hodiny strávené u papírů, někdy opravdu tlustých spisů, soudní jednání je až vyvrcholení toho všeho. To je podle mého názorů taky důležitá informace pro případné uchazeče.

PS: Moje reakce se týká studia práv na brněnské Právnické fakultě, takže pokud to na jiných fakultách funguje jinak, o tom bohužel nemám dostatečné informace.. Každopádně Brno doporučuji.

Ano, studium na právech je v ČR velice teoretické. A právě proto si myslím, že by student měl navštívit soudní jednání sám z vlastní iniciativy, a to ještě na střední škole. Třeba zjistí, že se mu to prostředí vůbec nelíbí a že na práva vlastně nechce.

Advokator.cz (neověřeno) | Út, 03/11/2014 - 07:57

Pokud chcete prehled soudnich kednani, doporucuji stranku http://www.advokator.cz/soudni-jednani/
Soudniho jednani se muze zucastnit verejnost, tzn. kazdy bez ohoedu na vek. Takze i kdyz vam bude 5 let. Soud ale muze osobu, ktera jednani rusi vykazat. Ale pokud je vam vic nez 15 urcite nemejte obavy soud navstivit. Ma zkusenost je, ze nikdo ze stran nechce aby tam verejnost byla. Je to trosku blby, ale musite se do soudni sine natlacit. Nejednou se mi stalo, ze mi zabouchly dvere pred nosem. Vstupujete do sine vzdy na zacatku jednani, tzn. spolu s ucastniky rizeni. K tomu vetsinou vyzve zapisovatelka pripadne soudce to nahlasi mikrofonem na chodbu.

Tereza Š. (neověřeno) | Po, 10/03/2011 - 16:44

Díky, užitečné. Jen bych doplnila, že to, co vidíte u soudu, je jen zlomeček toho, co zahrnuje studium práv. Studium v ČR je zaměřeno velice teoreticky a valná většina studentů se za celé studium k jednání ani nepodívá a o průběhu jednání jako takovém se ani neučí. Takže jako příprava k přijímačkám nebo jako ukázka oboru to vhodné není.

Anna C. (neověřeno) | Ne, 11/25/2012 - 17:06

Dobrý den, Váš článek je velmi užitečný, jen jsem zaslechla o tom, že musíte být starší 18 let. Pustí mě tam v 17?

Helena Boháčova (neověřeno) | Út, 05/20/2014 - 10:05

Dobrý den, mohu se zúčastnit u soudu hlavního líčení s dokazováním.

TK (neověřeno) | Čt, 12/06/2012 - 00:31

Než se na soud v konkrétní den vydáte, využijte portálu
infojednani.justice.cz, kde se dozvíte základní parametry jednání, která proběhnou v konkrétní den v konkkrétních jednačkách...zpravidla je tam alespoň uvedeno, o čem je spor (typově - rozvod, zaplacení částky XY, vypořádání, atd.). 18 veřejnosti být nemusí (u OS Plzeň-sever jsem seděl s polovinou třídy z gymplu...+-16 let), měla by ale mít občanku nebo jiný doklad.

ae (neověřeno) | St, 11/02/2016 - 17:26

Jak postupovat v případě, že ačkoli je jednání veřejné, soudce vás chce bezdůvodně vykázat?

Další zajímavé články

Jak vzít zpět žalobu | rady
Jak vzít zpět žalobu | rady
Jak vzít zpět žalobu | rady. Někdy se s druhým člověkem nepohodnete natolik, že se rozhodnete domáhat svých práv soudní cestou. Stejně tak se ale může…
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Jak žádat vrácení daru | rady
Jak žádat vrácení daru | rady
Jak žádat vrácení daru | rady. Darovali jste někomu počítač, kolo nebo třeba chalupu a obdarovaný se k vám začal chovat hrubě? V praxi není nic neobvy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.