Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat vhodný kurz anglického jazyka | rady

16. Říjen 2019
Jak si vybrat vhodný kurz anglického jazyka | rady

Jak si vybrat vhodný kurz anglického jazyka | rady. Na trhu jazykových kurzů je tak velká konkurence, že je velmi obtížné se zorientovat v tom, co si z nabídky vybrat. Máte pocit, že jste věčný falešný začátečník? Možná není chyba ve vás, ale v tom, jak si vybíráte jazykový kurz.

1

Jak si vybrat jazykovou školu

Ačkoli žádná škola není úplně dokonalá, vodítkem kvality můžou být následující věci:

- rozřazovací testy před začátkem semestru

- maximálně 8 –10 studentů ve skupinových kurzech

- možnost absolvovat ukázkovou hodinu zdarma

- možnost přestoupit do skupiny jiné úrovně i po začátku kurzu

- způsob výběru lektorů školy a jejich kvalifikace

- vytvoření a garance dodržení studijního plánu u skupinových i individuálních kurzů

Nezapomeňte se také zeptat, zda škola poskytuje studijní materiály zdarma, zda budete mít přístup do knihovny a ke kopírce, jaká je „cancellation policy“, tedy zda a jak dlouho předem můžete rušit hodiny, zda má škola dohodnuté slevy na učebnice s některým knihkupectvím.

2

Komunikativní vs. Gramaticko - překladová metoda výuky

Jde o dva odlišné styly, z nichž každý vyhovuje jinému typu studenta. Je jen na Vás, kterému dáte přednost, a v dobré jazykové škole by měli mít jasno v tom, které metody používají ve svých kurzech, případně jak je kombinují. Gramaticko-překladová metoda se soustředí na překlady z čj do aj a obráceně, na učení gramatických pravidel, vyplňování cvičení a znalost gramatických struktur. Obsahuje větší míru drillových cvičení, v hodinách se používá pro vysvětlování více češtiny, učitel obvykle mluví větší část hodiny. Je vhodná zejména na nižších úrovních od beginner až po elementary a u studentů, kteří se zatím bojí improvizovat nebo se chtějí zaměřit hlavně na gramatiku. Pokud se však chcete opravdu domluvit a užívat jazyk aktivně, je vhodné co nejdříve začít s komunikativní metodou. Je zaměřena ale na porozumění hlavnímu smyslu psaného nebo mluveného textu, nová slovní zásoba se většinou vysvětluje anglicky, čeština se používá minimálně. Vysvětlená gramatická struktura se procvičuje na psaných, ale hlavně na mluvených cvičeních a konverzačních aktivitách. Lektor by měl vysvětlit dané pravidlo, a pak vytvořit komunikační situaci, kde jej využijete. Pozor, komunikativní metoda nemá být zaměřena jen na nesmyslné hry bez zpětné vazby. Každá aktivita v hodině by měla procvičovat určitou dovednost nebo okruh slovní zásoby.

3

Konverzační kurzy

Pokud již máte slušnou slovní zásobu a jste alespoň na mírně pokročilé úrovni, můžete se klidně zapojit do konverzačního kurzu. Pokud jste ovšem jenom na úrovni základní znalost, raději se zapište na všeobecný kurs.

4

Jak sehnat lektora pro individuální kurz a na co se ho zeptat

Výrazně ušetříte, pokud si lektora seženete sami a ne přes agenturu. Zkuste se zeptat svých známých, zda někoho neznají. Pokud získáte kontakt na lektora, který nemá zrovna kapacitu na další kurz, nechte si doporučit jeho kolegy či známé. Většina lektorů totiž pracuje jak pro individuální studenty, tak pro agentury, které si ovšem účtují až dvojnásobek. Zeptejte se, zda lektor učí na hlavní nebo vedlejší úvazek a zda má nějaké certifikáty.

5

Jak se pozná dobrý lektor

Dobrý lektor by vám měl nabídnout první lekci zdarma a sestavit s vámi výukový plán podle vašich schopností. Měl by vás na první hodině otestovat a stanovit si s vámi realistický studijní cíl. Pokud chcete jen konverzaci, můžete vymezit témata, která vás zajímají.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.