jaktak.cz

Jak ušetřit v domácnosti

Jak ušetřit v domácnosti. Úspora peněz v domácnosti je momentálně v mnoha rodinách tématem číslo jedna. Aktuální situace k tomu vysloveně vybízí. Jak šetřit, když se všechno tak zdražuje? Dali jsme dohromady pár jednoduchých tipů a praktických rad, které budou šetřit vaši peněženku i planetu. 

Hlavní body kde se dá v domácnosti ušetřit jsou kromě elektřiny, vody a topení, také nákup jídla, zábava a služby. Pojďme se podívat detailněji na jednotlivé šetřící návyky.

Když se řekne úspora energie v domácnosti, naprostá většina lidí si představí efektivní využívání elektřiny. V dnešním technologickém světě je elektřina nedílnou součástí našeho života. Aktuálně ceny elektřiny ale prudce stoupají, v létě se vyšplhaly až na dvojnásobek. Efektivní využívání elektrické energie vám může uspořit několik tisíc ročně. Víte ale, jak se dá  vlastně na elektřině ušetřit?

Podívejte se na detailní přehled srovnání dodavatelů elektřiny, který bere v potaz servisní a doplňkové služby a zajímavé bonusy, podmínky přestupu a podpisu smlouvy a další důležité pilíře spotřeby elektřiny. Ve srovnání jsou vedle sebe postaveni tito dodavatelé elektřiny:  ČEZ, MND, E.ON, Innogy a Centropol. Vyberte si toho nejlepšího. 

Tip: Levnější cena by neměla být jediným faktorem. Důležité je také aby dodavatel pomohl v případě výpadku či poruchy, dovolali jste se co nejdříve a pomoc přišla rychle a bez zbytečných průtahů. 

Nejvíce elektřiny v domácnosti obvykle spotřebují velké spotřebiče – lednice, sporák, pračka nebo myčka nádobí. Abyste zbytečně neplýtvali elektřinou, vybírejte moderní spotřebiče s co nejnižší spotřebou. O spotřebě informuje energetický štítek, který je standardizovaný Evropskou unií. Pozor si dejte také na starší spotřebiče, ty mají často vyšší spotřebu elektřiny a jejich používání se může výrazně prodražit. 

Myčka nádobí může snížit množství vody potřebné k mytí nádobí až o 40 %. Ruční oplachování nádobí je nejen méně pohodlné, ale také méně ekonomické. Dávejte však pozor, abyste myčku zapnuli až po jejím úplném naplnění. Tím zajistíte, že myčka bude využívána 100% efektivně. Test myček nádobí vám pomůže zorientovat se na trhu.

Myčky nádobí se liší velikostí, spotřebou, nabízenými programy, speciálními funkcemi a v neposlední řadě také designovým provedením. Mezi základní technické parametry, které by vás měly při výběru myčky zajímat, patří spotřeba vody, elektrické energie a hlučnost. Důležitým faktorem je také počet sad nádobí, které myčka pojme, počet programů, jejich typy a také dodatečné funkce.

Efektivní úspora elektrické energie často spočívá v důrazu na detail. Ujistěte se, že váš televizor, herní konzole nebo notebook není během nečinnosti v tzv. pohotovostním režimu – zařízení není zcela vypnuto a stále spotřebovává malé množství elektřiny. Kvůli pohotovostnímu režimu můžeme ročně zaplatit o několik stovek, ne-li tisíců korun navíc.

Věděli jste, že LED žárovky mohou být až o 70 % energeticky úspornější než klasické halogenové žárovky? LED žárovky proto mohou výrazně snížit vaše náklady na elektřinu. Nehledě na to, že jsou ekologičtější a ušetří vám nemalé náklady, mají také delší životnost a dokonce i lépe svítí.

Dalším bodem, kde je možné ušetřit nějakou tu korunu rodinného rozpočtu je stravování a nákupy jídla. Nejekonomičtější je předzásobit se nákupem trvanlivých potravin ve slevách a vařit si jídlo do krabiček. Vařením vlastních jídel můžete ušetřit opravdu výrazně a navíc víte, co jíte. 

Plánování nákupu a vaření vlastních jídel

Snažte se naplánovat jídelníček na týden dopředu a přizpůsobte tomu nakupování. Do obchodu se vydejte s nákupním seznamem, najedení a pokud možno bez dětí. Snáze odoláte pokušení nakupovat zbytečnosti.

Zajímavé akce můžete najít ve slevových letácích a například mléko, cukr, rýži nebo těstoviny a další trvanlivé potraviny se vyplatí nakoupit do zásoby ve větším množství. 

Tip: V obchodě porovnávejte ceny u stejných surovin od jiných výrobců. Zákon nařizuje obchodům, které mají podlahovou plochu větší než 200 metrů čtverečních, uvádět na cenovkách u zboží přepočet na kilogram nebo litr. 

Zajímají vás další tipy jak ušetřit v domácnosti při nákupech a při vaření? Přečtete si celý článek o tom, jak snížit výdaje za potraviny

Co se vody týče, největší spotřeba kterou můžeme rapidně snížit je u mytí nádobí a u hygieny.
 

Jestli ještě nemáte myčku, tak vězte, že opravdu šetří spotřebu vody, a to až o 40 %. S dobrou myčkou ušetříte nejen spotřebu vody, ale i energie (a to tu elektrickou, ale i vaši osobní). A také platí, že kdo jednou přešel na myčku, nechce se vrátit k ručnímu mytí. Nebo snad někoho takového znáte?

Horká vana plná bublinek je jistě příjemným relaxem. Potřebujete ji ale každý den? Pokud vyměníte po okraj napuštěnou vanu za sprchu, ušetříte stovky až tisíce korun ročně. Ještě více můžete ušetřit, pokud si pořídíte úspornou sprchovou hlavici, díky které ušetříte až třetinu spotřeby vody. 

Udělejte si z vany speciální relax, který si dosyta užijete, se svíčkami, se solí, knížkou a relaxační hudbou, ale jako všechno slavnostní, dopřejte si to jen výjimečně, třeba jednou za týden.

Dobrá vychytávka do domácnosti je toaleta se systémem menšího a většího tlačítka na splachování. Ročně takovým způsobem splachování ušetříte až několik tisíc korun. Pokud se vám nechce hned pořizovat celá nová toaleta, můžete se poohlédnout po tzv. šetřiči vody na toalety. Funguje jako závaží, které zastaví průchod vody dříve a dokáže ušetřit kolem 70 % jinak zbytečně vyplýtvané vody.

Srovnejte si všechny výdaje, které za měsíc musíte vynaložit na zaplacení poplatků, faktur, nájmu a podobně. Pro lepší přehled může pomoci nastavit si všechny pravidelné platby na jeden den. Díky tomu, rovnou na svém účtu uvidíte,  kolik peněz zbývá pro nákupy a zábavu a kolik zbývá naspoření.

Známé je například pravidlo 50/30/20. Polovina příjmů by měla pokrýt nutné výdaje, 30 procent pak nákup věcí, které si chceme dopřát a zbylá pětina na úspory.

Ušetřené peníze, které nám jen tak zůstávají na účtu, máme větší tendenci utratit než když si definujeme, že šetříme třeba na dovolenou. Zvažte také založení spořicího účtu.

Kupujete si lítačku vždy jen na jeden měsíc? Přicházíte až o tři tisíce ročně! 

Tip: To samé platí pro všechny služby, které můžete platit měsíčně, čtvrtletně nebo ročně, např. povinné ručení či pojištění odpovědnosti.

Internet je plný slev. Využijte toho. Najděte slevy a ušetřete. Používat slevové kupony a akce se vyplatí. 

Vstupy do fitka, na jógu atd. jsou v dnešní době poměrně drahé. Vyzkoušejte cvičit doma, třeba podle youtube. 

Místo posedávání v restauracích či hospodách zkuste čas od času pozvat kamarády k sobě domů. Každý může přinést nějakou dobrotu a budete mít pořádnou hostinu. Stejně tak nemusíte na každý film do kina, pusťte si ho doma, udělejte k němu popcorn a parádní filmový zážitek je zaručený.

Dřív než po velkém úklidu vyhodíte oblečení, které už nenosíte, staré knihy, vázu, co se vám nikdy nelíbila, nevhodné dárky a podobné věci, co jste odepsali, zkuste je prodat na některém internetovém bazaru nebo na bleším trhu. 

Choďte do knihovny, šroubovák si půjčte od souseda a běžky v půjčovně. Ušetříte stovky, ne-li tisíce za věci, které byste použili jednou a pak by na ně jen padal prach. 

Zapojte fantazii a váš osobitý um a vyrobte něco od srdce. Rádi vaříte? Připravte domácí marmeládu a nebo pečený čaj. Zkuste něco ušít (pro začátek třeba jen jednoduchý polštářek na levanduli), pořiďte si tavící pistoli a vyrobte pro kamarádky nějaké ozdoby… Fantazii se meze nekladou a kdo ví, třeba se ve vás probudí nový koníček. 

Článek obsahuje komerční sdělení


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-usetrit-v-domacnosti.html