jaktak.cz

Jak vypěstovat rajčata ze semínek?

Zanedlouho nastane čas, kdy bude potřeba vysázet semínka rostlinek, které budeme chtít letos pěstovat ve sklenících a na záhoncích. Nejlepší je použít semínka čerstvá, příp. rok stará. Jestliže použijete semínka s prošlou lhůtou spotřeby, tedy použití, s velkou pravděpodobností vám vzejde jen pár z nich a také se jim nebude tak dařit, jako rostlinkám ze semínek čerstvých. Proto je teď vhodná chvíle nová semínka nakoupit.

Než budete semínka sázet, připravte si umělohmotnou nádobu, kterou umístíte na parapet, aby ni mohlo svítit slunce. V prodeji jsou speciální nádoby, které slouží k pěstování přísady. Mají i poklop z průhledného plastu, jsou takovým malým pařeništěm. Pokud nechcete utrácet za nádobu, můžete zvolit jakoukoli nádobu a vytvořit z potravinové fólie a špejlí provizorní záklop, anebo využít dózy od nanukového dortu. Vyšší rostlinky však snadno vyrostou právě díky kupovanému mini pařeništi.

Jakmile máme nádobu, je potřeba ji naplnit správným substrátem. Tady zvolte přímo substrát na pěstování rajčat. K dostání je substrát, který je určen pro pěstování rajčat, paprik a okurek. Je ideální, má upravené pH, je předhnojený, nic víc tak zprvu kromě zálivky nebudete řešit.

Vhodné je používat i bio hnojivo na sazenice, díky němuž budou rostlinky rychle sílit a bude se jim lépe dařit.

Samotná semínka se vysazují do substrátu 6 – 8 týdnů před tím, než je budeme sadit na záhon. To, kdy je dáte ven, záleží na tom, v jaké poloze žijete. Nejlepší je počkat po „zmrzlých“, tedy na konec května. Do skleníku, kde jsou chráněná, lze vysadit o několik týdnů dříve, příp. je při hlášení velkých mrazů přikryt netkanou textilií.

Semínka tedy sázíme v průběhu března a dubna. Výsev probíhá tak, že semínka po jednom zatlačíme do substrátu asi 0,5 cm hluboko a zahrneme substrátem. Nádobu dáme na teplé, světlé místo. Udržujeme ho vlhký, pozor však na přelití. První rostlinky vykouknou po 6 – 10 – ti dnech. Máte víc druhů rajčat? Pak si je nezapomeňte popsat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vypestovat-rajcata-ze-seminek.html