jaktak.cz

Jak opticky zvětšit drobný obývací pokoj

Obývací pokoj patří ke společenským místnostem, kde vítáme hosty, ale také trávíme volný čas. Je proto důležité, abychom se zde nejen cítili příjemně, ale také abychom se zde nebáli kohokoliv uvítat. Pokud se vám zdá být tento prostor příliš malý, nemusíte na něj zatracovat a vyhýbat se pravidelným i méně pravidelným návštěvám. Obývací pokoj je totiž možné opticky zvětšit. Jak?

Drobný obývací pokoj je problémem nejen menších bytových jednotek, ale také rodinných domů, které   se nepyšní zrovna velkou plošnou rozlohou. Pokud chcete dosáhnout alespoň optického zvětšení, vsaďte na minimalismus.

Tento styl bydlení se stal v posledních letech obrovským trendem. Klade si za cíl výhradně zbavit se veškerých zbytečností, které mohou na prostoru spíše ubírat. Uplatňovat ho však můžete i z řady jiných důvodů, nejen pokud máte nadbytek věcí. Důvodem jeho zavedení můžou být právě i malé prostory vašeho domu či bytu.

Minimalismus však není o tom, abyste do svého domova nepřinášeli žádné dekorace. Mluvíme spíše o sázení na pár věcí, nikoliv na kvantum zbytečností. Mějte u sebe pouze to, co je pro vás nezbytné. Obraz na zeď zaplní prázdné zdi, police pár knížek, volné okenní parapety patří pokojovým rostlinám, ovšem příliš mnoho svíček nebo zbytečně mnoho nábytku v podobě řady nevyužitých komod nebo podnožek – to raději ponechte na půdě.

A když už jsme u toho nábytku, vyplatí se sázet na bílé lamino nebo podobně světlý materiál. Do interiéru totiž potřebujete dostat světlo, a to v jakékoli podobě. Nemusíte tedy sázet pouze na bílé stěny, ale také bílý nábytek, a hlavně velká okna.

Pokud máte malá okna, dejte jim alespoň prostor vyniknout. Nezahalujte je do zbytečně masivních závěsů nebo záclon, dejte přednost spíše volnosti, díky níž světlo ozáří každý temný kout vašeho domova.

Pamatujte, světlo umí zázraky, a to i v ložnici, kde hraje místo sedací soupravy prim postel. Pokud pustíte světlo domů, opticky zvětší místnosti, navíc vnese do interiéru kapku té příjemnosti a útulnosti.

Světlo nemusí být to jediné, co vám pomůže opticky zvětšit interiér. Nápomocné je bezesporu také barevnost, na kterou vsadíte. Už byla řeč o preferenci bílých kusů nábytku, myslete však na světlost i při výběru odstínů, jež nanesete zatím na prázdné zdi.

Pokud chcete obývací pokoj opticky zvětšit, je důležité klást důraz na neutralitu a světlé tóny. Ve světlých barvách se mohou nést podlahy, stropy, také veškeré zdi, které obývací pokoj obklopují. Jestliže na vás prostor bude působit až příliš světle, můžete vsadit na tmavší doplňky v podobě koberečků nebo běhounů.

Bytoví designéři se také shodují na tom, že světlé odstíny můžete vyměnit za chladnější tóny, ovšem opět v raději světlejší paletě. Modrá, šedá nebo zelená je povolená, jen dejte ruce pryč od sytých odstínů, které působí přesně opačným dojmem čili pokoj spíše zmenšují, než ho rozšiřují.

Při výběru barev pamatujte také na jedno, a sice že nejvzdálenější stěna od okna by měla být o dva stupně světlejší než všechny ostatní.

Jak už bylo zmíněno, měli bychom šetřit s nábytkem. Čím více nábytku se bude v interiéru nacházet, tím méně prostoru se nám bude nabízet. Pokud chcete obývací pokoj opticky zvětšit, je čas na zakomponování menšího množství nábytku.

Aby vám však nic nechybělo nebo abyste nic nepostrádali, nabízí se multifunkční nábytek, který zastane vícero věcí. Například taková skládací pohovka hezky poslouží i jako postel v menší bytové jednotce nebo garsonce. Taburety s odnímacím vrškem zase zastanou funkci tradiční komody.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-opticky-zvetsit-drobny-obyvaci-pokoj.html