jaktak.cz

Když s námi bojuje vlastní imunitní systém

Neurologa pacienti nejčastěji vyhledávají s bolestmi hlavy a bolestmi zad. Tyto potíže způsobuje nejčastěji celý komplex příčin, které lékař pomalu rozplétá při řadě vyšetření. Neurologie jako obor dokáže nejen rozklíčovat významné poruchy centrálního nervového systému (mozku a míchy), ale naštěstí v řadě případů tyto poruchy i léčit či mírnit.

Stále častěji se v ordinacích neurologie objevují mladší pacienti, kteří přicházejí s dlouhotrvajícím brněním částí těla, s poruchami rovnováhy, hybnosti, citlivosti, někdy dvojitým viděním. Po anamnestickém rozhovoru a základním neurologickém vyšetření následuje zpravidla magnetická rezonance mozku a míchy a lumbální punkce na vyšetření mozkomíšního moku. Výsledky mohou potvrdit roztroušenou sklerózu. Toto autoimunitní onemocnění je charakteristické chybnou reakcí imunitního systému. Ten – místo aby pacienta chránil proti virům, bakteriím, nádorovým buňkám apod. – zaútočí proti struktuře našemu tělu vlastní. V tomto případě proti mozku a míše.

Roztroušená skleróza sice postihuje stále mladší ročníky (velmi často ženy ve věku mezi 20 až 40 lety), ale zároveň jsou podstatně kvalitnější způsoby léčby tohoto prozatím nevyléčitelného onemocnění a pokud se zachytí včas, prognóza pacientů je velmi příznivá.

Léčba probíhá ve specializovaných centrech pro roztroušenou sklerózu, která fungují dobře po celé republice. Včasný záchyt, přiměřená léčba a spolupráce s pacienty ukazuje, že i při roztroušené skleróze mohou mladí lidé žít plnohodnotným životem. Pracují, sportují, věnují se koníčkům. Ženám nikdo nezakazuje mateřství, pouze je vhodné těhotenství naplánovat tak, aby otěhotnění proběhlo ke stabilizované klidové fázi nemoci. S využitím moderních léků je není problém, naštěstí dnes hrozí rychlý rozvoj nemoci a invalidity pouze u 5-10 % pacientů.

Jedno z největších rizik rozvoje a zhoršování nemoci je kouření a nedostatek vitaminu D, proto po stanovení diagnózy je jasným cílem pro pacienty: dodržovat léčbu, nekouřit a co nejrychleji se snažit smířit s tím, že další život bude provázet nemoc. Stres zhoršuje stav většiny lidé s roztroušenou sklerózou, proto je někdy dobré přistoupit na psychoterapii, aby přechod od počátků léčby, kdy tělo může negativně reagovat na léčbu injekční či infuzní, byl co nejrychlejší a nejméně bolestný. Jisté je, že po překonání prvotního šoku z toho, že jsem náhle v pozici trvale nemocí handicapovaného člověka, se díky moderním lékům nemocný cítí dobře a není nijak limitovaný v běžném životě.

Jediné omezení pracovních a volnočasových aktivit nastává v období případné akutní ataky (řádově ve dnech), které se mohou vyskytnout. Ty se dobře daří zvládat kortikoidy. Celý způsob léčby, který spočívá v podávání biologické léčby a v pravidelných kontrolách ve specializovaném centru, magnetické rezonance, sledování vývoje choroby, hlídání případných nežádoucích účinků léčby, komplexní péče urologa, oftalmologa, imunologa, psychologa, fyzioterapeuta a dalších odborníků dává velkou šanci na dlouhý plnohodnotný život bez výrazných atak.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/kdyz-s-nami-bojuje-vlastni-imunitni-system.html