jaktak.cz

6 hravých nápadů, jak si zpříjemnit home office

Patříte mezi zaměstnance, kteří jsou kvůli aktuální situaci nuceni využívat home office? Ještě pořád si můžete práci z domova vychutnat naplno – stačí, když si správně nastavíte váš režim a z všedního dne vykouzlíte nevšední. Jak na to? Tady je 6 kreativních tipů, díky kterým si užijete každý pracovní den.

Je pro vás slovní spojení home office strašákem? Pokud jste si zatím nezvykli, je čas to napravit – i práce z domova může být efektivní. Jak podpořit svou produktivitu? Třeba pomocí pár triků, jak si pracovní čas zpříjemnit. Zkusíte to?

Krok 1

Že stále lajdácky pracujete z pohovky? Tak pak se asi sami nedivíte, že vaše pracovní morálka lenoší natažená na gauči vedle vás. Pokud chcete úspěšně pracovat z domova, je potřeba odlišit pracovní a osobní život. Jak na to? Přece alespoň provizorním pracovním koutkem. Poslouží váš počítačový stůl, ale klidně jej dočasně nahradí ten jídelní. Klíčem je vytvoření nerušeného místa, kde se budete moci pohodlně usadit k práci. Místa, které není běžně určeno pro lenošení či relaxaci.

TIP: Víte, jak u počítače správně sedět, aby to neodnesla vaše záda? Správné sezení u počítače vyžaduje židli a stůl té správné výšky – nábytek by vám měl umožnit sedět s rovnými zády a nohama v pravém úhlu. Pokud to váš prostor umožňuje, střídejte pozice. Co třeba pracovat vestoje? Stání vás překvapivě nakopne, přesvědčte se.

Krok 2

Jistě jste ráno před prací zvyklí dodržovat určité zvyky – od hygieny po ranní kávu se snídaní a úpravou vizáže. Krok číslo jedna pro úspěšný home office zní: pokračujte v této rutině. Nepracujte v pyžamu a s rozcuchanými vlasy. Upravte se, převlečte se – sami sebe tak snáze přesvědčíte, že je čas pracovat. Váš mozek zkrátka miluje výzvy! A jistě už jste zjistili (nebo snad zjistíte?), jak neskutečně se promění vaše pracovní nálada a energie, když se i doma upravíte, namísto abyste pracovní den strávili v teplácích.

Krok 3

Potřebujete vědět, že vše hravě zvládnete? Tak si to tak naplánujte! Internet je plný plánovačů ke stažení zdarma, které si jednoduše můžete vytisknout. Poslouží také diář, TO-DO list nebo obyčejný blok. Nejefektivnější cesta? Mějte na celý týden při ruce zápisník agendy, tedy všeho, co musíte udělat. Zároveň si na každý den určete 3 cíle, které splníte. Chcete opět váš mozek namlsat? Dopřejte si za úspěšně naplánovaný a produktivní pracovní týden odměnu. Co třeba ta krásná jarní šála, kterou jste zahlédli ve vašem oblíbeném e-shopu?

TIP: Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vaší tiskárny. Tonery do tiskáren můžete mít doma také v zásobě, aby nenastala nepříjemná situace, když budete nuceni tisknout pracovní materiál pro sebe nebo vaše děti. Prázdná tiskárna? Nedejte jí šanci znepříjemnit vám den!

Krok 4

Představte si všechny ty věci, které nemůžete dělat o přestávce v zaměstnání. Jste doma – doma je dělat můžete. Chcete si připravit rychlý dezert? A co třeba zacvičit si pozdrav slunci? Nebo že by byla na řadě příjemná krátká meditace? Home office nemá jen nevýhody, naopak. Vyvenčete chlupáče, skočte si nakoupit, proběhněte se. Cokoli, co vás jen napadne. Díky plánování můžete být efektivní, aniž byste přitom přišli o příjemné denní rituály. S rituály je totiž pracovní den kouzelný.

Krok 5

Detaily, které vás příjemně nakopnou. Proč? Protože to, jak budete naladěni, závisí právě na všech těch drobných detailech. Udělejte si váš čas strávený prací útulný. Prostě pohodový. Jak na to? Může pomoci pracovní playlist, hudba, která vás jako podkres nebude rušit. To však není vše – proč si váš pracovní kout ještě nevylepšit? Zapalte si svíčky, využijte aromaterapii, připravte si dobrou kávu. Máte to ve svých rukou. Tak jak by měl vypadat váš ideální pracovní den?

Krok 6

Home office může být i výzvou. Možná je ten pravý čas odložit telefon, aby vás nelákaly sociální sítě. Co třeba vyzkoušet techniku pracovních bloků? Pracujte na úkolech vždy alespoň 30 min, následně si dopřejte krátkou pauzu. Vyhněte se prokrastinaci – zanechte mobilní telefon v jiné místnosti, nenechte se ničím a nikým rozptylovat. Pravda je taková, že jakmile uděláte všechny předchozí kroky, budete parádně nastaveni na tu produktivní jízdu, která vás čeká. Tak proč si home office nakonec neužít?


Zdroj: https://www.jaktak.cz/6-hravych-napadu-jak-si-zprijemnit-home-office.html