Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat odstupné

04. Leden 2013

Odstupné člověku pomáhá překonat dobu, kdy ztratil dosavadní práci a hledá si novou. Zda-li zaměstnanci právo na odstupné vůbec vznikne a v jaké výši záleží na mnoha faktorech, zejména na způsobu rozvázání pracovního poměru, výpovědním důvodu a délce pracovního poměru. Ze zákona může mít zaměstnanec nárok na jednonásobek až dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku. Případně mu odstupné nenáleží vůbec. Do které skupiny patříte vy?

1
ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU Ze zákona má právo na odstupné zaměstnanec, kterému byla dána VÝPOVĚĎ z následujících důvodů: a) Ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část (§ 52 písm. a) ZP). b) Přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část (§ 52 písm. b) ZP). c) Stal-li se zaměstnanec nadbytečným (§ 52 písm. c) ZP). d) Podle lékařského posudku nesmí zaměstnanec konat dosavadní práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání / ohrožení nemocí z povolání, případně dosáhl-li nejvyšší přípustné expozice na pracovišti (§ 52 písm. d) ZP). Odstupné zaměstnanci náleží i tehdy, uzavřel-li se zaměstnavatelem z týchž důvodů DOHODU O ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU. Ať už váš pracovní poměr končí výpovědí anebo dohodou, vždy pozorně čtěte, jaký důvod je ve výpovědi či v dohodě uveden. Není-li důvod uveden vůbec anebo je neurčitý, trvejte na jeho uvedení či zpřesnění. Rovněž si v zákoníku práce zkontrolujte znění paragrafu a písmene, na které zaměstnavatel odkazuje. Výše uvedené výpovědní důvody jsou uvedeny v § 52 písm. a) - d) zákoníku práce. Odkaz na zákoník práce naleznete dole pod článkem.
2
SPOČÍTEJTE SI VÝŠI ODSTUPNÉHO Člověka, který v brzké době přijde o práci, vždy zajímá, jak vysoké odstupné získá. Zákoník práce obecně diferencuje výši odstupného podle toho, jak dlouho trval pracovní poměr: a) Jestliže pracovní poměr trval méně než rok, máte nárok na odstupné ve výši JEDNOHO průměrného měsíčního výdělku. b) Jestliže pracovní poměr trval alespoň rok, ale méně než dva roky, máte nárok na odstupné ve výši DVOJNÁSOBKU průměrného měsíčního výdělku. c) Jestliže pracovní poměr trval dva roky, případně více, máte nárok na TROJNÁSOBEK průměrného měsíčního výdělku. Výše uvedené platí, byl-li pracovní poměr rozvázán z takzvaných organizačních důvodů (tedy ruší-li se zaměstnavatel, přemísťuje-li se zaměstnavatel, pro nadbytečnost - § 52 písm. a) - c) zákoníku práce). Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně DVANÁCTINÁSOBKU průměrného měsíčního výdělku.
3
TERMÍN VÝPLATY ODSTUPNÉHO Zaměstnavatel je vám povinen vyplatit odstupné v den, na kterém jste se spolu písemně domluvili (může se jednat o váš poslední den v práci případně o jiné datum). Pokud jste se se zaměstnavatelem na termínu výplaty písemně nedomluvili, ze zákona je vám povinen odstupné poskytnout po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, což stanoví § 67 odst. 4 zákoníku práce. Uzavíráte-li se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru a přísluší-li vám odstupné, je žádoucí v dohodě uvést nejen výši odstupného, ale i termín, kdy vám bude odstupné vyplaceno. Termín odstupného podle dohody nemusí být konkrétním datem, ale může být specifikován tak, že Vám odstupné bude vyplaceno tehdy, až zaměstnavateli předáte pracovní podklady a klíče od kanceláře.
4
VÝJIMKY Z POVINNOSTI POSKYTNOUT ODSTUPNÉ Ačkoli splníte všechny výše uvedené podmínky, nárok na odstupné vám přesto nemusí vzniknout. Odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku nepřísluší zaměstnanci tehdy, je-li důvodem rozvázání pracovního poměru pracovní úraz / nemoc z povolání, které si zaměstnanec způsobil: a) tím, že svým zaviněním porušil právní, nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, b) tím, že požil alkohol anebo byl pod vlivem jiné návykové látky (např. drog). Zaměstnanec, který si pracovní úraz způsobil například pod vlivem alkoholu, proto nemá nárok na odstupné. Tato ochrana zaměstnavatele je logická. V praxi dělají mnohem větší problémy případy uvedené pod písmenem a) - zaměstnavatelé tvrdí, že pracovní úraz byl způsoben porušením právních předpisů ze strany zaměstnance, zatímco zaměstnanci uvádějí pravý opak. V nejednom případě už musel rozhodnout soud.

Na odstupné nemáte ze zákona nárok tehdy, pracovali-li jste pro zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Právo na odstupné byste museli mít obsaženo ve smlouvě, respektive v dodatku k ní.
V pracovní smlouvě si naopak ustanovení o odstupném sjednávat nemusíte - uplatní se automaticky ze zákona.

Neposkytl-li vám zaměstnanec odstupné, ačkoli na něj máte ze zákona právo, aktivně se braňte.

Článek má informativní charakter a redakce nenese zodpovědnost za případnou škodu.

Autor: Zuzana B. | Zobrazit autorská práva

Foto: SPX1MSD, ID: 6, zdroj: Pixmac.cz

Hodnocení
Filip Voženílek (neověřeno) | So, 08/24/2019 - 20:17

Sám jsem v práci nedávno dostal výpověď a jak to tak čtu, tak bych na odstupné také měl mít nárok. Děkuji za info, zjistím si o tom víc. Musím říct, že mě ale docela překvapilo, jak rychle se mi podařilo najít novou práci. Koukl jsem na jeden pracovní portál, rozeslal životopis na pár míst a v jednom případě to opravdu vyšlo. Do nové práce nastupuji za dva týdny.

Mečislav Celjak (neověřeno) | St, 07/13/2016 - 11:18

Pracovní poměr jsem skončil dohodou, ZP § 46 odst. 1 písm. c, ke dni 31.12.2014. Výplatu odstupného jsem odmítl v telefonickém hovoru se zaměstnavatelem a nikde o tom není žádný písemný záznam. Jen pro úřad práce sdělení, že mi odstupné nebylo vyplaceno. Mohu ještě dodatečně o vyplacení odstupného zaměstnavatele požádat po době která od skončení pracovního poměru uběhla a získat jej?

Petra (neověřeno) | Ne, 11/23/2014 - 20:42

Dobrý den.
Pracuji u mestske policie a byla jsem na kazdorocni preventivni prohlidce od zamestnavatele. Pani doktorka mi rekla, ze mam spatne vysledky ze spirometrie a ze mam tezke astma a nemela by me pustit dal pracovat. Jsem alergicka na pyl, roztoce, prach atd. mam v lete otekle oci, hur se mi dycha, ale jinak nic hrozneho. Chci se zeptat, kdyby me pani doktorka neuznala dobry zdravotni stav a musela bych dat vypoved, mela bych narok na odstupne? Predem dekuji..

Boudníková (neověřeno) | Po, 07/07/2014 - 15:54

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mám právo na odstupné , když jsem podala výpověď z důvodu nevyplacení mzdy?Děkuji

Jahoda (neověřeno) | Ne, 12/30/2012 - 20:43

Výborný článek, rád bych ho doplnil o odstavec č.0 (nula), který by tomuto celému martýriu mohl předejít. Protože se mi to nechce opisovat dovolím si vložit odkaz jaberu.cz/inzerat-5123-hledam-uplatneni-kdekoliv-v-cr
Jahoda Daniel

Další zajímavé články

Pracovní poměr může skončit jen na základě skutečností, které vymezuje zákon. A jedním z nich je i okamžité zrušení pracovního poměru. Tohoto institu…
Vystačit s penězi je u mnohých lidí a v rodinách velký problém. Obzvlášť tam, kde rodinné příjmy jsou nízké a skutečně není z čeho ušetřit. Je nutné h…
Obrázek není k dispozici
Již mnoho bylo napsáno o smluvní pokutě a o jejím využití v praxi a na toto téma lze najít na internetu mnoho článků. Vedle smluvní pokuty, byla-li me…
Obrázek není k dispozici
Smluvní pokuta je pravděpodobně nejznámější a nejvyužívanější zajišťovací institut pro případ porušení smluvní povinnosti. Hrozba smluvní pokuty má d…