Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat cyklistické brýle

15. Červen 2013

Cyklistické brýle nejsou pouze praktickou pomůckou ve chvílích, když svítí sluníčko, ale také vaše oči ochrání před hmyzem, větvemi, kamínky, vodou, deštěm i větrem. Cyklistické brýle jsou speciální brýle, které jsou uzpůsobeny potřebám, které cyklista jedoucí na kole má. Koupit si můžete tyto brýle již za několik málo stovek, ale také i několik tisícovek. Kvalita brýlí na kolo je proto různá. Ptáte se, co při svém výběru cyklistických brýlí nezanedbat? Poradíme vám…

1
Cyklistické brýle vždy vyzkoušejte. Brýle vám musí pevně sedět na nose, nesmí vám padat a ideální je, když mají pružné obruby, tvarovatelné nosníky a nožičky. U cyklistických brýlí je zapotřebí, aby vám věrně kopírovaly obličej a zároveň poskytly očím důkladnou ventilaci. Kvalitní cyklistické brýle počítají s pocením, a proto by koncovky stranic a nosníky měly být vyrobeny z protiskluzných materiálů.
2
Cyklistické brýle si vybírejte také podle stylu jízdy. V případě, že se věnujete extrémním cyklo sportům, potřebujete speciální brýle, které se na první pohled podobají těm lyžařským. Tyto brýle jsou na hlavě připevněny s pomocí pásky lemující hlavy, důkladně přiléhají na obličej a ani ony se neobejdou bez důkladného odvětrávání. Na tyto brýle navíc můžete použít speciální fólie, které v případě zašpinění jednoduše strhnete a máte opět čisté zorné pole (což oceníte při jízdě blátem, deštěm a podobně). I zde se cena těchto brýlí liší, na trhu se objevují tyto brýle pro extrémní cyklistický sport již od 500 korun, ale i za 4000 korun. Cena se liší hlavně kvůli použitému „sklu“ do zorníků. Běžné cyklistické brýle si můžete koupit obvykle tam, kde se prodávají kola, případně i jiné sportovní potřeby.
3
Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr cyklistických brýlí jsou jejich zorníky. Ty nejlevnější brýle mají zorníky vyrobené z plastu, které neprošly žádnou úpravou a nemají ani žádné ochranné prvky. Investovat do zorníků se však rozhodně vyplatí. Pakliže si chcete jízdu na kole vychutnat, a také máte zájem o své bezpečí, pořiďte si takové zorníky, které pro vás budou přínosem. Tyto běžné cyklistické brýle vás mohou vyjít jen na několik stovek, ale ty nejlepší i na 7000 korun. • Místo obyčejných plastových zorníků si proto raději kupte „skla“ vyrobená z polykarbonátu, který je pevnější a odolnější. • Polarizované (antireflexní) zorníky vám umožní pohodlné dívání i tehdy, kdy je slunce ostré a nepříjemně se odráží. • Fotochromatické zorníky vás zbaví potřeby mít několikero různých cyklistických brýlí, případně mít brýle s výměnnými skly. Podle intenzity sluníčka se samy rychle zakalí. Tyto brýle jsou však ze všech nejdražší. • Pokud nechcete tolik do cyklistických brýlí investovat a hledáte zlatou střední cestu, pořiďte si takové rámky, kde budete moci různě zakalená skla podle potřeby zasazovat (hnědé anebo šedé, když svítí slunce; žluté ve chvílích jízdy pod mrakem a čiré v době, kdy už je šero).
4
Nosíte dioptrické brýle? V případě, že při sportu nepoužíváte kontaktní čočky, si musíte cyklistické brýle jít koupit k optikovi. Jedná se totiž o speciální cyklistické brýle, které se skládají z dvou vrstev zorníků, přičemž dioptrické zorníky jsou umístěny blíže k obličeji. Do těchto speciálních brýlí vám optik přesně na míru zasadí dioptrická skla.
5
Na co se ještě ptát při výběru cyklistických brýlí? • Na odolnost vůči poškrábání. Kvalitní cyklistické brýle jsou vyrobeny z takových materiálů, které jsou odolné vůči poškrábání čoček. • Jak je to s mlžením. Zamlžené brýle jsou velice nepříjemné a znemožňují mít kontrolu nad jízdou. Možností jak tomu předejít je hned několik. Některé cyklistické brýle se zamlžením bojují odvětrávacími otvory, jiné doporučí koupi speciálního roztoku v optiku a ty nejlepší (ale i nejdražší) mají tzv. hydrofobní vrstvu, která zabraňuje nejen zamlžení, ale i lpění nečistot.
Autor: chorche
Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Jak na zdravější pečenáče | recept. Jistě znáte pečenáče, oblíbené kousky ryb osmažené v trojobalu a naložené na sladkokyselo. Ty kupované bohuže…