jaktak.cz

Budou banky zlevňovat půjčky?

Česká národní banka by mohla zřejmě již na konci roku nebo se začátkem roku 2024 začít snižovat svoji základní úrokovou sazbu. To by se propsalo i do cen hypoték a půjček. Podle čeho se orientovat v porovnání půjček a jak si vybrat tu nejlepší?

Každého jako první napadne porovnat si půjčky podle úrokové sazby a částky, která by mu byla poskytnuta. Je dobré se ale podívat také na další faktory, jako jsou smluvní podmínky, doba splácení, výše měsíčních splátek nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů). Například RPSN představuje nejen úrok, ale i další poplatky, které budete při splácení půjčky hradit.

Půjčit se dá téměř na cokoliv. A to doslova, neúčelová půjčka na cokoliv vám může pomoci při nečekaných událostech. Jednou z výhod této půjčky je to, že nemusíte prokazovat, za co byly finance utraceny.

Můžete se ale zaměřit i na účelové půjčky. Sháníte peníze na auto? Potřebujete zrekonstruovat byt nebo si dovybavit domácnost? Na to vše se dají půjčit peníze. Nevýhodou účelových půjček je nutnost doložit bance, že jste je využili skutečně tak, jak jste měli. Ani to v dnešní online době ale není nikterak složité. U auta stačí většinou naskenovat kupní smlouvu, u rekonstrukcí potom faktury s fotografiemi stavu před a po.

Dosud nezmíněným typem jsou půjčky určené na bydlení. Ty dosahují značných částek, a proto je jejich získání nejsložitější. Nejčastěji se koupě nemovitosti financuje pomocí hypotéky, ale existují i úvěry ze stavebního spoření nebo spotřebitelské úvěry na bydlení. Za tyto půjčky se musíte něčím zaručit, obvykle to bývá nemovitost, dá se využít i ta kupovaná.

Nejprve si určete, za jakým účelem si půjčujete. Následně si určete, na jak dlouho a kolik si chcete půjčit. Můžete využít například srovnávač půjček na Ušetřeno.cz, kde si můžete srovnat různé typy půjček. Stačí pouze zadat několik údajů a následně vám vyjede přehledný seznam dostupných úvěrů, ze kterého si stačí vybrat ten nejlepší.

Jak bylo zmíněno na začátku, je pravděpodobné, že banky začnou ceny půjček po novém roce snižovat. Pokud uvažujete o tom, že si půjčíte peníze na delší dobu, vyplatí se možná ještě nějaký ten týden počkat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/budou-banky-zlevnovat-pujcky.html