Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat děti do péče

Spory o děti bývají u soudních řízení o rozvodu předmětem nejtvrdších hádek a sporů. Je proto nutné se na tento leckdy nepříjemný boj dobře připravit. Situaci nepodceňujte ani v případě nesporného rozvodu. Vždy je dobré předem promyslet všechny okolnosti, které vyplývají ze změny situace pro Vás i pro děti.

1
Důvěřujte právníkovi Co se týče strategie, toho jak děti u soudu vybojovat při přímé konfrontaci, kdy děti chtějí do své péče oba rozvádějící se manželé, spoléhejte především na rady právníka a držte se jich.
2
Nepodceňujte zajištění materiálních podmínek pro děti U soudu budete muset doložit, jakým způsobem máte ošetřeny podmínky pro péči o Vaše děti. Tyto podmínky jsou velice důležité pro soud, který posuzuje komu děti připadnou. Děti by měli mít především zajištěný svůj prostor (pokoj nebo alespoň kout s postelí a stolem na přípravu do školy) ve fungující finančně zajištěné domácnosti. Důležitý je také mít zajištěný dostatek času, který děti od dospělých potřebují. Toto samozřejmě závisí na věku dítěte a nemusíte to být přímo Vy, kdo tento čas poskytne. Stejně tak dobře jako samotný rodič zde mohou figurovat babičky a dědečkové ale i chůvy či Váš nový partner apod. Soud ovšem bude zkoumat vztah dětí k pečujícím osobám a také kompetenci těchto osob se o děti postarat. Pokud tedy například budete uvádět nového partnera jako osobu, která bude zajišťovat péči o děti a děti k novému partnerovi budou mít negativní vztah těžko Vám to bude k prospěchu.
3
Ptejte se na názor dětí Nepodceňujte názory svých dětí. Soud zohledňuje pouze jejich zájem při rozhodování o tom, komu dítě svěří, nikoliv Váš. Pokud tedy upřímně chcete děti do péče, musíte se jim přizpůsobit (například se nestěhovat do jiného města, pokud děti jsou dobře zavedené v místě, kde žijí a stěhovat se nechtějí).
4
Děti si nekupujte Znát názory dětí a být si vědom jejich významu u soudu, však neznamená děti si kupovat. Pro děti to není dobré z hlediska jejich duševního vývoje. Soud si také může vyžádat znalecký posudek od psychologů a pro ty nebude problém zjistit, že je dítě kupováno.
5
Kdy dělit sourozence Někdy může být vhodným řešením děti rozdělit a každý z rozvádějících si ponechá v péči jen některé z nich. Tato situace je vhodná, když spolu sourozenci mají velmi špatný a konfliktní vztah, nebo když má některé dítě vyloženě bližší vztah k jednomu z rodičů než ke druhému. Toto řešení je spíše krajní, vhodné může být i v případě, kdy je jedno z dětí úplně malé a nemá tedy ještě k sourozencům vybudovaný vztah, který by byl součástí jeho zázemí.
6
Zformulujte si jasnou představu o tom, jak vyjít s penězi Pokud chcete získat dítě do péče musíte u soudu prokázat, že máte zvládnuté financování Vaší domácnosti uspokojivě k zájmům dítěte. Neopouštějte proto například během rozvodu svou práci a snažte se optimalizovat svoje náklady (například zbytečně vysoký nájem) tak, aby jste vyšli s penězi.
7
Nezapomínejte na výživné pro děti Při plánování svého po-rozvodového rozpočtu, zvlášť pokud je napjatý, můžete předem počítat s výživným na děti. Pokud například Váš ex-manžel/ka vydělává podstatně více peněz než Vy, ve svém budoucím rozpočtu můžete počítat se slušným výživným pro Vaše děti.
8
Navrhněte podobu styku dětí s ex-manželem/kou Součástí Vašeho plánu, jak se postarat o děti v případě jejich svěření do Vaší péče, může být i návrh na to, jakou podobu by mohl mít styk Vašich dětí s ex-manželem/kou. Vstřícnost v tomto bodě Vás nic nestojí a prokážete, že máte komplexní představu o uspořádání péče o děti.
9
Při zásadní změně podmínek, může být podoba péče o děti změněna V případě, že soud nedopadne podle Vašich představ, můžete při objektivní změně podmínek, které způsobily nesvěření dětí do Vaší péče, soudit se o změnu výchovy dítěte. Například z důvodů krátkodobé indispozice (ztráta práce, deprese spojené s rozvodem apod.) Vám soud dítě nesvěří a Vy tyto problémy vyřešíte a cítíte se nyní k péči kompetentní. Stejně tak ale platí, že se například nebudete o děti dobře starat a soudit se s Vámi bude Váš ex-manžel/ka

I přes konfliktní povahu sporu o děti se snažte udržovat korektní vztahy se svým bývalým partnerem.

Pokud Vám děti budou svěřeny do péče a Vy se o ně nebudete správně starat soud Vás může i po několika letech péče o děti zbavit ve prospěch ex-manžela/ky.

Autor: MN
Hodnocení
Monika (neověřeno) | Po, 09/09/2019 - 07:31

Dobrý den chci se zeptat když si mě chce vzít můj přítel do opatrovnictvy a je mu 25 let je možné aby mě k němu dali?
Je mi 14 let a dočetla sem se že to není možné pokud přítel není starší víc než 16 let.
Děkuji předem za odpověď. :)

Sarka Husova (neověřeno) | Út, 09/13/2016 - 20:02

Dobri den prosim o radu mam manžela ja rste pred manželem.mam dceru je ji us 12 let s manželem sem uš 10 let a nemužeme mit děti bili sem uš 3 na umnelim oplodneni a nic doktoři řikaji že ja uš nigdi nebudi myt děti tak chceme s manželem aspon do pestonski peče dite ale ja mevim jak na to zak vas proto prosim o radu

Verča Rybářová (neověřeno) | Pá, 07/29/2016 - 10:27

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by si mě můj přítel mohl vzít do péče, je mi 15 a jemu 20. Doma mám nedostatečnou péči. Děkuji za odpověď.

Dobrý večer. Mohla by jste se mi prosím ozvat? Mela bych prozbu na par otazek. Děkuji a přeji pekny večer

Ivo (neověřeno) | Po, 04/04/2016 - 13:59

Dobrý den, chci se zeptat jaké mám šance pro získání dítěte do vl. péče? před měsícem jsme se s přítelkyní po 7 vztahu odloučily. máme spolu 5 holčičku a ona má s předchozího manželství ještě 14letou dceru. odstěhovala se ona s oběma dětmi. našla si drahý podnájem. který jí platí milenec. shrnutí: je nemajetná, vždy žila v podnájmech, má dluhy které platí již dlouhou cca 8 let, nikdy neměla legální zaměstnání, vždy jen načerno, problémy s alkoholem...ale neprokazatelné, její nevýchova starší dcery-špatné známky ve škole, problematická v komunikaci,s mojí dcerkou jako sestry jsou často v hádkách a sporech, nezvládá učit se s dětmi. moje dcera chce zůstat doma čili u mne v domečku kde se narodila, kde má také svůj pokojík, zahradu. čili mám pro ni zázemí na které je zvyklá, mám a měl jsem vždy legální zaměstnání, žádné dluhy. jiné dítě než ji, nemám. nevím jestli vůbec tyto argumenty budou hrát nějakou roli při žádosti o získání mé dcerky. trvalý pobyt má také u mne, rodičovská i mateřská jsem absolvoval také já, když byla miminko vždy jsem vstával já...mám k ní obrovskou fixaci. citově velmi strádám. mám nějaké šance??moc děkuji za odpověd.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Střídavá péče o dítě je téma, které vyvolává mnoho emocí. Zatímco psychologové střídavou péči o dítě zpravidla schvalují, což odůvodňují tím, že dítě…
Obrázek není k dispozici
Vztahy mezi rodiči a dětmi by měly být jedny z nejužších a nejkrásnějších. V praxi to tak vždycky nebývá. Rozvod rodičů a založení nové rodiny jsou ve…
Obrázek není k dispozici
Domácí násilí je fenomén, který je podstatně rozšířenější, než se na první pohled zdá. Důvodem je častá neochota lidí přiznat si skutečnost, že jsou o…
Obrázek není k dispozici
V případě rozvodu budete ve většině případů potřebovat služby právníka. Jsou lidé, kteří se před soud postaví sami, ale až na výjimky není toto řešení…