Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat klimatizaci

Díky klimatizaci můžete v létě ve svých domovech nalézt příjemné útočiště ochráněné před vedrem. Klimatizace představuje dnes už naprostou samozřejmost v obchodech, ale i mnoha kancelářích. Čím dál více se u nás klimatizace začíná zabydlovat i v běžných domácnostech. Chcete si pořídit klimatizaci? Poradíme vám, čeho si při jejím výběru všímat.

Co je potřeba

• Znát velikost místnosti, bytu, domu
• Jaký typ klimatizace chcete
• Jestli chcete jen chladit, anebo i topit
• Tento návod na správný výběr klimatizace
• Peníze
• Internet

1
Před koupí klimatizace si musíte důkladně promyslet, do jakých prostorů (a kolika) chcete klimatizaci pořídit. Všeobecně se doporučuje klimatizaci namontovat všude tam, kde jsou obytné prostory, (předsíň, chodbu, koupelnu a toaletu nepočítejte, tam je zbytečná). Podle velikosti prostorů si pak budete muset vybrat tu správnou velikost klimatizace s přiměřenou výkonností. Výkon klimatizace je velice důležitý a významně ovlivňuje správné chlazení. Čím větší místnost potřebujete chladit anebo vytopit, tím větší výkon klimatizace potřebujete. Ale pozor! Pokud si pořídíte klimatizaci s větším výkonem, než je potřeba, bude se často zapínat a prostor bude přespříliš chlazený. Špatná je také volba klimatizace s příliš malým výkonem na větší prostor, zde dochází ke špatnému ochlazení prostoru. V obou případech dochází i k nadměrné spotřebě elektrické energie, a proto vybírejte klimatizaci pečlivě podle velikosti dané místnosti. Všeobecně se správný výkon vypočítá podle změření velikosti místností. Je zapotřebí, aby se každá místnost počítala zvlášť a to v metrech čtverečních. Potřeba výkonu se zde udává v jednotkách BTU.
AZákladní klimatizací je ta s 5000 BTU.
BMístnost o velikosti 9 – 14 metrů čtverečních potřebuje klimatizaci s BTU 5000.
CMístnost 14 – 23 metrů čtverečních by pak měla mít klimatizaci o 6000 BTU.
DMístnost o velikosti 23 – 32,5 metrů čtverečních potřebuje klimatizaci s hodnotou 7000 BTU.
EV místnosti do 45 metrů čtverečních potřebujete klimatizaci s 8000 BTU.
FK prostorám nad 75 metrů čtverečních připočtěte dalších 1000 BTU a dále na každých 15 metrů čtverečních + dalších 1000 BTU.
GV případě klimatizace kuchyně, připočtěte k základu metrů čtverečních + dalších 4000 BTU.
HV případě, že se v prostoru stabilně pohybují a žijí více než dvě osoby, je nutno za každou osobu přičíst 600 BTU.
IVýsledek vynásobte kvocientem 1,1 v případě, že jde o prosluněnou místnost, jestliže tomu tak není, tak ji vynásobte kvocientem 0,9.
JKonečné vypočítané číslo představuje potřebný výkon klimatizace.
2
V dalším bodě je nutno si ujasnit, jaký typ klimatizace chcete. Na výběr přitom máte hned několik klimatizací.Mobilní klimatizace je nejjednodušší a nejlevnější. jak už název napovídá, klimatizace je přenosná. Mobilní klimatizace stojí na kolečkách. Jejím negativem je poměrně velká hlučnost. Montovaná klimatizace vyžaduje odbornou montáž, kterou provede specializovaná firma. Tato klimatizace může být více začleněna do designu interiéru, může být namontovaná na stropě, na stěně, pod stropem anebo v části okna. Montovaná přitom může být také dělená, kdy externí jádro naleznete z vnější strany domu (na zdi anebo na střeše)a uvnitř pak naleznete chladící jednotku, těchto jednotek přitom může být i povícero.SPLIT – klimatizace zajišťuje tichý provoz, protože kompresor a kondenzátor je umístěna na vnější straně domu. V případě, že chcete ušetřit, vyberte si klimatizace MULTI-SPLIT, která umožňuje více vnitřních jednotek. Je to ekonomické a úsporné. (Klimatizace typu SPLIT na obrázku.)Okenní klimatizace jsou mezníkem mobilní a montovanou klimatizací. Venku je namontován kompresor a kondenzátor a uvnitř je ta část, která již nehlučí.
3
Při výběru klimatizace se u prodejce zajímejte, jaká je dostupnost náhradních dílů, náročnost údržby, jaký servis klimatizační jednotka vyžaduje a jak probíhají opravy přístroje.
4
Pořiďte si klimatizaci s časovačem. Časovač je velice praktickým zařízením klimatizace, který vám velice usnadní proces chlazení interiéru. S pomocí časovače si můžete přesně nastavit spuštění jednotky na určitou hodinu a dokonce i to, za jak dlouho se má vypnout. Můžete si tak přesně načasovat chlazení místnosti na dobu, kdy třeba přijdete z práce domů. Pozitivní také je možnost dálkového ovládání klimatizace.
5
Jakou chcete klimatizaci, která jen chladí anebo která i topí? Obojí je možné. Klimatizace, která dokáže také topit, umí ušetřit peníze.
6
Klimatizaci také vybírejte podle jejího designu. V dnešní době je možné vybrat si takovou klimatizaci, která vám bude zapadat do interiéru.
7
Nakonec, až si vyberete typ klimatizace, porovnejte různé nabídky a jejich ceny. Na trhu pořídíte jednoduché mobilní klimatizace za cca 8 500 korun. Okenní klimatizace vás pak vyjde na cca 15 000 korun. Za klimatizace SPLIT a MULTI-SPLIT zaplatíte až na 50 000 korun, ale jde o rentabilní investici.
Marek (neověřeno) | Po, 08/12/2019 - 17:10

Jak je to prosím s instalací běžné klimatizace do bytu v paneláku? Četl jsem, že to může být docela problém a asi jsem na to rezignoval a budu si muset koupit tu mobilní.

Alena Trubačová (neověřeno) | Čt, 05/16/2019 - 21:11

My doma máme právě tu mobilní klimatizaci, ale abych pravdu řekla, tak to v létě moc nepomáhá. Právě proto jsme začali uvažovat nad tím, že si necháme nainstalovat i předokenní žaluzie. Už jsem si i zkoušela hledat žaluzie Praha abych zjistila jaké jsou možnosti a zatím se mi asi nejvíc líbí ty od firmy Climax. Nemáte je náhodou někdo?

Mobilní klimatizace (neověřeno) | Čt, 04/18/2019 - 12:18

Ahoj, bydlíme v pronajatém bytě a součástí není žádný balkon nebo něco podobného. Problém je, že jsme si chtěli pořídit klimatizaci, ale jelikož nemůžeme dělat díry do bytovky, nenapadá nás nic jiného, než pořídit mobilní klimatizaci. Proto se chci zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s mobilní klimatizací Sinclaire AMC14AN? Na několika webech jsem viděla dobré recenze, ale raději se zeptám i tady na osobní zkušenost.

Marek Ziegelbauer (neověřeno) | Ne, 03/24/2019 - 14:15

I já děkuji a obecně doporučím spíš koukat na nějaké recenze než do konkrétních eshopů. Přecijen je lepší to mít nezaujatě a nějak polopaticky všechno na jednom místě :).

David Jánský (neověřeno) | Pá, 02/15/2019 - 18:41

Klimatizace je dobrá věc. Nedovedu si představit léto bez ní. Máme podkrovní byt a v létě tu máme strašné vedro. Koupili jsme si mobilní klimatizaci https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace/Mobilni-klimatizace-Olimpia-… , to nám přišlo jako nejjednodušší řešení. Hodně se mi líbí, že klimatizace v bytě rovnou i vyčistí vzduch. Takže je to takové 2v1.

Další zajímavé články

Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé řadě důležitých procesů, díky n…
Obrázek není k dispozici
Letní vedra vás zmáhají již několik dní? Ten kdo má klimatizaci, má vyhráno. Klimatizace je efektivní nástroj, když se dobře užívá, to se pak z jejích…
Jak si uspořádat šatník | rady a tipy. Jen málokterá žena řekne: mám co na sebe a nepotřebuji nic nového! A když už, tak bude nejspíš ze vzdálené budo…
Obrázek není k dispozici
Podle policejních statistik a údajů bezpečnostních firem si zloději pro většinu vloupání, zejména do panelových bytů, vyberou vchodové dveře. Proto by…
V současné době máte na výběr z celé řady různých varných ploch a desek. Koupit si můžete klasické plynové sporáky, elektrické sporáky, sklokeramické…