Co je potřeba

Kajak, pádlo, vestu, helmu, neopren, boty

1

Kajakářská škola
Asi nejlepším způsobem jak se naučit jezdit na kajaku je navštívit přímo kajakářskou školu nebo nějaký kajakářský kurz. Na internetu je takových nabídek hned několik. Má to tu výhodu, že se učíte pod přímým dohledem zkušených vodáků a navíc většinou vám zajistí i potřebný materiál. Kromě jednotlivých akcí nabízí cestovky celé zájezdy, kde se učíte postupně od správného záběru pádlem, přes eskymácký obrat až po splutí prvních peřejí.

2

Příprava a nasednutí
Ne každému se ovšem povede najít si vyhovující termín, školu či kurz. Pro ty je tu druhý krok: Najděte klidnou hladinu rybníku či nádrže a posaďte se do kajaku. Pohodlně se usaďte, nohy by měli být pokrčené lehce v kolenou a stehny byste se měli opírat o stehenní opěrky po stranách límce (otvoru ve kterém sedíte). Kolena jsou vytočena do stran. Pokud vám připadá, že v kajaku sedíte tak akorát na těsno je na čase se „zašprickovat“. Znamená to, že pře otvor ve kterém sedíte přetáhnete šprajdu. Šprajdu je třeba nasazovat od zadu a rozhodně nejde o nic jednoduchého. Když máte nasazenou šprajdu (a tudíž jste zavíčkování) zkontrolujte, že na šprajdě je poutko z které v případě potřeby evakuace lodi můžete zatáhnout a vystoupit tak. Doporučuji i toto zkusit na suchu.

3

První záběry
Plujeme tedy ve skořápce jménem kajak na vodě v ruce držíme pádlo a co teď? Kajakářské pádlo má dva listy. Každý list je oproti druhému natočen o 30° až 45° a každý z listů má záběrovou stranu – to je ta která je parabolická a nezáběrovou - ta je hyperbolická. List pádla natočíme tak abych mohli vést záběr od přídi k zádi záběrovou stranou. Pak pádlo vyndáme z vody a pootočíme a pohyb opakujeme na druhé straně. Snažíme se, aby loď jela dopředu. Zkusíme i couvání. Pohyb je úplně stejný pouze v obráceném směru. Teď tedy zabíráme „nezáběrovou stranou listu“ a pohyb je veden od zádi k přídi.

4

Postup při převrhnutí
Může se vám snadno stát, že se náhle ocitnete hlavou dolů. V takovém případě je třeba v první chvíli nestresovat. Pusťte pádlo a zkuste nahmatat poutko na šprajdě. Zatáhněte za poutko. Skrčte nohy a odražte se ode dna kajaku a jste venku.

Varování

Určitě netrénujte sami. Najděte někoho kdo na vás bude koukat alespoň ze břehu. První krčky, tedy záběry, zkoušejte na klidné hladině rybníka kde nehrozí žádné vážné nebezpečí

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (1 vote)