Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s freeridem na lyžích nebo snowboardu

30. Listopad 2015

Freeride je volný styl lyžování na lyžích či snowboardu v terénu, kterým jsou sjezdové tratě. Jízda není jen o běžném sjezdu, od něj se zcela jednoznačně liší. Při této jízdě totiž předvádíte triky, které se mohou dělat ve snowparcích, U rampách, přírodních překážkách, ale i vzduchu. Jen si předem ujasněte jestli se chcete věnovat jízdě na lyžích nebo zkusit i snowboard (vyžaduje jinou techniku). Jízda na čerstvém „prašanu“ na horách pro vás bude zábavou. Co budete potřebovat?

1

1. Vybavení

• freeridové lyže – speciální lyže se zvednutými patkami (TWINTIP technologie) - umožní vám jezdit pozadu, provádět triky
• hůlky - měkčené rukojeti a malé kotoučky
• oblečení – volte termo, zahřeje vás, neprochladnete a dá se vrstvit, nepromokavé, prodyšné, vsaje pot bez pocitu mokrých zad, polstrovaná bunda – kvalitní s odolným povrchem, při pádu se tolik nepoškodí jako ostatní bundy, ochrání vás před zraněním, prodávají se i freestylové kombinézy nebo oblečení na snowboard
• helma – pod helmu si vezměte čepici, nebudou vám mrznout uši a pokrývka hlavy je důležitá, zahřeje vás
• brýle – volte s největším zorným úhlem a dobrou viditelností
• batoh – kvalitní, s potřebnou nosností a pevným materiálem – vezměte si s sebou náhradní tričko a ponožky, termosku a energetické tyčinky

2. V začátku jezděte v blízkosti sjezdovek, ať se můžete vrátit na značenou trasu.
3. Volte jednodušší terény, které nebudou příkré a příliš členité. Postupně si přidávejte těžší.
4. Technika jízdy vám nemusí být jasná, je dobré mít instruktora.
5. U nás není freride až tak možný, ale v Alpách jsou nepřeberné možnosti. Můžete si koupit i brožuru s freeridovými svahy. Je důležité si cestu naplánovat předem.
6. Nevyhnete se tréninku, každý sníh je jiný a vyžaduje individuální přístup.
7. Připravte na úskalí, která vás mohou potkat na cestě. Raději si zvolte i jiné varianty případného sjezdu po jiné trase.
8. Dejte pozor na laviny, stanovte si záchytné body, únikové trasy, nahrajte si pomocí GPS trasy, které vám v případě ztráty orientace, pomohou najít cestu zpět.
9. Do freeridu se nepouštějte sami, je dobré mít horského průvodce.
10. Dobrodružství zažijete i s partičkou kamarádů, ve větším počtu máte jistější sjezd a lepší psychickou kondici. Také záruku, že dva zachránci vám mohou poskytnout první pomoc.
11. Používejte lavinový vyhledávač, lavinovou sondu v případě nouze, mějte u sebe v batohu safety set, lékárničku, bivakovací vak na přespání, mobil, baterku, popř. fotoaparát. Určitě je vhodná i sněhová lopata.
12. Chcete-li vystoupat do větších výšek, než vyjede lanovka potřebujete ke svému vázání především stoupací pásy a hřebeny.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.