jaktak.cz

Jak usušit houby a na co dalšího se vyplatí sušička ovoce?

Pomalé sušení je důležité jak u sušení ovoce, bylinek, hub, ale také u masa. Jde o léty prověřenou a také nejzdravější metodu pro uchovávání potraviny, aniž byste museli používat konzervační látky. Každopádně musíte u každé potraviny dodržovat správný postup, přípravu, teplotu i dobu sušení.

Jednoznačné je, že je potřeba zvolit pomalé a velmi šetrné sušení v sušičce o teplotě 30-60 stupňů. Pokud nastavíte příliš vysokou teplotu pro sušení, zbavíte ovoce velmi cenných vitamínů, následně dochází k přesušení a někdy i ke spálení.

Sušené ovoce se doporučuje pro všechny mlsouny – je zdravé a plné živin a dobrých látek, které vaše tělo potřebuje. Kromě toho, tělu také dodávají potřebné vitamíny a minerály, zásobuje vás vlákninou, a především vás velmi dobře zasytí. V některých případech vás zbaví i zubního kazu.

Sušení je proces konzervace (dokonce jde o nejstarší způsob konzervace!). Touto metodou ovoce získá úplně jinou, ale mnohem lepší chuť – sladká a nakyslá chuť se více zvýrazní. Sušené ovoce si můžete udělat sami nebo si kupte sušené ovoce v obchodě, ať víte, do čeho jdete…

Usušené ovoce nechejte ve vypnuté sušičce na ovoce vychladnout zhruba 1 hodinu. Následně naplňte vzduchotěsné nádoby či sáčky a dejte je na temné, chladné a suché místo. Tímto způsobem udržíte aroma daného ovoce a uchráníte ho i před moly, plísní a prachem.

Jak dlouho vydrží sušené ovoce? Pokud jste zvládli celý postup správně, určitě vám vydrží klidně i celý rok! Abyste odstranili přebytečnou vlhkost ze sklenice, první 4 dny nádobu jednou denně protřepejte.

Speciální sušička na maso neexistuje, ale lze jej jednoduše usušit v tomto přístroji. Pokud se mrknete na recenze sušiček ovoce, určitě najdete, že nejvhodnější jsou hranaté. Celý proces je lehký a můžete si připravit hovězí maso, zvěřinu nebo rybu.

Jedním z nejdůležitějších kritérií je počet sušících plat. Pokud se chcete zabývat pouze příležitostným sušením, zcela vám postačí levnější sušička na ovoce, která nedisponuje tolika funkcemi. V případě, že vlastníte zahradu a každoročně zpracováváte velké množství úrody je lepší zvolit hranaté modely s kvalitnějším provedením a různými vychytávkami:

Sušička ovoce disponuje obvykle 6 pláty, ale pokud sušíte ve velkém, potřebujete alespoň 10 plátů. Kromě velikosti sušičky se musíte rozhodnout mezi kulatou, hranatou a INFRA sušičkou na ovoce.

Existují i tzv. levné modely, které ovšem nemají zvláštní funkce, slouží jen pro základní sušení a jsou z plastu. Jestliže toužíte po něčem, co se lépe udržuje a vydrží i několik let, musíte investovat do nerezové sušičky.

Mezi levnější a méně efektivnější patří kulaté modely. Jejich motor je umístěn ve spodní části a horký vzduch tak stoupá nahoru. Ve spodní části bývají potraviny usušené dříve než ty nahoře, proto je potřeba pláty prohazovat. Hranatý model zajistí rovnoměrnou distribuci tepla. Topné těleso se v tomto případě vyskytuje na boku, proto nemusíte přehazovat jednotlivé pláty. Nakonec tu máme INFRA sušičky na ovoce, které mají velkou výhodu v rychlosti sušení ovoce a zachovávání velkého množství vitamínů, minerálů a vlákniny.

Spotřebu energie nám určí příkon sušičky. Tedy čím vyšší příkon bude mít, tím bude vyšší spotřeba energie. Příkon se běžně pohybuje mez i 220 W–1000 W.

Abyste se podívali, jak přístroj vypadá reálně, běžte se podívat do elektro obchodů, kde se můžete poradit. Další možností je hlídat si akce v běžných supermarketech. Sušička ovoce z Lidlu také není špatnou volbou. Mnohdy ušetříte a na internetových stránkách se dozvíte názory ostatních. Každopádně se neřiďte jen Lidl recenzemi sušiček ovoce, vždy je dobré se dívat na více webů. A také se podívejte na srovnávání sušiček ovoce od nezávislých recenzních portálů. My jsme pro vás našli recenzi od webu Recenzer.cz.

Mezi nejznámější patří:

Troubu zapneme na horkovzdušný ohřev na 40 stupňů. Jakmile bude předehřátá, umístěte do ní suroviny (ovoce, zeleninu, houby...), které budou naskládané na pečicím papíru, roštu nebo na plechu. Troubu nikdy úplně nezavírejte, protože někudy musí odcházet vlhkost.

Při sběru ovoce dbejte na to, aby bylo 100 % zralé – nesmí být přezrálé, aby se vám nerozpadalo pod rukama a nebylo příliš měkké. Snažte se ovoce nakrájet na stejně tlusté plátky, ty následně naskládejte na pláty sušičky, tak aby měly dostatek místa. Plátky potřete citronovou vodou (v poměru 10 lžic vody ku 1 lžíci citrónové šťávy). Šťávu nechejte vsáknout a poté plátky osušte. Podle druhu ovoce nastavte čas pro sušení (například u jahod 7–15 h, meruňky 8–12 h…).  

 Houby se ovšem suší pouhých 5-8 hodin a je nesmírně důležité, aby byly stejně tlusté pro stejnoměrné sušení. A abyste si byli stoprocentně jistí, že sušíte jedlé houby, zkontrolujte si daný druh v atlase hub!

Komerční článek


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-ususit-houby-na-co-dalsiho-se-vyplati-susicka-ovoce.html