Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zálohovat data | rady

Jak zálohovat data | rady

Jak zálohovat data | rady. Pravidelně a dobře zálohovat svá data by nemělo být prioritou pouze firem, ale samozřejmě také soukromých osob. Ať už máte ve svém počítači pracovní věci, nebo své osobní, určitě o většinu z nich nechcete přijít. Pevný disk počítače je stále pouze stroj plný součástek, a tak se může stát skutečně cokoliv a data budou fuč.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Igor (neověřeno) | Čt, 08/06/2015 - 17:41

Tento článek je opravdu velmi povrchní. Jelikož se tato otázka řeší dnes a denně, pozastavil bych se u jednotlivých bodů.
1) Mnohem důležitější než záloha celého systému je záloha samotných dat. Systém i aplikace se dají obnovit čistou instalací, ale data, to je oč tu běží. Navíc záloha celého systému bývá často výrazně větší, než záloha samotných dat. Proto doporučuji zálohu celého systému alespoň jednou měsíčně a po zásadnějších změnách v konfiguraci (instalace programu, velké aktualizace, vyřešení problému s ovladači apod.). Vhodně nastavenou zálohu pak provádějte denně.
2) Z vlastní zkušenosti zálohy na flash disk nedoporučuji. Kupte si velký externí disk a zálohujte na něj. Použijte program, který provádí tzv. inkrementální, čili přírůstkovou zálohu, a současně udržuje alespoň měsíční historii verzí. Přírůstkové zálohy umožňují efektivně zálohovat jen to, co se opravdu změnilo. Hodně to zrychlí zálohování. Přitom následná obnova bývá stejně rychlá, jako u kompletní zálohy (záleží samozřejmě na vlastním programu). Samotná záloha je také mnohem menší, jinak byste museli mít násobně větší zálohovací médium. Historie verzí je dobrý nástroj v případě, kdy se buď potřebujete vrátit k nějakému dokumentu ve stavu, jak vypadal před týdnem (protože jste si až po týdnu všimli, že tam kus chybí, a není ani ve včerejší, ba ani v předvčerejší záloze), anebo když zjistíte, že máte infikovaný systém a že ten virus tam už 14 dní náhodně přepisuje nenahraditelné fotky vašich ratolestí.
3) Webhostingy pro zálohování jsou zcela nevhodné. Dnes je ideální zálohovat tzv. offsite (čili mimo vaše místo) na cloud. Vyzkoušejte si služby jako iDrive.com, CrashPlan.com, Carbonite.com apod. Za zhruba 5 dolarů měsíčně (asi 125 Kč) získáte i neomezené úložiště, které uchová vaše data v bezpečí. Tyto služby umí zálohy zpravidla i šifrovat heslem ještě na vašem počítači, takže se k datům nedostane nikdo neoprávněný. Jen to heslo nesmíte zapomenout, jinak se k nim nedostanete ani vy sami.
4) Pokud mohu doporučit, zálohujte pravidelně na externí pevný disk a nechte běžet automat, který bude vaše data zálohovat na pozadí na cloud.
5) Já bych dodal, že zálohovací disk je dobré tak jednou za tři roky vyměnit. Stejně tak pokud vám třeba upadne na zem nebo do něj někdo kopne během provozu a disk se začne chovat "divně" (zpravidla poznáte dle zvuku či vibrací). Ideální je občas jej zkontrolovat vhodným nástrojem, které prověří tzv. S.M.A.R.T. parametry. Ty dva tisíce navíc se mohou být vaším záchranným kruhem, když se váš počítač potopí na pomyslné dno oceánu jedniček a nul.

Pavel (neověřeno) | Pá, 02/22/2019 - 16:45

Já bych zálohoval rád, ale nechce se mi platit za Icloud no :D. Tak se mi vždy zálohuje jenom základ.

Petr Jánský (neověřeno) | Čt, 06/20/2019 - 06:10

Zálohu svého počítače bych asi taky měl co nejdřív udělat. Brzy totiž bude muset na servis notebooku, protože na něm nějaké věci přestaly fungovat. Nerad bych ale o svá data přišel. Mám v něm celkem dost důležité věci. Tak jako tak, díky za návod. :-)

Další zajímavé články

Jak si doma zařídit wifi | rady
Jak si doma zařídit wifi | rady
Jak si doma zařídit wifi | rady. Připojení internetu přes kabel je v dnešní době velmi nepraktické a to především pro firmy a pro rodiny, ve kterých c…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.