jaktak.cz

Jak na nadýmání břicha, aby vás přešlo co nejrychleji?

Byť jde o značně nepříjemný projev našeho těla, setkává se s ním každý z nás. Plyny tvoří tělo běžně při trávení, a tak prdíme, pšoukáme a  flatulujeme, jak se také říká. Denně člověk průměrně „upustí“ plyn 5–15 ×. Jenomže pokud se plyny v trávicí soustavě začnou tvořit nadmíru, jedná se o nadýmání.  To způsobuje nejen pocit velkého, nafouklého břicha, ale i bolest. Dostavit se může v různých částech zažívacího traktu a projevuje se i říháním, plynatostí.

Flatulence je naprosto přirozený jev. Je ale společensky odmítán, lidé chodí vypouštět plyny někam do ústraní nebo na toaletu. Jsou z něj zodpovědné bakterie v našem střevě. Při kvašení dochází k uvolňování plynů a tepla, bakterie v tračníku rozloží nestravitelnou vlákninu a škroby, jež se nevstřebaly v tenkém střevě .Plyn je zpravidla tvořen oxidem uhličitým, dusíkem, kyslíkem, vodíkem a metanem. Jsou dokonce potraviny, které mohou vést k tvorbě plynů s obsahem síry. Za den střevo vyprodukuje až 10 litrů plynu, většina se vstřebá do krevního řečiště, zbytek odchází ven. Projevy nadýmání nejde přehlédnout

Plynatost se projevuje různě. Můžete pociťovat nafouklé břicho, říhání, plynatost, pocit plnosti po jídle, kručení nebo klokotní v žaludku i břiše, křeče, nevolnost, bolest při předklonění se, bolest břicha při předklonu nebo vleže, také bolest pod žebry nebo v zádech.

Při jídle polykáme vzduch, který zpravidla odejde s říhnutím. Zbylý přejde do tlustého střeva, kde bakterie rozkládají nestrávené potraviny, a také produkují plyny. Vše odejde ven v podobě větrů. I sycené nápoje napomáhají k plynatosti. Jídlo si vychutnávejte, jezte pomalu a nehltejte. Neměli byste nosit upnuté oblečení, které může bolesti břicha podpořit. Stav mohou zhoršit i potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako brokolice, kapusta, fazole, cibule… Vyhněte se i tučným potravinám nebo fruktóze.

Koupit si můžete volně dostupné doplňky stravy, které pomohou. Kupříkladu vyzkoušený přípravek Rennie, o němž si více přečtete na www.rennie.cz. Abyste zatočili s nadýmáním, můžete zkusit probiotickou kúru. Dejte si sklenici teplé nebo vlažné vody a přidejte do ní kapku silice máty peprné. Zmírňující účinky má i bylinný čaj, např. heřmánkový, zázvorový, pampeliškový. I masáž břicha pomáhá. Účinný je i pohyb venku, procházka. Pokud vás plynatost trápí často, podívejte se na všechny doporučení a rady na rennie.cz. Jistě vám přijdou vhod.

Článek obsahuje reklamu


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-nadymani-bricha-aby-vas-preslo-co-nejrychleji.html