jaktak.cz

Jak vybrat blatníky na horské kolo?

Spousta lidí zastává názor, že na sportovní horské kolo žádné blatníky nepatří. Jenže právě na horském kole se nevyhnete blátu a vodě. Zkuste si jet tímto terénem bez blatníku. Ta zablácená záda dresu za to opravdu nestojí.

Majitelé sportovních horských kol si obvykle potrpí na jejich vzhled, což je hlavní důvod, proč odmítají blatníky na kolo. Ono je však potřeba pouze vybrat ty správné.

Co si zjistit ještě před výběrem:

Krok 1

Na městských kolech možná vypadají designově kovové blatníky, avšak blatníky na horské kolo rozhodně musí být z plastu. Ideálně z recyklovaného, pokud chcete udělat něco pro přírodu a naši planetu. Takový blatník váží pár desítek gramů (zadní přes 100 gramů, přední i pod stovku), takže vaše kolo zůstává lehké. Plast je také odolný a prakticky se o něj nemusíte starat, i když občasné omytí jedině doporučujeme.

Krok 2

U silničního kola, s nímž jezdíte po rovném povrchu, na tom až tolik nezáleží, ale u kola horského, s nímž se pohybujete v terénu a skáčete, je důležité, aby byl systém upevnění blatníku dokonalý. Dobře seřízené kolo je při skákání tiché a ticho neruší ani plandající blatníky. Pro pevné uchycení se častokrát používají zip-pásky.

Krok 3

Nechtějte univerzální blatníky, chtějte přímo blatníky pro horská kola. Sehnat se dají, vyrábí je například britská značka Mudhugger. Blatníky na kolo Mudhugger se dají instalovat i na celoodpružená kola, jsou vhodná pro různé velikosti kol a bajk s nimi vypadá pořád stejně dobře. Jejich tvůrci na tom totiž kdysi byli stejně jako vy – chtěli dát sbohem hnědé čáře na bajkových trenkách a v obličeji, avšak nebyli ochotní vzdát se parádního designu svého horského kola. A tak se zrodily blatníky Mudhugger.

Krok 4

Blatníky Mudhugger v ČR prodává například eshop.singltrek.cz.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-blatniky-na-horske-kolo.html